Ana SayfaHikayelerLyon'da Düğün

Lyon’da Düğün

Lyon’da Düğün – Stefan Zweig

Tür:Hikayeler
Yazar:Stefan Zweig
Yayınlanma Tarihi:2018
Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları
Karakterler

Zweig, daha önceki öykülerinde olduğu gibi, öykünün kurgusuna tarihte gerçekten var olan kişi ve olayları yerleştirmiştir. Örneğin hikâyede adı geçen:

Georges Auguste Couthon: Fransız Devrimi sırasında Fransız Ulusal Meclisi üyesiydi ve Maximilien Robespierre’in yakın arkadaşıydı; Giyotinle idam edilinceye kadar devrimde aktif rol almıştır.

Jean-Marie Collot d’Herbois [ ve Joseph Fouché: Devrim sırasında Lyon’da katliamlar yapmışlardır.

Konusu

Fransız Devrimi sırasında yaşanan kargaşa ve zulüm günlerinde ölüme yaklaşan insanlara umut veren bir aşk hikâyesi konu edinir.

1793 yılında şehirde idam edilmeyi bekleyen karşı-devrimcilerin toplandığı hapishane, tuhaf bir düğüne sahne olur.

Two Lonely People, acı çeken iki çaresiz insanı bir araya getiriyor.

Lyon’da Düğün Özeti

Lyon’da Düğün hikâyesi, 1793’te Fransız Devrimi sırasında Lyon’da gerçekleşir. Lyon kenti, devrime karşı duruşu nedeniyle Fransız Ulusal Meclisi’nin alacağı bir kararla tamamen yok edilecek ve yerle bir edilecek. Bu kararı abartılı bulan Couthon, sembolik bir çekiçle binalara vurarak ve bu emri yerine getiriyormuş gibi yaparak şehri korumaya çalışır. Ancak, aniden görevden alınır ve yerine Collot d’Herbois ve Fouché gelir. Onların gelişiyle birlikte şehirde korkunç infazlar başlar. Kanlı infazların devam ettiği aylarda bir grup hükümlü mahzene kapatılır.

Mahzene yeni bir grup hükümlü getirildiğinde aralarından genç bir kız, aylar önce tutuklanıp vurulduğunu sandığı nişanlısının mahzende olduğunu görür. İki genç nişanlının yeniden bir araya gelmesi ve birbirlerine olan aşkları bir anda bodrumdaki havayı değiştirir. Tutukluların hepsi öleceklerini biliyorlar ama o soğuk, karanlık mahzende alevlenen bu hüzünlü aşkın ateşi, içinde bulundukları şartlara bakışlarını değiştirecek ve hayatlarının son gecesine büyük bir anlam katacaktır. Çiftin nikâhını tutuklular arasında bir rahip yapıyor. Gençlerin arkadaşları ise bu şartlar altında genç evli çifte en güzel hediyeyi vermek isterler; Son saatlerini birlikte geçirebilecekleri küçük bir oda hazırlamışlar onlara. Sabah vurulacaklarını bilen iki genç vakit kaybetmeden odaya girer ve son günlerini beraber geçirirler.

Lyon’da Düğün – Kitap Açıklaması

Lyon’da Düğün Fransız Devrimi sırasında yaşanan kargaşa ve zulüm günlerinde ölüme yaklaşan insanlara umut veren bir aşkın hikâyesidir. 1793’te kentte kurşuna dizilmeyi bekleyen karşı devrimcilerin toplandığı hapishane tuhaf bir nikâha sahne olur. İki Yalnız İnsan, acı çeken iki çaresiz insanı buluşturur. Birinin yüreğinden kopan çığlık diğerininkinde karşılık bulurken, farkında olmadan birbirlerinin yıllar süren yalnızlığına son verirler. Wondrak ise yazarın savaş karşıtı yapıtlarından biridir. Bohemya’nın küçük bir kentinde çirkinliğiyle sürekli alaya maruz kalan bir kadın tecavüze uğradıktan sonra doğurduğu çocuk sayesinde yaşama tutunmuştur, ama patlak veren Birinci Dünya Savaşı yüzünden oğlunu askere alarak ondan koparmaları söz konusudur. Zweig bu öykülerde toplum dışına itilmiş karakterleri üzerinden insanlık durumunu analiz eder. Karakterlerinin başlarından geçenler “yazgı” değil, insanlığın iflasının sonucudur.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

791BeğenenlerBeğen
4,261TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
56AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular