Ana SayfaÇocukÇocuklar İçin Beş Sevgi Dili

Çocuklar İçin Beş Sevgi Dili

Çocuklar İçin Beş Sevgi Dili – Gary Chapman, Ross Campbell

Tür:Kişisel Gelişim, Çocuk
Yazar:Gary Chapman, Ross Campbell
Yayınlanma Tarihi:1997
Yayınevi:Koridor Yayıncılık

Çocuklar İçin Beş Sevgi Dili Özeti

“Çocuklar için beş sevgi dili” kitabı çocuğunuzu daha iyi anlamanız ve sevginizi onun anlayacağı dilde konuşmanız için yazılmış olan bir kitaptır.

“Sevgi esastır. Çocuklarımızı büyütürken her şey ebeveynle çocuk arasındaki sevgi ilişkisine bağlıdır. Bir çocuğun sevgi ihtiyacı karşılanmadığında, hiçbir şey yolunda gitmez. Sadece içten bir şekilde sevilip önemsendiğini hisseden çocuklar ellerinden gelenin en iyisini yapar” diyor yazar ve bizlere şu soruyu yöneltiyor:

Çocuğunuz sevildiğini hissediyor mu?

“Elbette,”  diyorsunuz. “Ona bunu her gün söylüyorum.” Fakat onunla sevgiyi anlayacağı şekilde iletişime geçiyor musunuz? Her çocuğun baskın bir sevgi dili olduğunu ve bu sayede ebeveyninin sevgisini en iyi şekilde anladığını ifade ediyor.

Peki Yazara göre beş sevgi dili hangisi şimdi kısaca onlara değinelim.

Fiziksel Temas: Bu sevgi dilinin en çok kullanılanı öpmek ve sarılmaktır. Kucağına almak, havaya kaldırmak, boğuşmak, işiniz varsa ona kısacık dokunmak, hikâye okurken kucaklamak gibi. Fiziksel temas koşulsuza kullanılabilecek en kolay sevgi dilidir.

Olumluma Sözleri: Sevgi iletişiminde, kelimelerin güçlü olduğunu, sevgi sözleri, tatlı sözler, övgü ve destekleyici kelimeler, pozitif anlamda yol gösteren cümlelerin hepsinin “seni önemsiyorum” anlamına geldiğinden bahsetmektedir.

Kaliteli Zaman: Birçok psikoloğun, çocuk doktorunun, öğretmenin dilinden düşmediği “Kaliteli zaman” değil midir? Kaliteli zaman, çocuğunuzla birlikte özel bir yere gitmeniz anlamına gelmez. Kaliteli zaman, bölünmeyen ve odaklanan ilgidir, pozitif göz temasıdır, kaliteli sohbettir, ona masal okumaktır.

Hediyeler: Hediye alıp vermek bir sevgi ifadesidir ancak vermek istismara dönüşmediği sürece.

Hizmet Eylemleri: Hizmet eylemleri fiziksel ve duygusal açıdan zahmetlidir. Hizmet eylemleri çocukları mutlu eder, bu eylemler çocuğun yaşına uygun olmalıdır, onların kendileri için yapamayacakları şeyleri yapmalısınız. Mesela 6 yaşındaki bir çocuğa hala siz yemek yediremezsiniz gibi.

Kitapta, çocuklarımızın sevgi dillerini keşfetmemiz için yaşlarına uygun yöntemlerden bahsedilmektedir. Çocuğumuzun sevgi dilini bulduktan sonra her bölümde çocuğun sevgi diline uygun fikir ve önerileri bulabilirsiniz. Yukarıda bahsedilen sevgi dillerine birçok yaşanmış örnekle de yer vermektedir kitabında yazarımız.

Beş sevgi dilini de konuşmak çok önemli çocuklar için ancak bunlardan biri daha baskın olabiliyormuş, onu sevdiğimizi ona daha iyi anlatıyormuş. Mesela sevgi dili fiziksel temas olan bir çocuğu siz hediyelere istediğiniz kadar boğun o çocuk sevildiğini hissetmiyormuş.

Bu kitapla çocuğunuzun karakter analizini yaparak neye ihtiyaç duyduğunu aslında bilmeden neleri yaptığınızı sizde göreceksiniz.

Çocuğunuz fiziksel temasla mı daha mutlu yoksa kaliteli vakit geçirerek mi? Hediyeler? Olumlara sözleri?

Eminin sizde bu kitabı okuduğunuz da kendinize soracaksınız.

Çocuklarınızın sizler tarafından sevildiğini bilmesi dileğiyle keyifli okumalar…

Çocuklar İçin Beş Sevgi Dili – Kitap Açıklaması

Çocuğunuz sevildiğini hissediyor mu?

Çocuğunuz bazen dikkatinizi çekmek için çırpınırken neden başka zamanlarda sizi tamamen yok sayıyor? Neden bir gün sevgi ve minnet doluyken başka bir gün büsbütün kayıtsız görünüyor? Tavır. Davranış. Gelişim. Her şey sizin çocuğunuzla aranızda kurulan ilişkiye bağlı. Çocuklar sevildiklerini hissettiklerinde en iyisini yapmaya çalışırlar. Fakat çocuğunuzun sevildiğini gerçekten hissettiğinden nasıl emin olabilirsiniz?

Her çocuğun sevgi dili farklıdır ve sizin sevgi diliniz çocuğunuzunkiyle taban tabana zıt olabilir. Çocuğunuzun baskın sevgi dilini keşfedin ve onun duygularında ve davranışında yansımasını görebileceğiniz koşulsuz sevgi, saygı, minnet ve sorumluluk hislerini etkin bir şekilde aktarabilmek için neler yapabileceğinizi öğrenin.

Beş Sevgi Dili ile dünya çapında tanınan Dr. Gary Chapman milyonlarca çifte birbirlerinin sevgi dillerini öğrenerek nasıl daha güçlü, daha tatmin edici ilişkiler geliştirecekleri konusunda yardım etti. Şimdi de, tıpkı yetişkinler gibi çocukların da beş farklı sevgi dilini konuştuğunu öğreterek aileler için paha biçilemez bir kılavuz sunuyor.

Ebeveynlerin kitaplıklarında mutlaka bulunması gereken bir kitap. Birbirinden çok farklı ihtiyaçları olan çocuklarımla bu kitap sayesinde harika ilişkiler kurmayı başardım.”

-Emilie Ahren

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,260TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
56AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular