Eski Bahçe

Eski Bahçe – Tezer Özlü

Tür:Hikayeler
Yazar:Tezer Özlü
Yayınlanma Tarihi:2005
Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları
Konusu

Tezer Özlü, bu kitapta geçmişin ve anıların bireylerin üzerindeki etkisini ve kişinin geçmişiyle olan ilişkisinin kimliği üzerindeki etkisini anlatmaktadır. Kitap, yazarın çocukluğundan yetişkinliğine kadar olan dönemi, özellikle de çocukluğunun geçmiş olduğu eski bahçeyi ve bu bahçe etrafında şekillenen hatıraları anlatır. Bu anılarda çokça yazarın kişisel hissiyatları, annesi ile olan bağı, yalnızlık, hüzün ve özlem gibi duygular hakimdir. Eski Bahçe, bireysel hafıza, zamanın geçişi ve geçmişin yitirilmiş olması gibi temaları ele alarak, insanın kendi geçmişiyle kurduğun karmaşık ilişkiyi ve bu ilişkinin kişisel kimlik üzerindeki etkilerini sorgular.

Eski Bahçe Özeti

“Eski Bahçe” de Tezer Özlü, geçmişin ve hatıraların bireyin kimliği üzerindeki etkisini keşfeder. Kitap, bireysel hafızanın, geçmişin ve anıların, insanın bugünkü benliğini nasıl şekillendirdiği üzerine düşünceler içerir. Yazarın kendine özgü anlatım tarzı, okuyucuyu kendi içsel dünyasının derinliklerine doğru bir yolculuğa çıkartır. Özlü, zaman zaman melankolik bir tonla, çocukluğuna, gençliğine ve yetişkinlik dönemine dair anekdotlar sunar. Bu anekdotlar aracılığıyla aile üyeleriyle olan ilişkileri anlatılır. 

Kitapta yazarın çocukluğu, ailesi özellikle de annesi ile olan karmaşık ilişkisi önemli bir yer tutar. Eski bahçe, yazarın çocukluğunu geçirdiği ve hayatının en mutlu anlarını yaşamış olduğu yer olarak tasvir edilir. Bu bahçede aynı zamanda huzur bulur ve burası onun doğa ile iç içe zaman geçirdiği bir sığınaktır. Bu bahçe sadece bir yer olmanın ötesinde çocukluk, masumiyet, barış ve huzur da sembolize edilmiştir. Doğa, yazarın iç huzurunu bulduğu, kendini ifade edebildiği ve geçmişiyle bağ kurduğu bir araç haline gelir. Burada kendi geçmişi ile hesaplaşma, hüzün, yalnızlık gibi temaları işler. Hatıraların zaman içerisinde nasıl değişip şekillendiği ve kişisel tarihinin unutulması ya da hatırlanmasının birey üzerindeki etkisini derinlemesine inceler. Eski bahçe, hem gerçek hem de metaforik bir sığınak olarak masumiyetin ve kayıp cennetin bir simgesidir.

Eser boyunca anılarla dolu bir dünya, duygusal ve şairane bir dille anlatılır. Geçmişin idealize edilmesi ve gerçekle olan çatışması, kitabın ana hatlarından birini oluşturur. Kitap yalnızca Özlü’nün kişisel hikayesini değil, aynı zamanda insan ruhunun evrensel sorunlarına dair fikirler de sunar. Özlü’nün kullandığı semboller ve metaforlar, eserin çok katmanlı anlamlar taşımasını sağlar ve okuyucuya yazarın düşünce ve duygu dünyasında yolculuk yapma imkanı verir.

Kitap temel olarak şu temaları içerir:

  • 1- Çocukluk Anıları
  • 2- Aile ilişkileri
  • 3- Zaman ve Hafıza
  • 4- Yalnızlık ve İçsel Yolculuk
  • 5-Doğa Mekan
  • 6-Kimlik ve Varoluş

Eski Bahçe Eski Sevgi – Kitap Açıklaması

Tezer Özlü’nün ‘Bütün Yapıtları’nı yayına hazırlayan Yapı Kredi Yayınları, yazarın kısa anlatılarını bu ciltte topladı. Yaşam öyküsel esintilerin coşkusundan delici gözlem gücüne kadar, yazarın iç dünyasının panaromasını sunuyor bu kitap.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Sinem Ezgi Akbulut
Sinem Ezgi Akbulut
Okur - Yazar - Çizer

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,114TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
54AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular