Ana SayfaHikayelerAgo Paşa'nın Hatıratı

Ago Paşa’nın Hatıratı

Ago Paşa’nın Hatıratı – Refik Halit Karay

Tür:Hikayeler
Yazar:Refik Halit Karay
Yayınlanma Tarihi:2017
Yayınevi:İnkılap Kitabevi
Karakterler

Ago Paşa: Öğrendikleri yüzünden başına gelmeyen kalmamış olan bir papağandır.

Konusu

Ağago Paşa’nın Hatıratı’nda (1918) denemeler, Refik Halit’in siyasi hicivdeki ustalığını gösterir. Kitabın adı, önceki, bir papağan adıdır. Kendisine öğretilen sözleri tekrarladıkça sevilen, sonra birden susup satıp yenilerini öğreten papağanın hikâyesi konu edinir.

Ago Paşa’nın Hatıratı Özeti

Kitap kısa hikâyelerden oluşuyor. Kitabın ilk hikâyesi, kitabın adı olan “Ago Paşa’nın Hatırası”dır.

Ago Paşa, herkesin ismiyle karıştırıldığı gibi bir insan değil, tam tersine bir papağandır. Bir kuş dükkânında eğitim görür. Orada sahibi tarafından konuşmayı öğrenir.

Ago Paşa’nın sahibi o zamanlar ona haram olmayanı öğretir, o da öyle söyler. İnsanlar onu ilgiyle dinlerdi. Ama her şeyin bir sonu vardı. Ve kuş bunu anlayamaz. Bu sefer yine aynı şeyi söylemesine rağmen, söyledikleri yasaktı. Sonra bu sefer sahabeler polisle uğraşmak zorunda kalır. Sonra sahibi onu tavan arasına saklar. Olaylar geçince bu sefer ona ne söyleyeceğini öğretir.

Önce “yaşasın padişahımız’’ öğretildi. Sahibi ve kendisi yasaklanana kadar mükemmel bir hayat sürmüşlerdi. Ancak bu cümle yasaklanınca büyük bir tehlikeyle karşı karşıya kaldılar. Daha sonra “Yaşasın özgürlük” öğretildi. Yine ilk başta herkes kuşun söylediklerine şaşırmıştı. “Yaşasın İttihat ve Terakki” diyerek yüzlerce insanı toplayıp kendilerine verdiklerini yedi. Gün geçtikçe bu da yasaklandı. Bu sefer “Yaşasın şeriat” öğretildi. Bu kuşu görenler kendi dillerine uygun olduğunu düşünmüşler ve ona tekrar yem vermişler. Yaşasın Mahmut Şefket Paşa” diye bağırıyordu. Bu yüzden Hareket Ordusu üyelerinden birine satıldı. İlk başta orada da rahattı.

Bir gramofondan:

-Kimdir onlar? Kimdir onlar?

-Hareket Ordusu!

Daha sonra sokaktan geçen bir lahana turşucusunun taklidini yaparak bunu

Kimdir onlar? Kimdir onlar?

-Hareket Ordusu!

-Lahana turşusu

Sonra bunu dedi diye onu oradan atmışlardı.

Bu böyle devam etti. Ago Paşa öğrendikleri ve ödüllendirildiği için acı çekti. Sonunda yeni bir cümle öğrendi. Bu, “Yaşasın Kuvayi Milliye” idi. Daha sonra bu da yasaklandı. Artık onlardan bıkmıştı. Çünkü her ne öğrettilerse, önce onu rahatlattı, sonra cezalandırdı.

Ago Paşa’nın Hatıratı – Kitap Açıklaması

‘Ah, o zamanki hanımefendilerin kibarlığı, o halayıkların güzelliği, o saz âlemleri ve helva sohbetleri! … Hoş, ezberlediğim o tesirli cümlenin sade bana değil, efendime de faydası dokunmuştu. Zamanın padişahı onu rütbe, mesnet ve servete gark etmişti; göğsü nişanlarla dolmuştu. Bana bile fahri olarak galiba bir unvan verilmişti ki artık sadece:

Ago! Ago! Diye hitap etmiyorlar, o çetrefil dilli, ince belli, sırma saçlı, narin, nazik, nazenin Çerkez kızları beni:

Ago Paşa! Diye çağırıyorlar, böyle okşuyorlar, böyle öpüyorlardı.’

İstanbul Türkçesini en güzel kullanan yazarlardan biri olan Refik Halid Karay, Ago Paşa’nın Hatıratı’nda mizahi bir bakış açısı ve üslupla 1920’li yılların yaşamını, geleneklerini, alışkanlıklarını anlatıyor.

Gönderen: Selcan Şemzadeoğlu

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Misafir Yazıları
Misafir Yazıları
Bir kitabın ne kadar okuyucusu varsa o kadar değişik çeşidi var demektir.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular