Pollyanna

Pollyanna – Eleanor H. Porter

Tür:Çocuk
Yazar:Eleanor H. Porter
Yayınlanma Tarihi:1913
Yayınevi:Remzi Kitabevi
Karakterler

Pollyana: Kitabın ana karakteridir. Çevresine neşe veren, insan, hayvan ve doğa sevgisi ile dolu, umudunu hiç kaybetmeyen karakterdir.

Polly teyze: Pollyana’nın teyzesidir. Sert mizaçlı, içinde sevgi barındırmayan, hep kurallar çerçevesinde yaşayan ve Hiç evlenmemiş bir karakterdir.

Nancy: Evin hizmetçisidir. İyi yürekli, merhametli bir karakterdir.

Konusu

Annesi ona en çok sevdiği iki ismi verdi. (Polly ve Anna) Pollyanna’nın anne ve babası öldükten sonra teyzesinin yanına taşınır.  Roman, Teyzesinin evinin çatı katında çok kötü bir yerde yaşamak zorunda kalan Pollyana’nın yaşamı konu edinir.

Pollyanna Özeti

Kitabın ana karakteri, Vermont’ta zengin ama sert huylu teyzesi ile yaşamaya giden yetim Pollyanna Whittier’dir. Pollyanna’nın hayat felsefesi “Mutluluk Oyunu” babasından öğrendiği iyimser tavırdır. “Mutluluk Oyunu”, yaşlı bir kadının babasına ihtiyacı olmayan koltuk değneklerini hediye etmesi ve “Şu çubuklara bak ve ihtiyacın olmadığına sevinme” demesiyle başlamıştır.

Bu felsefeyle birlikte Pollyanna teyzesinin yaşadığı neşesiz yere neşe getirir, sevimli kişiliği, samimi, sıcak ruhuyla yaşanır bir yer haline getirir. “Mutluluk oyunu” onu teyzesinin katı tutumuna karşı korur ve hayata bağlar. Yani teyzesi onu halısız, duvarlarında tablo olmayan bir çatı katına koyduğunda Pollyanna, yüksek pencereden manzaranın daha iyi göründüğünü söylüyor; Akşam yemeğine geç kaldığı için teyzesi onu hizmetçi Nancy ile süt ve ekmek yemeye zorladığında teyzesine teşekkür eder. Kasaba halkı Pollyanna’ya teyzesi aracılığıyla “Mutluluk Oyunu” sayesinde hayata nasıl tutunduklarını anlatır. Romanın sonunda halası, eski sevgilisi Dr. He Chilton ile evlenir ve Pollyanna yeniden yürümeye başlar ve bacaklarını geçici olarak kullanamadığı için kıymetini anladığı için mutludur.

Kısa bilgiler
  • Pollyana, Eleanor H. Porter’ca yazılmış çocuk edebiyatının klâsiklerinden kabul edilen kitaptır.
  • Kitabın ana kahramanı olan Pollyana aynı zamanda çok iyimser kişilere takılan bir ad olmuştur.
  • Pollyana pek çok kez film olarak sinemaya uyarlandı. En çok bilineni Hayley Mills’in oynadığı Disney’in 1960 tarihli Pollyana filmidir.
Etkileri
  • Roman, ne olursa olsun bir olaydan mutluluk verecek bir sonuç çıkarmak anlamındaki “Pollyanna ilkesi” ya da “Pollyannacılık” sözcüğünü dünya dillerine kazandırdı. Bu terim iyimserliğin saflığında olan kişiler için ya da gerçekleri benimseyemeyen kişiler için aşağılamak için de kullanılır.
  • New Hampshire eyaletinin Littleton kasabası sakinlerince Pollyanna’nın yazarı Eleanor H. Porter onuruna tunç yontu dikildi. Yontu gülümseyen Pollyanna’yı betimliyor.
  • Littleton ayrıca her yıl düzenlenen Pollyanna Mutluluk Günü’ne de ev sahipliği yapıyor.

Pollyanna – Kitap Açıklaması

Bir haziran sabahı Bn. Polly Harrington telaşla mutfaktan içeri girdi. Oysa böyle davranmak hiç de adeti değildi. O gün nedense, pek tedirgin, pek de telaşlı görünüyordu.

Nancy, yıkadığı tabakları durularken, şaşırarak başını kaldırdı. Buraya geleli ancak iki ay olmuştu ama bu süre hanımının telaşı hiç sevmediğini öğrenmesine yetmişti…

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
gjol
gjol
Ziyaretçi
1 yıl önce

cok guzel olmus

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,534TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular