Ana SayfaPsikolojiMadalyonun İçi

Madalyonun İçi

Madalyonun İçi – Gülseren Budayıcıoğlu

Tür:Psikoloji
Yazar:Gülseren Budayıcıoğlu
Yayınlanma Tarihi:2004
Yayınevi:Remzi Kitabevi
Konusu

Psikiyatr ve yazar Gülseren Budayıcıoğlu’nun 2004 yılında yayınlanan Madalyonun İçi adlı kitabı, birden farklı yaşam hikayesini sayfalarında barındırıyor. “Bir Psikiyatristin Not Defterinden” sloganıyla okurlarına ulaşan kitap, yazarının klinik tecrübelerinden yola çıkarak tüm toplumu mercek altına alıyor.

Madalyonun İçi Özeti

Cinini Çıkardım: Rezzan adında bir kızın başından geçenler, Kardeşi, Annesi ve babası arasında yaşanan diyaloglar ve bunların vermiş olduğu sonuçları ele alan bir seanstır.

İnternette Aşk Başkadır: Jale adlı bir hastanın eşi ile aralarında geçen sorunları konu edinmiş ve bu sorunların yaşattığı aile ilişkisi ele alan seanstır.

Çöp Apartman: Neriman adında bir hastanın annesinin ölümü üzerine kız kardeşleri ile aile içinde yaşadığı sıkıntıları, annesinin ölümü ve babasının ilgisizliği üzerine geçen seansları ele almıştır.

Çanlar Kimin İçin Çalıyor: Yiğit adında genç bir şizofren hastanın başından geçen olaylar, ailesinin görmeye çalıştığı kişi olma çabaları, arkadaşları ile iyi ilişkiler kurmaya çalışan Yiğit’in çabaları içeren seansları ele almaktadır.

Kelebeğin Ömrü: Şule adında bir hastanın başından geçen çaresiz bir konu ele alınmıştır. Annesi ve kız kardeşi ile beraber Doktora gelerek yaşadıklarını dile getirmiş ve Doktora uzatılan raporda Şule hakkında gerçekleri anlatmasını ele aldığı bir seanstır.

Tanrım ve Ben: Yazar burada Allah’a olan inançların eksik ve yanlış bilgiler içeren insanları ele almış ve bu durum neticesinde babası ile olan diyalog sonucunda inancını kuvvetlendirir ve temeli sağlamlaştırır.

Estağfurullah: Hayri Bey adında 60 yaşında bir adamın yaşadığı yalnızlık ve bu yalnızlıktan çıkan huzursuzluklar, neticesinde yaşamış olduğu sorunları ele alan bir seanstır.

Suç ve Ceza: Pembe adında bir genç bayanın başından geçen aile sorunları,  ardından yaşamış olduğu evlilikler ve bu evliliklerden dolayı yaşadığı zorlukları ele aldığı bir seanstır.

Ölümle Dans: Aslı adında on yedi yaşında zengin bir genç kızın yaşamak istememesini ele aldığı konuları içeren ve doktor tavsiyesi ile bunu anlayarak sorunların üstesinden gelen bir seans ele alınmıştır.

Aç Milyarder: Köyden çalışmak için büyük şehre gelmeye karar veren Mustafa adında bir sayısal loto ödülünü kazanan kişinin bu durum karşısında yaşadığı şok üzerine geçirmiş olduğu bir seanstır.

Panik: Yaşar Bey adında bir iş adamının penisilin iğnesi vurduktan sonra yaşadığı panik ataklar ile Doktora gelip çözüm arayışlarında bulunmaya çalışmasını ele alan seansları anlatır.

Tahtını Çaldıran Adam: Garip bey adında bir pavyon yöneticisinin on dokuz yaşında genç bir kıza aşık olmasını, bu aşktan karşılık almayışından sonra yaşadıkları neticesinde patronu tarafından Doktora gönderilen bir hastanın seanslarını ele alır.

Binbir Gece Masalları: Nihal Hanım ve eşi Zafer Bey arasında yaşanan sıkıntıları konu edinen seanslar ele alınmıştır.

Sapık Mıyım Ben: Halim adında birinin cinsiyet değiştirmek istemesini, küçüklüğünden bu yana yaşadığı zorluk ve sıkıntılar neticesinde kendini cinsiyet değişmekle bulabileceğini düşünüp rapor almak için Doktora gelmesini ele alan bir seanstır.

Kırık Hayatlar: Reyhan adında bir bayanın, eşinin ona ilgi göstermeyişini konu edinen bir seans ele alınmıştır.

Kader Kurbanları: Hayal adında bir bayanın yanlış kararlar ve neticesinde yapmış olduğu evlilikler ve bu evliliklerden sonra hayat kadını olduğunu, bu durumları düşünmemek için ilaç yazdırmak isteyen bir hastanın seansı ele alınmıştır.

Madalyonun İçi – Kitap Açıklaması

“Yıllardır “panik atak” yaşayan bir işadamı…”

“Kendini peygamber ilan eden bir doktor…”

“Çok temiz olmak uğruna evlerini “çöp apartman” haline getiren üç kız kardeş…”

“Kendini bildiği günden beri, babası başta olmak üzere, çevresindeki bütün erkeklerden dayak yiyen genç bir kadın…”

“Ağır ceza reisi bir babanın “fahişelik” mesleğini seçen kızı…”

“Radyo ve televizyonlardaki bütün şarkıların kendisi için çalındığını zanneden genç bir devlet memuresi…”

“Dünyaya kız olarak gelen ancak kendini erkek hisseden bir transseksüel…”

“Doktorunu intihar etmekle tehdit eden bir öğrenci…”

“Ölümcül bir hastalığa yakalanmış genç bir bankacı…”

“Bu kitapta, Türkiye’ de değişik nedenlerle psikiyatra başvuran her kesimden insanımızın hikayelerini bulacak, başta a Bu kitapta, Türkiye’ de değişik nedenlerle psikiyatra başvuran her kesimden insanımızın hikayelerini bulacak, başta aşk ve ölüm olmak üzere “insanlık halleri” ile karşılaşacaksınız.”

“İnsanlar size içini açacak, en gizli sırlarını sizinle paylaşacak. Ve bütün bu sorunlar, hastalar ve hastalıklar karşısında Türkiye şartlarında bir ruh doktorunun duyguları, düşünceleri, yapabildikleri ve yapamadıklarını göreceksiniz.”

“Bu kitabın bir yerlerinde mutlaka kendinizi bulacak, kendinizle yüzleşeceksiniz. Okudukça, yaşamın, sağlığın, sevginin ve huzurun değerini daha iyi anlayacak; her damlası ayrı bir duygunun rengini taşıyan bir çağlayanın altından geçecek ve tertemiz olacaksınız.”

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Sevval
Sevval
Ziyaretçi
3 yıl önce

Benim favorim bu kitap ya 😉

faiirytale
faiirytale
Ziyaretçi
2 yıl önce

Merak edip en kısa zamanda bu okuyacağım kitap olacak

Ayşenur ünlü
Ayşenur ünlü
Ziyaretçi
2 yıl önce

Gülseren Budayicioglunun Okunması gereken eserlerinden biri ❤️

serapp_altin
serapp_altin
Ziyaretçi
2 yıl önce

Kesinlikle harika bir kitap herkesin okuması gerekir 👏👏👏

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,570TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular