Ana SayfaÇocukDemir Maske

Demir Maske

Demir Maske – Alexandre Dumas

Tür:Çocuk
Yazar:Alexandre Dumas
Yayınlanma Tarihi:2015
Yayınevi:Altın Kitaplar
Karakterler

Bayan Chevio, Fouquet, Aramis, Athos, Kral XIV, Dartanyan, Bastille, Colbert

Konusu

Konu olarak; Fransa Kralı XIV. Konu, Louis’in kendisine tıpatıp benzeyen bir ikizi olması ve bu ikizin, yerine kral olarak geçmek için bir komplo sonucunda yüzünde demir bir maskeyle hapsedilmesi konu edinmiştir.

Demir Maske Özeti

Bayan Chevio, Maliye Bakan Yardımcısı Colbert’e üç bin altın karşılığında rakibi Başbakan Fouquet’nin hazineden hesabına büyük miktarda para yatırdığını kanıtlayan bir dizi mektup satar. Fouquet bunu Peder Aramis d’Herblay’den öğrenir ve mektupları çürütecek belgelerin çalındığını anlar. Aramis, Fouquet’ye bu durumu dert etmemesini ve uzun zamandır planladığı ve kralın da katılacağı şölen için hazırlıklara başlamasını söyler. Bayram için her türlü maddi yardımı yapacak, karşılığında başbakanın bütün adamları kendisine tahsis edilecek ve bütün kapıların anahtarları onda olacaktır. Fouquet nedenini anlamasa da teklifi memnuniyetle kabul eder.

Bu arada Athos, Kral XIV’ten oğlu Raul ve Louise de la Vallière ile evlenmesini ister. Louis’den izin ister. Ancak kral kızı sevdiği için bu evliliği onaylamaz. Athos daha sonra kılıcını kırarak krala olan bağlılık yeminini bozar. Bu tutuma kızan Louise, Athos’u tutuklaması için Dartanyan’ı peşinden gönderir. Dartanyan, Athos’un kaçmasına izin verse de Athos bunu kabul etmez ve Bastille’e gitmek ister. Hapishane kapısında arkadaşları Aramis’i görürler. Onunla hiçbir şey olmamış gibi davranırlar. Aramis durumu anlasa da sesini çıkarmaz. Aslında Dartanyan, kralın Athos’u kısa sürede serbest bırakmasını emreden mektubu alır.

Aramis’in Bastillele’de bulunma amacı altı yıldır içeride olan bir genci ziyaret etmektir. Adam, Kral XIV. Louis’den sadece iki saat sonra doğan ikiz kardeşi Philippe’den başkası değildir. Fransız yasalarına göre, kralın varisi en büyük oğul olduğundan, daha sonra doğan çocuk, ileride bir iç savaşı önlemek için saraydan uzaklaştırıldı. Aramis hapishaneden ayrılır ve gerçeği öğrenen adama onu oradan kurtaracağına söz verir. Fouquet’ten haksız yere cezaevinde tutulan bir tutuklu için tahliye mektubu ister ve bu mektupla genç adamı oradan kurtarır.

XIV. Louis, Fouquet’nin ziyafet verdiği Vikont Kalesi’nden Aramis ve Porthos tarafından kaçırılır ve Bastille’e götürülür. Philippe de XIV. Louis’in yerine geçer. Fouquet bunu öğrendiğinde çok sinirlenir ve gerçek kralı oradan uzaklaştırır. Kral ve ikizi kalede karşı karşıya gelir. Kral, Philippe’in yüzü demir bir maskeyle kapatılarak Sainte Margueritte Adası’nda hapsedileceğini duyurur. Aramis ve Porthos, yaşadıklarını Athos’a anlattıktan sonra Güzel Ada’ya kaçarlar.

Birkaç gün sonra, Athos ve oğlu Raul, Afrika’ya bir keşif gezisine çıkmakla görevlendirilir. Görev için gerekli hazırlıkları yaparken Sainte Marqueritte Adası ile ilgili garip bir hikâye duyunca adayı ziyaret etmeye karar verirler. Adada Dartanyan’ın eşlik ettiği Phillippe’nin zor durumunu görürler. XIV. Louis de Colbert’in kışkırtmalarına direnemedi ve Fouquet’nin tutuklanmasını ve sahip olduğu Güzel Ada’nın ele geçirilmesini emreder. Athos ve Porthos, Fair Isle’ı savunurken Porthos ağır yaralanır ve ölür. Dartanyan da arkadaşlarını tutuklamamak için istifa eder. Kral tarafından affedilir ve mareşal ilan edilir. Komuta ettiği orduyla bir kaleyi kuşatırken göğsüne aldığı bir yaradan ölür.

Kısa Bilgiler
  • Dumas’ın Üç Silahşör adlı eserinin devam niteliğinde olan Demir Maske kitabı gerçek olaylardan gerçeğe yakın teoriler ortaya atılarak oluşturulmuştur.
  • Beyazperde tarafından da birkaç kez uyarlanıp oldukça ilgi çekmesi eserin, 17. yüzyıla ait “demir maskeli adam” adlı gizemin peşinden sürüklemek konusunda hala başarılı olduğunu göstermektedir.
  • Hikâye gerçek bir efsaneye dayanmaktadır. Yalnız gerçek Demir Maskeli mahkûmun aksine bu cezalandırılan ikiz Bastille’e değil, Cannes kıyısındaki Sainte Margueritte adasındaki bir kaleye hapsedilir.
  • Üç Silahşorlar’ın devamı niteliğindedir. D’artagnan romansı serisinin son kitabıdır.
  • Birçok kez filme ve bir defa da çizgi filme çevrilmiş olan bu sanat eseri halen edebiyat dünyasındaki yerini korumaktadır.

Demir Maske – Kitap Açıklaması

Madam dö Şevröz o gece geç vakit, Mösyü Kolber’i görmeye gittiğinde, bakanı epeyce şaşırtmıştı. Onu saygıyla esenledikten sonra, sordu:

“Bu ziyaretinizi, acaba neye borçluyum, madam?”

“Mösyö Kolber, siz maliye bakanı yardımcısısınız ve gözünüz bakan olmakta. Sakın yadsımaya kalkışmayın, çok iyi biliyorum ve size bunun kapılarını açmak da benim elimde. Mösyö Fuke’yi gözden düşürebilir, yerine kendiniz geçebilirsiniz.”

“Korkarım, madam, bu pek de kolay olmayacaktır. Çünkü son altı yıldır Mösyö Fuke hakkında bilseniz ne akla gelmez suçlamalar yapıldı, gene de vız geldi, görüyorsunuz.”

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,479TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular