Esirler

Esirler – Sabahattin Ali

Tür:Oyun
Yazar:Sabahattin Ali
Yayınlanma Tarihi:2019
Yayınevi:Mahzen
Karakterler

Kürşad: Türk esirleri arasında olan ve saraya yerleştirilen bir Türk’tür. Türk halkının bağımsızlığına kendini adamıştır ve bu amaçla bir grup kurmayı, önce isyan çıkarmayı sonra da bağımsızlığını kazanmayı planlamaktadır. Çin imparatoru Hyungyu sever.

Hyungyu: Çin İmparatorun kızı. Kürşad’ı sever ve onunla kaçar.

Ven Ching: Çinli bir vezir. Hyungyu âşıktır.

Konusu

Oyun, eski Türk-Çin çatışmasının kahramanlık öyküsünü ve Çin sarayından bir adam kaçırmak isteyen ve imparatorun kızına âşık olan bir Türk’ün kahramanlık öyküsünü anlatır.

Esirler Özeti

Sabahattin Ali’ye ait üç perdelik yundaki olaylar MS 7. yüzyılda Çin’in Si-Gan-Fu şehrinde geçiyor. Çinlilerle yapılan savaşta yenilen Türkler esir düşerek ülkelerini terk ederler. Türklerin bir kısmı Çin’e getirilerek çeşitli mahallelere yerleştirilirken, Türk hanedanından olanlar Çin sarayına yerleştirilir. Saraya yerleşenlerden Kürşad, imparatorun yanında belli bir konuma gelir. Çin İmparatoru iyi kalpli bir insandır, Türk halkını ve hanedanın varisi Yulu Han’ı çok sever ve kızı için almayı düşünür. Kürşad ise imparatorun kızına âşıktır ama bazı tarihi sebeplerden dolayı onu hatırlamak bile istemez. Kürşad, Türk halkının bağımsızlığına kendini adamıştır ve bu amaçla bir grup kurmayı, önce isyan çıkarmayı sonra da bağımsızlığını kazanmayı planlamaktadır.

Kürşad, Yulu Han’ı ve imparatorun kızı Hyungyu’yu kaçırarak Türklerin bağımsızlığını hedefler. Kürşad dışında imparatorun kızına âşık olan Çinli vezir Ven Ching de vardır. Bir rekabet çıkınca Hyungyu, Kürşad’ı sevdiğini söyler.

Türklerin bağımsızlığı ile sevdiği arasında kalan Kürşad, sonunda Türklerin bağımsızlığını seçer. Ven-Çing, Kürşad’ın diğer planlarını öğrenir ve bunlara karşı önlem alır. Zamanla işler değişir ve kanlı çatışmalar başlar. Bu çatışmalarda zor durumda olan Kürşad’ı siyah giysili bir genç korumaktadır. Ven Ching ise gence saldırmadan Kürşad’ı öldürmek ister. Kürşad’a yardım eden gencin Hyungyu olduğu, taktığı duvağın düşmesiyle ortaya çıkar. Kürşad ile Ven Ching arasındaki tartışmaya müdahale eden Hyungyu ölür. Ven Ching kaçmaya başlayınca Kürşad tarafından yakalanıp öldürülür. Kürşad, Hyungyu’nun cansız bedeninin etrafına toplanan halkın huzurunda onu gerçekten sevdiğini ve ölümüne kendisinin sebep olduğunu söyler. Kürşad, kanlı çatışmalardan sonra başarılı olamasa da tüm bunları duyan imparator, nazırların Türkleri konuşmak için toplanmasını emreder.

Esirler – Kitap Açıklaması

KÜRŞAD:

Dostum, gözlerinde büyük endişelerin izini görmesem bu sözleri bir hakaret gibi kabul eder, onları sana kılıcımın ucuna takıp geri verirdim. Ağabeyim Kiyeli mağlup olduğu ve Türkler esir edilip Çin’e getirildiği zaman ben daha on dört yaşındaydım. Yani tam yirmi beş seneden beri Çin sarayındayım. Burada ağabeyimin ve bütün hanedanımız efradının birer birer ve hicaplarından öldüklerini gördüm. Zannediyor musun ki, Çin sarayının ihtişamı bana bütün bunları unutturdu?.. Geldiğim günden beri bu süslü odalara, bu en ince ipeklerden yapılan yataklara ısınamadım. Geldiğim günden beri memleketimin çorak ovalarını, geceleyin kapısından kum çöllerini ve ay ışığını seyrettiğim kıl çadırları arıyorum.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular