Ana SayfaHikayelerSevdalı Bulut

Sevdalı Bulut

Sevdalı Bulut – Nazım Hikmet

Tür:Hikayeler
Yazar:Nazım Hikmet
Yayınlanma Tarihi:1968
Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları
Karakterler

Bulut: Sevgi ve iyiliği temsil eder.

Ayşe: On beş yaşındaki iyi yürekli, dünya güzeli bir kızdır.

Kara Seyfi: Ayşe’ye olan ilgisi yüzünden Bulut ile sürekli kapışır.

Konusu

Sevdalı Bulut, İyi niyetli ve temiz ruhlu Ayşe’nin güzel bahçesini ele geçirmek isteyen zalim Seyfi’nin kurnazlığı, Ayşe’ye aşık olan Bulut’un zekası ve bağlılığıyla sonuca ulaşamamasını konu ediniyor.

Sevdalı Bulut Özeti

Servinin altında oturan derviş ney çalar. Deliklerden dağlar, dereler ve ağaçlar fışkırır. Bunların bulunduğu ülkeye Ney ülkesi denir. Derviş nefes alıp üflemeye başlayınca bu sefer neyden bir adam fırlar. Bu adamın adı Kara Seyfi. Dervişin çantasını çaldığı gibi bu adam kaçar. Derviş bir taş alır ve bu adama atar. Kara Seyfi, Ney diyarında bir dağın tepesinde lastik top gibi sekerek ata doğru uçar. At eyere binince yürümeye başlar. Etrafına bakar, etrafındaki tüm tarlalar, tarlalardaki her şey ona aittir.

Kara Seyfi böyle devam ederken derviş ney üfler. Bu sefer Ayşe isimli kız içinden atlar. Bu kız dünyanın en güzel kızıdır. O on beş yaşındadır. Dervişin görecek bir şeyi olup olmadığını kibarca sorar. Ayşe de kalkıp Ney ülkesinde başka bir yere uçar. Her türlü çiçek ve meyve ağaçlarının bulunduğu bahçesindedir. Bu sırada Kara Seyfi gelir. Her zamanki gibi bahçesini ister. Ayşe asla vermeyeceğini söyler. Kara Seyfi’nin atı aniden zıplayınca Ayşe’den uzaklaşmak zorunda kalır. Atın zıplamasının nedeni, yoldan geçen bir tavşanın atı ısırmasıdır. Bu sırada beyaz güvercin Kara Seyfi’nin alnının ortasına pisler. Kara Seyfi çok sinirlenir. Güvercin kovalamaya başlar.

Tavşanın Kara Seyfi’nin atını ısırmasının nedeni buluttur. Dervişten fışkıran bulutla tavşan arasında büyük bir dostluk kurulur. Kara Seyfi, aradığı güvercini bulur ve bir bulut gelip Kara Seyfi’nin yolunu keser. Güvercin bu şekilde kurtulur. Bunun üzerine Bulut etrafta dolaşmaya başlar ve Ayşe’nin bahçesinin olduğu yere gelir. Ayşe’yi görünce çok etkilenir. Ayşe’nin güzelliği onu büyüler. Ayşe ile yakın arkadaş olurlar. Ayşe Kız onu öptüğünde bulut havada güzel bir gül şeklini alır. Bulut, en sıcak günlerde bile Ayşe’yi gölgeler ve korur. Bulut ninni söyleyerek Ayşe’yi uyutur. Bu sırada Kara Seyfi gelir ve sadece devedikeni değil bahçedeki çiçekleri kesmeye başlar; onunla arkadaş olur. Bulut bunu fark edince Kara Seyfi’yi kovar. Kara Seyfi intikam için uğraşırken daha sonra devedikeni ile karşılaşır ve Ayşe’nin de kovduğu devedikenidir. Ayşe’nin bahçesine devedikenilerin rehberliğinde uzak ülkelerden kum ve rüzgâr gelir. Bunları Ayşe’nin bahçesine serptiğinizde bütün ağaçlar ve çiçekler bir inilti ile kurumaya başlar. Bunun üzerine güvercin, bulut ve rüzgâr arasında büyük bir kavga başlar. Sonunda bulut galip gelir ve Kara Seyfi uçuruma düşer.

Ayşe, bahçesini ve çiçeklerini kurtaran bulutçuğa minnettardır. Ama bulut kaybolmuştur. Onu çok özler. Tavşan, iyi bulutların, iyi insanların asla kaybolmayacağını söyler. Nitekim, bulut kısa sürede tüm güzelliğiyle ortaya çıkar. Böylece Ney memleketinde iyi iyiyi, kötü kötüyü bulur.

Sevdalı Bulut – Kitap Açıklaması

“Edebiyat bütün çeşitleriyle masalla başlar, masalla biter” diyen Nazım Hikmet’in çocukların hayal dünyasından büyüklerin gerçek dünyasına uzanan, 100 Temel Eser’de de yeralan masalları okurla buluşuyor.

Usta yazarın çağdaşla gelenekseli kaynaştıran zengin anlatımı, Cem Kızıltuğ’un resimleriyle bir masal şöleni sunuyor okura.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,268TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
56AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular