Ana SayfaHikayelerAy Işığı Sokağı

Ay Işığı Sokağı

Ay Işığı Sokağı – Stefan Zweig

Tür:Hikayeler
Yazar:Stefan Zweig
Yayınlanma Tarihi:2020
Yayınevi:Girdap
Karakterler

Denizcileri, aşağılayan kadın ve Gezginci’dir.

Konusu

Almanya’ya giderken geminin geç gelmesi sonucu bir deniz şehri olan Fransa’da bir gece kalmak zorunda kalan genç bir adamın tuhaf yaşamlarının hikâyesini anlatıyor.

Ay Işığı Sokağı Özeti

Kitap beş ayrı öykülerin bir araya gelmesinden oluşur. Aynı adı taşıyan Ay Işığı Sokağı ile başlıyor, Leoporella, Nişan, Leman Gölü Kıyısında Olay’la devam edip, Avare ile son buluyor.

Ay Işığı Sokağı

Anlatıcı, bir Fransız limanına inen genç bir Alman. Gemi geç bir saatte yanaştığı için Almanya’ya giden treni kaçırır. Bu yüzden kendisine yabancı olan bir şehirde bir gece geçirmek zorundadır. Geceleri küçük şehrin sokaklarında yürürken, o şarkı bir kadını duyar Weber ‘in Der Freischütz. Bir Fransız şehrinde anadilini duymak gencin ilgisini çeker ve kaynağı bulmak için sesi takip eder. Sonunda aradığını bulur: Ses, bara benzer küçük bir genelevden gelir. İçeri girmeye çalıştığında, aniden içeriye bakan garip bir adam görür. Adam onu ​​görür görmez kaçar. Anlatıcı içeri girer ve masalardan birine oturur. Gece yarısı ve bardaki tek misafir o. Etli, bitkin bir fahişe yanına gelir ve Alman aksanıyla alkol sipariş eder. Genç adam, barın boğucu ortamından ve umursamaz, yorgun fahişeden rahatsızdır – ayrılmaya karar verir. Ama bir anda fahişe canlanır ve kapıya bakarak kahkahalara boğulur – kaçan adam yine oradadır. Fahişe, adamı küçük düşürür ve anlatıcıya sokularak onu kıskandırmaya çalışır. Anlatıcı adam için üzülür ve fahişenin acımasızlığına dayanamaz ve bu nedenle ayrılmaya karar verir. Ay ışığında labirent gibi sokaklarda yürürken ve otelini bulmaya çalışırken aniden bir adamın yardım teklif ettiğini duyar – bu bardaki adamdır. Anlatıcının oteline birlikte yürürken, garip adam hızla konuşmaya başlar. Fahişenin karısı olduğunu ve bencilliği nedeniyle onu terk ettiğini ve tüm servetini onun peşinden koşarak harcadığını söylüyor. Adam, anlatıcıdan karısına geri dönmesi için onunla konuşmasını ister. Anlatıcı şaşırır ve hiçbir isteğine cevap vermez. Hayatta o gün aldığı bıçaktan bahsediyor. Ertesi gün, anlatıcı barı bulmaya çalışır, ancak sokaklar gün ışığında ona oldukça yabancı gelir. Ama ay ışığında otelinden gece trenine giderken birden barın girdiği sokağı fark eder. Adam yine barın önündedir. Adam anlatıcıyı gördüğünde, ona işaret eder. Bu durum anlatıcıyı endişelendiriyor ve gece trenini kaçırmak üzere olduğu için bardan ve ara sokaktan cıvıl cıvıl çıkar. Son anda, adam elinde gümüşi bir şeyle kararlı bir şekilde bara girerken anlatıcı tereddüt eder.

Leoporella

Karakterler

Crecentia ana karakterdir. Evlilik dışı dünyaya gelen bir kişidir.

Özeti

Ay Işığı Gibi kitaptaki en uzun ikinci hikâyedir. Evlilik dışı doğan Crescenz’in hizmetçi olarak uzun yıllarını anlatıyor. Patronuna olan bağlılığı, takıntısı veya sevgisi olsun, adını tam olarak koyamadığım bir hikâye. Bu kadar çok duygunun bir arada işlendiği kitabın en sıra dışı ve etkileyici öykülerinden biri Leoporella. Sonunda yine ölüm vardır.

Nişan

Karakterler

1810 senesinde Fransa ve İspanya arasında meydana gelen savaşta uğradıkları saldırının sonucunda düşman topraklarında kalan albayın hayatta kalma savaşı anlatılıyor.

Özeti

Savaşın harap ettiği 1810’da Fransızların durmadan saldırdığı Hostalric’te, bir albay tarafından korunan erzak konvoyu, ormanda ilerlerken İspanyollar tarafından saldırıya uğradı. Albay hayatta kalır, ancak gördükleri ve hissettikleri onu ölümle yüzleşmek kadar kötü yapar.

Leman Gölü Kıyısında Olay

Karakterler

İsviçre ülkesinde Villeneuve kasabasının Leman gölü bölgesinde avlanan balıkçının hikâyesi anlatılıyor.

Özeti

1918’de bir yaz gecesi, Villanueva’daki bir gölde bir balıkçı garip bir şey gördü. Yorgun bir çıplak vücut gölde yüzüyor. Fransa kıyılarında yüzen adam, Fransa’nın bir Rus askeridir. Rus askerinin vatan hasreti onu sonsuzluğa ve ölüme götürür.

Avare

Karakterler

Yaşıtlarının üniversiteye gittiği fakat kendisinin hala liseye devam ettiği Liebmann hikayesi yer alır.

Özeti

Yirmi bir yaşına gelmiş hala liseyi bitirememiş bir gencin öğretmeni tarafından rencide edilmesini anlatıyor. Buhrana sürüklenen gencin sonu yine ölümdür.

Ay Işığı Sokağı – Kitap Açıklaması

Avusturyalı yazar Stefan Zweig bu eserinde, birbirinden farklı insan psikolojileri içinde gezinmekte ve bunları usta bir şekilde betimlemektedir. Beş kısa hikâyeden oluşan bu kitapta: Bir sokaktan öylesine geçip giden bir denizci ile pişmanlık hikâyesine; resmen ot gibi yaşayıp insanlıktan çıkan, sıradan ve kaba bir kadının, zengin bir baronun evine hizmetçi olmasıyla birlikte iç dünyasında yaşadığı sıra dışı heyecanlara; işgal sırasında düşman topraklarında mahsur kalmış bir Fransız askerinin çaresizliğine; gölde ölmek üzereyken kurtarılan, savaştan kaçan bir firarinin aile ve vatan özlemine; liseyi bir türlü bitiremeyen, öğretmeni yüzünden sınıfta kalan bir öğrencinin sancılı hikâyesine şahit olacaksınız.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,318TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular