Cevdet Bey ve Oğulları

Cevdet Bey ve Oğulları – Orhan Pamuk

TürYazarYayınlanma Tarihi
RomanOrhan Pamuk1982
Karakterler

Cevdet Bey: Romanın ana karakteri olan bir tüccardır. Tüm olaylar bu kişi etrafında gelişir. Üç çocuğu var ve işlerini hayatının sonuna doğru yürütüyorlar. Romanın ikinci bölümünde ölmesine rağmen varlığı roman boyunca hissettirir.

Fuat Bey: Romanda ilk Müslüman tüccarlar arasında sayılabilecek bir diğer kişidir. Cevdet Bey’in yakın arkadaşıdır. Yahudi bir aileden geldiği için daha sonra Müslüman olur.

Nigan Hanım: Cevdet Bey’in karısıdır. Şükrü Paşa’nın kızıdır. Ayrıca geleneksel değerlerin koruyucusudur.

Osman: Cevdet Bey’in en büyük oğludur ve ölümünden sonra işi devralır.

Refik: Cevdet Bey’in mühendis olan küçük oğludur.

Konusu

Cevdet Bey ve Oğulları, Orhan Pamuk’un 1970 ve 1905 yılına kadar yaşamış tüccar bir ailenin Türkiye Cumhuriyeti çevresinde sosyal hikayeler, ekonomik ve kültürel tarihini ele almıştır.  

Cevdet Bey ve Oğulları Özeti

Anne ve babasını kaybeden Cevdet Bey, uzak akrabası Zeliha Hanım ile aynı evde yaşıyor. İstanbul’un ilk Müslüman tüccarıdır. Cevdet Bey’in ağabeyi Nusret veremdir ve son günlerini yaşamaktadır. Kardeşi, çocuğunu yanında götürmesi için Cevdet’i ister. Cevdet Bey’in otuz yılda Osman, Refik ve Ayşe adında üç çocuğu olur. Cevdet Bey’in de bu çocuklardan torunları var.

Cevdet Bey, Müslüman bir toplumda tüccar olarak marjinal bir kişilik olduğunu düşünüyor. Çünkü zamanında tüccar olanlar genellikle gayrimüslimdir. Cevdet Bey, bu çelişkiyi bilinçaltına atarken bunu rüyalarında görür. Rüyasında sınıfının sular altında olduğunu görür ve öğretmen onu cezalandırmak ister. Ancak bunu yapmaya cesaret edemez. Sınıftaki su Cevdet’in teridir. Hoca toplumu temsil ediyor. Cevdet Bey, toplum tarafından baskı altına alındığına ve sınıf ayrımına tabi tutulduğuna dair bilinçaltına sahiptir. Bu yüzden paşa kızı Nigar Hanım ile evlenmek ister. Yaşlandıkça hedeflerine ulaşan Cevdet Bey, bunu hala yeterli görmüyor. Sağlık sorunları da daha sonra ortaya çıkar. Oğulları işini yürütmeye başlar. Ayrıca “50 Yıllık İş Hayatım” adlı bir kitap çıkarmaya çalışıyor. Bu süreçte ülkede önemli siyasi değişiklikler olur ama Cevdet Bey siyasete kayıtsız kalır. Cevdet Bey kitabı yayınlamadan ölür.

Cevdet Bey ve Oğulları Ödülleri

  • 1979 Milliyet Roman Armağanı (Karanlık ve Işık başlığıyla)
  • 1983 Orhan Kemal Roman Ödülü

Cevdet Bey ve Oğulları – Kısa Bilgiler

  • Orhan Pamuk, Cevdet Bey ve Oğulları’nı yazmaya 1974 yılında 22 yaşında başlamış ve 1978 yılında 26 yaşında tamamlamış.
  • Yayımlandıktan sonra yazara 1983 Orhan Kemal Roman Armağanı’nı getiren eser, bu ikinci ödülden sonra edebiyat dünyasının ilgisini çekti.
  • Başlangıçta romanın Karanlık ve Işık başlığını taşıması tasarlanmış. Cevdet Bey ve Oğulları, 1979 yılında yayımlanmamış kitapların katılabildiği Milliyet Roman Armağanı’nı kazandı ve birincilik ödülünü Mehmet Eroğlu’yla (Issızlığın Ortasında) paylaştı.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 3 Ortalama: 4.7]
Önceki KonuKara Kitap
Sonraki KonuSefiller
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular