Ana SayfaPsikolojiBir Psikiyatristin Gizli Defteri

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri – Gary Small

Tür:Psikoloji
Yazar:Gary Small
Yayınlanma Tarihi:2013
Yayınevi:Doğan Kitap
Konusu

Boston’ın kalabalık acil servis koridorlarından Los Angeles’ın golf sahalarına, Gary Small’un karşılaştığı akıl hastalıklarının ilginç dünyasının kapılarını aralayan vakalar bazen tuhaf, bazen gizemli olaylarını konu ediniyor.

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri Özeti

İnsan beyninin insanın kendi kendine nasıl oyunlar oynadığına dair pek çok kitap yazılmış ve hepsi okuyucuyu genellikle şaşırtmıştır. Gary Small, kariyerinin ilk günlerinden başlayarak en tuhaf ve şaşırtıcı vakalarını kitabında topluyor.

Kitapta çok farklı ve garip hikâyeler var. En zengininden ikili bir hayat yaşayanlara, tuhaf takıntıları olanlardan farklı arzuları olanlara kadar hayatta olmadığını ya da olmayacağını düşündüğünüz psikolojik durumların konu edindiği kitapta yer alan olaylar;

Seksi Bakış

Henüz mezun olduktan sonra genç asistan doktor olarak çalışan orta yaşlı ama çekici bir kadındır. Doktora geçmişini açıklamak istemeyen kadın, kocasının şehirden ayrılmasıyla kendini mutsuz ve huzursuz hisseder. Üstelik zamanla kocasını aldatmaya ve doktorla ilgilenmeye başlar. Sorunu tam olarak anlayamayan doktor, kendisine âşık olan ve kontrolden çıkan ve ilk dayağı yiyen bir kadınla uğraşmak zorunda kalır.

Kafa Üstü Duran Çıplak Kız

Olayların şeker hastası olan kızın şeker seviyesinin düşüklüğünden kaynaklandığını düşünse de daha sonra kızın annesiyle yaşadığı sorunları ortaya çıkarır ve sorunun nasıl çözüldüğünü anlatır.

Elimi Tut Lütfen

Elini vücudunun bir parçası olarak görmeyen ve ondan kurtulmanın yollarını arayan bir adamın hikâyesini anlatıyor.

Bayılan Kız Öğrenciler

Kızların sebepsiz yere bayıldıkları haberi Doktor ‘un ilgisini çekmesi ve bu olayları araştırması konu ediniyor.

Bebek Aşkı

Hamile kalmayı çok isteyen ve bu nedenle sürekli hamilelik belirtileri gösteren, ancak her seferinde hamilelik testleri negatif çıkan bir hastanın hikâyesini anlatıyor.

Sessizliğin Tedavisi

Kendi alanı olmasa bile tesadüfen bir hastanın hastanedeki muayenesine gider ve gördükleri karşısında hastaya yanlış davranıldığını anlar. Fakat psikolog olduğu için dikkate alınmaz ve üst düzey bir doktoru devreye sokar. Sonunda tezini haklı çıkarır ve hastasını iyileştirir.

Küçülen P*nis

Cinsel organı ile sorun yaşayan çok başarılı bir avukatın tedavisi konu ediniyor.

Delicesine Endişeli

Tıp kitapları okuyan ve tıp öğrencisi olduktan sonra oğluna daha yakın olabilmek için ona bakmaya çalışan bir annenin hikayesini anlatıyor.

Gözleri Tamamen Kapalı

Hikâyede Doktor, babasının baskısı altında avukat olmak ile kendi arzusu olan felsefe okumak arasında kalan bir gencin hikâyesini anlatıyor.

Beyin Sisi

Üst düzey bir yönetici, öğleden sonra veya akşamları hafızasının veya düşüncelerinin yavaşladığını keşfeder. Bunun sebebini bulamazlar ve sonunda Doktor bu yavaşlamalardan biriyle karşılaştığında durumu çözer.

Rüyalardaki Düğün

Uyumakta zorlanan bir hastanın hikâyesini konu ediniyor.

Işıklar Sönerken

Çocuklar büyüyüp evden ayrıldıktan sonra en büyük hayalini gerçekleştirip bir yat satın alan kocasının yatta vakit geçirmesini sorun haline getiren bir kadının hikayesi anlatıyor.

Bitimsiz Alışveriş

Önceleri düzensiz beslenme sorunuyla başlayan ve sonrasında alışveriş bağımlılığına dönüşen bir hastanın hikâyesi anlatılıyor.

Aile Bağları

Zengin bir ailede miras sonrası yaşananları anlatan Doktor sanırım hikâyenin ilginçliğinden daha çok özet jet macerası konu ediniyor.

Sahtekar Psikiyatrist

Her zaman akıl hocası olarak gördüğü ve her zor durumda yardım istediği hocası, bir gün gelip onun hastası olmak ister. Gary Small, hayatındaki bazı sorunlar ve yaşlılığın neden olduğu bunama nedeniyle akıl hocasını hastası olarak kabul etmek zorunda kalır, ancak hikâye oldukça üzücü bir şekilde sona erer.

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri – Kitap Açıklaması

Gerçek hikâyeler kurgudan çok daha tuhaftır, Dr. Gary Small da bunu gayet iyi biliyor. Psikiyatriyle ve insan beyni üstüne çığır açıcı araştırmalarla geçen otuz yıl içinde Dr. Small pek çok şey görmüş. Şimdi ofisinin kapılarını açmaya ve kariyerinin en gizemli, ilginç ve tuhaf hastalarını anlatmaya hazır.

Bu kitap bir psikiyatristin zihnine ve onun giderek gelişim gösteren mesleki yaşamına yapılan aydınlatıcı bir yolculuk. Aynı zamanda bu branşın ve daha önce görülmemiş, tanısı koyulmamış çeşitli akıl hastalıklarının perde arkasına da bir bakış… Kitabı okurken kendinizi, bizi insan yapan şaşırtıcı tuhaflıklar üstüne düşünürken bulacaksınız.

Sıkça komik, kimi zaman trajik ve daima etkileyici Dr. Small, sizleri kariyeri içinde Bostonun kalabalık acil servis koridorlarından başlayıp ülke elitlerinin multimilyon dolarlık kayak localarına dek uzayan bir geziye çıkarıyor. Bu gezi sırasında birbirinden tuhaf gerçek karakterleri anlatırken, bir yandan da esrarengiz histerik körlükle, penisinin küçüldüğüne inanan bir adamla, gizli sürdürülen çifte hayatlarla ve ürkütücü derecede psikotik romantik arzularla baş ediyor. Akıl hocası kendi hastası olduğunda Dr. Smallun kariyeri ve kişisel hayatı tam bir döngüyü tamamlıyor ve Smallun kimsenin zihinsel araştırmanın ötesinde olmadığını anlamasını sağlıyor; kendisinin bile…

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

791BeğenenlerBeğen
4,261TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
56AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular