Lüzumsuz Adam

Lüzumsuz Adam – Sait Faik Abasıyanık

TürYazarYayınlandığı Tarih
HikayelerSait Faik Abasıyanık1948
Karakterler

Hünsar Bey: Son derece sakin bir hayat yaşayan ve bunu seven bir karakterdir. Başka işler ile uğraşma düşüncesinde olmayan bir yapısı vardır. İşkembe çorbası içmeyi sever. Aynı zamanda Fransızcaya oldukça meraklıdır. Tek gelir kaynağı ise bir dükkan kirasıdır. Genel olarak hayatı düz bir çizgide yaşamak istemektedir.

Bayram: Hikayede geçen işkembe dükkanının sahibidir.

Salamon: Portakal satıcısıdır.

Yahudi Kadın: Hikayede yer alan pastanenin sahibidir.

Konusu

Romanın konusu arkadaşlarından uzaklaşmış ve şehirden korkan bir adamı ele almaktadır. Bu adam sadece mahallesinde vakit geçirmekten hoşlanmaktadır. Son derece ürkek bir yapısı bulunmaktadır ve yalnız olmak istemektedir. Bu adamın beklentisiz ve son derece lüzumsuz hayatı romanın konusunu oluşturmaktadır. Bir insanın ne kadar kendisini kapatabileceği ve hayatta gerçekleşen her şeyden uzaklaşabileceği en ince ayrıntılarına kadar ele alınmaktadır.

Lüzumsuz Adam Özeti

Haftanın tüm günlerini sürekli olarak aynı şeyleri yaparak geçiren Hünsar Bey, her zamanki gibi kahvesine gider. Kahve ya da pastane olarak adlandırılan yerin sahibi ise Yahudi kadındır. Burada Mansur Bey kapuçino içerek Fransızca bir şekilde Yahudi kadın ile sohbet etmeye başlar.  Daha sonrasında ise kütüphaneye giderek buradan bir Fransızca deri alır. Dergiyi almasındaki ana amaç yarın yapacağı sohbete katkı sağlamaktır. Çünkü günlük rutinlerini yerine getirirken olabilecek en iyi şekilde görünmek istemektedir. Saat öğle saatlerine yaklaştığında işkembecisine gider. İşkembecisi ise Bayram’dır. Her zamanki bol ekşili limonlu işkembesini içer.

Daha sonrasında ise akşam saatlerinde evinde aldığı Fransızca dergi içerisinde yer alan bilmediği kelimeleri tercüme ederken uyuya kalmaktadır. Ancak saat 4:30 civarında yapacağı gezinti için uyanacaktır. Bu akşam gezintisi de onun için bir rutindir ve olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Gezinti sırasında akşam olduğunu ise pastanenin perdesi çekilince anlamaktadır. Eline portakalını alarak her zaman yaptığı gibi meyhaneden çıkan insanları izlemeye başlar. Bunun ardından karşı meyhaneye gider. Her zamanki içkisini ister ve her zaman olduğu gibi zurnacı, zurnasının kamış düdüklerinden birini değiştirmeye başladığında masasından kalkmaktadır.

Yedi sene olmasına rağmen hiçbir şekilde mahallesinden çıkmayan Hünsar Bey bir gün mahallesinden dışarı çıkma kararı alır. Aldığı bu karar son derece farklılık uyandırıcı bir karardır. Ancak yaşacakları hayatında birçok farklı değişim olmasını da sağlayacaktır.

Mahallesinden çıktıktan sonra İstanbul’un güzelliği Hünsar Bey’i adeta büyülemiştir. Aklına son derece farklı bir fikir gelir. Aklına gelen bu fikre göre evi ve dükkanı satacaktır. Ardından ise gazinoda gördüğü alnı dar olan kızı kendisine metres tutacaktır. Bundan da sonra bir Boğaziçi vapuruna binecektir. Bebek ile Anravutköy önlerinde oturduğu taburen kalkarak kendisini denizin içerisinde bırakmak istemektedir.

Lüzumsuz Adam – Kısa Bilgiler

  • Lüzumsuz adam, Mansur bey adılı bir adamın hikayesini ele almakta. Her gününü aynı faaliyetleri yaparak gerçekleştiren bu adamın hayatındaki sıradanlıklar ve zoraki mutluluk en ince ayrıntısına kadar kitapta ele alınmakta. Sonunda ise bu hayattan nasıl vazgeçebilirim sorusu ele alınmakta. Özellikle sıradanlıktan uzaklaşmanın insana neler kazandırabileceği vurgusu yapılmakta. Aynı şekilde kitapta bireylerin nasıl kendilerini sınırlı bir hayatın içerisinde soktukları ve bu hayatın dışında gelişen her şeyi kaçırdıkları konusu da ele alınmakta. Hikayede yer alan adam her gün aynı şeyi yapmaktadır ve bu durum en ince ayrıntısına kadar ele alınmaktadır. Ancak rutin faaliyetlerden bir süre sonra sıkılan bu adam farklı ve değişik şeyler yapmak istemektedir. Aslında bu her insanın içerisinde bulunan doğal bir döngüdür. Rutinlikten sıkılan adamın farklı şeyler yapma isteği, her insanın içerisinde bir noktada yer almaktadır. Bu bağlamda daha değişik şeyler yapmak için yeni bir adım atan bu adam da içerisindeki farklı insanı keşfetmektedir. İçerisindeki farklı insanı keşfetmeye başlaması ile diğer insanlar ile olan ilişkileri de düşünceleri de tamamı ile değişmektedir. Artık hayata son derece farklı bir pencereden bakmaktadır. Farklı kararlar almakta ve farklı adımlar atmak istektedir. Bu durum ise onu daha önce hiç düşünmediği bir noktaya getirmektedir. Saki bir hayat içerisinden son derece ilginç bir hayata adım atmak istemektedir. Her insan gibi rutinin dışına çıkarak hayatın keyfini olabilecek en üst nokta sürek ve yenilikleri görmek istemektedir.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 5 Ortalama: 4.4]
Önceki KonuKasvetli Ev
Sonraki KonuGazap Üzümleri
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular