Albert Camus

Doğum:1913, Mondovi – Cezayir
Ölüm:1960, Villeblevin – Fransa
Meslek:Yazar ve Filozof

Albert Camus Kimdir?

1913’te Cezayir’in Mondovi kasabasında doğdu. Fakir bir aileden gelen Camus’nün babası Alsaslı, annesi İspanyol’du. Birinci Dünya Savaşı sırasında 1914’te babasını kaybetti. Annesi oğlunu ev hizmetçisi olarak eğitmeye çalıştı. Ancak Camus, daha bağımsız bir yaşam sürmek için evden ayrıldı. 1923’te liseye ve ardından Cezayir Üniversitesi’ne kabul edildi. Üniversite eğitimi sırasında sağlığı bozuldu ve 1930’da tüberküloza yakalandı. Hastalığı nedeniyle üniversite takımının kaleciliğini bırakmak zorunda kaldı. Bundan sonra çeşitli işlerde çalışmaya başlayan Camus, felsefe eğitimini ancak 1936 yılında tamamlayabildi.

1934’te Fransız Komünist Partisi’ne katıldı. Bu hareketin kaynağı, Marksist-Leninist doktrini desteklemekten ziyade, İspanya’da daha sonra iç savaşla sonuçlanacak siyasi durumla ilgili endişesiydi. Ancak üç yıl sonra Troçkizm suçlamasıyla partiden ihraç edildi. Camus, 1934’te Simone Hie ile evlendi. Simone bir morfin bağımlısıydı ve Camus ile olan evliliği, Simone’un sadakatsizliği nedeniyle sona erdi. 1935’te “İşçi Tiyatrosu”nu (Théâtre du Travail) kurdu, ancak bu tiyatro 1939’da kapandı. Aynı yıl tüberküloz nedeniyle Fransız ordusuna kabul edilmedi.

1940 yılında piyanist ve matematikçi Francine Faure ile evlendi ve 5 Eylül 1945’te Catherine ve Jean adında ikiz çocukları oldu. Aynı yıl Paris-Soir dergisinde çalışmaya başladı. II. Henüz “Garip Savaş” olarak adlandırılacak olan II. Dünya Savaşı’nın başlarında pasifist olarak kaldı. Ancak bu tavrı, Alman ordusunun Paris’i işgal etmesi ve 1941’de komünist gazeteci Gabriel Péri’nin gözleri önünde infazı ile değişerek onun da isyan etmesine neden oldu. Paris-Soir ekibiyle Bordeaux’ya gitti ve aynı yıl ilk kitapları “Yabancı” ve “Sisifos Efsanesi”ni tamamladı. Camus, 1942’de Oran, Cezayir için Bordeaux’dan ayrıldı ve ardından Paris’e döndü.

Ölümü

Camus, 4 Ocak 1960’ta Sens yakınlarındaki küçük Villeblevin kasabasında “Le Grand Fossard” adlı bir yerde bir trafik kazasında öldü.Daha sonra ceket cebinde bir tren bileti bulundu. Camus büyük ihtimalle gideceği yere trenle gitmeyi planlamıştı; ama arkadaşıyla arabayla dönmeyi tercih etti. İronik olarak, Camus daha önce ölmenin en saçma yolunun ne olduğu sorulduğunda, bir araba kazasında ölmeyi onlardan biri olarak tanımladı. Kazanın meydana geldiği Facel Vega otomobilinin şoförü ve yayıncı arkadaşı Camus ile birlikte hayatını kaybetti. Camus’nün ölümünde KGB’nin rolü olduğu iddia edildi. Camus, Lourmarin Mezarlığı, Lourmarin, Vaucluse, Provence-Alpes-Côte d’Azur’a gömüldü.

Albert Camus Eserleri

Romanlar
Hikayeler
  • Sürgün ve Krallık
Oyunlar
  • Asturya’da İsyan
  • Caligula
  • Yanlışlık
  • Sıkıyönetim
  • Adiller

Albert Camus’un Sözleri ve Alıntılarına Bakmanızı Öneririz.

Sayfamızda Albert Camus’un sözleri ve alıntıları yer alır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular