Ana SayfaBiyografilerGabriel Garcia Marquez

Gabriel Garcia Marquez

Doğum:1927, Aracataca, Magdalena – Kolombiya
Ölüm:2014, Meksika
Meslek:Gazeteci, Hikaye ve Roman yazarı

Gabriel Garcia Marquez Kimdir?

Montessori eğitim modelini benimseyen bir anaokulunda eğitim gördü. Sucre’ye vardıktan sonra, Gabriel’in örgün eğitimine başlamasına ve Río Magdalena’nın ağzındaki bir liman kenti olan Barranquilla’da staj yapmasına karar verdi. Orada mizahi şiirler yazan ve mizahi çizgi romanlar yazan çekingen bir çocuk olarak ün kazandı. Atletik faaliyetlere olan ciddi ve az ilgisinden dolayı sınıf arkadaşları tarafından “El Viejo” olarak anılırdı.

García Márquez, lise yıllarını 1940’tan itibaren Colegio jesuita San José’de (bugünkü Instituto San José) tamamladı ve ilk şiirlerini Juventud’daki okul dergisinde yayınladı. Daha sonra, bir devlet bursu sayesinde Gabriel, Bogota’da okumak için gönderildi. Orta öğrenimini tamamladığı başkentten bir saat uzaklıktaki Liceo Nacional de Zipaquirá’ya taşındı. Kendi imkânlarıyla okumaya çalıştığı Hukuk Fakültesi’ndeki eğitimini, yazarlık kariyerine devam etmek için bıraktı. Ve 1958 senesinde Mercedes Barcha ile evlendi ve Rodrigo García ve Gonzalo isimli iki çocuğu oldu.

García Márquez bir yazar olarak başladı ve beğenilen kurgusal olmayan eserler ve kısa öyküler yazdı. En iyi bilinen romanları Yüz Yıllık Yalnızlık (1967), Başkan Babamızın Sonbaharı (1975), Kırmızı Pazartesi (1981) ve Kolera Zamanında Aşk (1985). En önemlisi, çalışmaları önemli bir eleştirel beğeni ve geniş bir ticari başarı elde ederken, Sihirli Gerçekçilik adlı, sıradan ve gerçekçi durumlar yerine büyülü öğeler ve olaylar kullanan bir edebiyat türü yaygınlaştı. Bazı eserlerinde Macondo (yerlisi Aracataca’dan esinlenerek) adlı kurgusal bir köyü betimler ve çoğu yalnızlık temasına sahiptir.

17 Nisan 2014’te 87 yaşında Meksika’daki evinde öldü. Ölümünden sonra, Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos onu “şimdiye kadar yaşamış en büyük Kolombiyalı” olarak lanse etti.

Gabriel Garcia Marquez Eserleri

Gabriel Garcia Marquez’in Sözleri ve Alıntılarına Bakmanızı Öneririz.

Sayfamızda Gabriel Garcia Marquez’in sözleri ve alıntıları yer alır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,256TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular