Ana SayfaRomanCevdet Bey ve Oğulları

Cevdet Bey ve Oğulları

Cevdet Bey ve Oğulları – Orhan Pamuk

Tür:Roman
Yazar:Orhan Pamuk
Yayınlanma Tarihi:1982
Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları
Karakterler

Cevdet Bey: Romanın ana karakteri olan bir tüccardır. Tüm olaylar bu kişi etrafında gelişir. Üç çocuğu var ve işlerini hayatının sonuna doğru yürütüyorlar. Romanın ikinci bölümünde ölmesine rağmen varlığı roman boyunca hissettirir.

Fuat Bey: Romanda ilk Müslüman tüccarlar arasında sayılabilecek bir diğer kişidir. Cevdet Bey’in yakın arkadaşıdır. Yahudi bir aileden geldiği için daha sonra Müslüman olur.

Nigan Hanım: Cevdet Bey’in karısıdır. Şükrü Paşa’nın kızıdır. Ayrıca geleneksel değerlerin koruyucusudur.

Osman: Cevdet Bey’in en büyük oğludur ve ölümünden sonra işi devralır.

Refik: Cevdet Bey’in mühendis olan küçük oğludur.

Konusu

Cevdet Bey ve Oğulları, Orhan Pamuk’un 1970 ve 1905 yılına kadar yaşamış tüccar bir ailenin Türkiye Cumhuriyeti çevresinde sosyal hikayeler, ekonomik ve kültürel tarihini ele almıştır.  

Cevdet Bey ve Oğulları Özeti

Anne ve babasını kaybeden Cevdet Bey, uzak akrabası Zeliha Hanım ile aynı evde yaşıyor. İstanbul’un ilk Müslüman tüccarıdır. Cevdet Bey’in ağabeyi Nusret veremdir ve son günlerini yaşamaktadır. Kardeşi, çocuğunu yanında götürmesi için Cevdet’i ister. Cevdet Bey’in otuz yılda Osman, Refik ve Ayşe adında üç çocuğu olur. Cevdet Bey’in de bu çocuklardan torunları var.

Cevdet Bey, Müslüman bir toplumda tüccar olarak marjinal bir kişilik olduğunu düşünüyor. Çünkü zamanında tüccar olanlar genellikle gayrimüslimdir. Cevdet Bey, bu çelişkiyi bilinçaltına atarken bunu rüyalarında görür. Rüyasında sınıfının sular altında olduğunu görür ve öğretmen onu cezalandırmak ister. Ancak bunu yapmaya cesaret edemez. Sınıftaki su Cevdet’in teridir. Hoca toplumu temsil ediyor. Cevdet Bey, toplum tarafından baskı altına alındığına ve sınıf ayrımına tabi tutulduğuna dair bilinçaltına sahiptir. Bu yüzden paşa kızı Nigar Hanım ile evlenmek ister. Yaşlandıkça hedeflerine ulaşan Cevdet Bey, bunu hala yeterli görmüyor. Sağlık sorunları da daha sonra ortaya çıkar. Oğulları işini yürütmeye başlar. Ayrıca “50 Yıllık İş Hayatım” adlı bir kitap çıkarmaya çalışıyor. Bu süreçte ülkede önemli siyasi değişiklikler olur ama Cevdet Bey siyasete kayıtsız kalır. Cevdet Bey kitabı yayınlamadan ölür.

Ödülleri
  • 1979 Milliyet Roman Armağanı (Karanlık ve Işık başlığıyla)
  • 1983 Orhan Kemal Roman Ödülü
Kısa Bilgiler
  • Orhan Pamuk, Cevdet Bey ve Oğulları’nı yazmaya 1974 yılında 22 yaşında başlamış ve 1978 yılında 26 yaşında tamamlamış.
  • Yayımlandıktan sonra yazara 1983 Orhan Kemal Roman Armağanı’nı getiren eser, bu ikinci ödülden sonra edebiyat dünyasının ilgisini çekti.
  • Başlangıçta romanın Karanlık ve Işık başlığını taşıması tasarlanmış. Cevdet Bey ve Oğulları, 1979 yılında yayımlanmamış kitapların katılabildiği Milliyet Roman Armağanı’nı kazandı ve birincilik ödülünü Mehmet Eroğlu’yla (Issızlığın Ortasında) paylaştı.

Cevdet Bey ve Oğulları – Kitap Açıklaması

Orhan Pamuk’a ilk ününü getiren bu büyük roman İstanbullu bir ailenin yetmiş yıllık serüvenini hikâye ediyor. Yazarın “Ülke, Aile, Roman” üzerine sonsözüyle…

Nişantaşlı bir ailenin 20. yüzyılın başından itibaren üç kuşak boyunca serüvenlerini anlatan bu kitap ev içlerinin renklerini, zamanın akışını, günlük sıradan konuşmaları akılda yer eden kahramanlar aracılığıyla saptarken, okura geleneksel romandan alınacak hazları bütünüyle veriyor. Abdülhamit döneminin son yıllarında, İstanbul’un ilk Müslüman tüccarlarından küçük dükkân sahibi Cevdet Bey’in tutkusu, hem işlerini büyütmek, zenginleştirmektir hem de “Batılı anlamda” çağdaş, modern bir aile kurmak. Kökü taşraya uzanan geleneksel ailesini bir yana bırakarak bu isteklerini gerçekleştirmeye girişen Cevdet Bey’in ve oğullarının hikâyesi, bir anlamda modernleşme uğraşı içindeki Türkiye Cumhuriyeti’nin özel hayatının da hikâyesidir. Ev içlerinin, yeni apartman hayatının, Batılılaşan büyük ailelerin, Beyoğlu’na çıkıp alışveriş etmelerin, radyo dinlenen pazar öğleden sonralarının dikkat ve sevgiyle anlatıldığı bu panoramik roman, Orhan Pamuk’a hak ettiği ünü getiren olgun bir ilk kitaptır.

“Pamuk adeta okurun elinden tutup onu kendi dünyasında dolaştırıyor, birbirinin içine geçen sahnelerle, karşılaşmalarla ve konuşmalarla her şeyi en ince ayrıntısına kadar çözümlüyor.”

-Frankfurter Allgemeine-

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,113TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
54AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular