Ebedi Koca

Ebedi Koca – Fyodor Dostoyevski

Tür:Hikayeler
Yazar:Fyodor Dostoyevski
Yayınlanma Tarihi:1996
Yayınevi:Varlık Yayınları
Karakterler

Aleksey İvanoviç Velçaninov: Bir arazi davası için Petersburg’da kalan bir toprak sahibidir.

Pavel Pavloviç Trusotski: Yakın zamanda eşini kaybederek dul kalan Velçaninov’in bir tanıdığıdır.

Natalya: Trusotski’nin eşidir. Geçmişte Velçaninov ile beraber olmuş ve ondan Liza adında bir kızı olmuştur.

Liza: Velçaninov, Trusotski’nin eşi Natalya ile geçmişte birlikte olmuştur ve Trusotski’nin sekiz yaşındaki kızı Liza’nın biyolojik babası olduğunu fark eder. Liza’yı bir alkoliğin yetiştirmesini istemeyen Velçaninov, Liza’yı evlatlık olarak bir aileye verir. Liza bu ailenin yanında ölür.

Konusu

Hikâye, Velçaninov ile merhum eski sevgilisinin kocası Trusotki arasındaki karmaşık ilişki üzerine kurulmuştur.

Ebedi Koca Özeti

Aleksey Ivanovich Velchaninov, bir arazi davası için Petersburg’da kalan bir toprak sahibidir. Yakın zamanda eşini kaybetmiş ve dul kalan bir tanıdık olan Pavel Pavlovich Trusotski, Velchaninov’u ziyaret eder. Velchaninov geçmişte Trusotski’nin karısı Natalya ile birlikte olmuştur ve Trusotski’nin sekiz yaşındaki kızı Liza’nın biyolojik babası olduğunu anlar. Liza’yı bir alkolik yetiştirmek istemeyen Velchaninov, Liza’yı evlatlık olarak bir aileye verir. Liza bu ailenin yanında ölür.

Sonrasında Trusotski, memur Zahlobinin’in on beş yaşındaki kızı Nadya ile evlenmek ister. Nadya sekiz çocuklu bir ailenin altıncı çocuğudur. Trusotski, Velchaninov’u nişanlısını ziyarete götürür ve nişanlısı için bir bilezik satın alır. Zahlyobinin’in kızları, bir saklambaç oyunu sırasında Trusotski ile dalga geçer ve onu bir odaya kilitler. Nadya bileziği Velchaninov’a verir ve ondan Trusotski’ye geri vermesini ve onunla evlenmek istemediğini söylemesini ister. Nadya, on dokuz yaşındaki Alexander Lobov ile gizlice nişanlıdır.

Trusotski, geceyi Velchaninov’un odasında geçirir ve Velchaninov’u bir jiletle öldürmeye çalışır. Kendini savunmayı başaran Velchaninov, elinden yaralanarak kurtulur. Bir süre sonra Velchaninov davasını kazandığında ikili tekrar tren istasyonunda buluşur. Trusotski yeniden evlendi, ancak genç bir subay kendisi ve karısıyla birlikte seyahat eder. Trusotsky’nin yeni karısı Velchaninov’u davet eder, ancak Trusotsky Velchaninov’dan daveti görmezden gelmesini ister.

Kısa Bilgiler
  • Ebedi koca Dostoyevski’nin az bilinen romanlarındandır.
  • Aldatılan koca konusu diğer romanlarındakine göre daha hafiftir ancak bazı eleştirmenler bu romanın stili ve yapısı nedeniyle Dostoyevski’nin en iyi çalışmalarından biri olduğunu söyler.
  • Alfred Bem’e göre “kompozisyon ve gelişme açısından Dostoyevski’nin en tamamlanmış çalışmalarındandır.
Yorum

Roman bir trajikomedi sayılabilir. Romandaki ana trajik olay Liza’nın ölümüdür. Gülünç öğe ise Trusotski’nin her defasında boynuzlanmaya mahkûm karakteridir.

Ebedi Koca – Kitap Açıklaması

“Bu adamlar, dünyaya ebedî koca, daha doğrusu yalnızca koca olmak için gelmişlerdir. Böyle bir erkeğin dünyada evlenmekten başka görevi yoktur. Evlendikten sonra, yaradılıştan karakter sahibi olsa bile, hemen karısının bir parçası halini alır. Bu gibi kocaların belirgisi alınlarındaki malûm süstür.” Dostoyevski bu romanının kahramanını bir başka kişinin ağzından bize öyle tanıtıyor. Ezeli koca – âşık çekişmesine dayanıyor konu. Ama o bayağı aşk romanları ile en küçük bir ilintisi olmayan bir üstün yapıt bu. Her dokunduğu insan sorununa yeni bir ışık getiren usta kalem burada da üstünlüğünü duyuracaktır.

Gönderen: Sevil

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Misafir Yazıları
Misafir Yazıları
Bir kitabın ne kadar okuyucusu varsa o kadar değişik çeşidi var demektir.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular