Ana SayfaÇocukArkadaşlar Arasında

Arkadaşlar Arasında

Arkadaşlar Arasında – İpek Ongun

Tür:Çocuk
Yazar:İpek Ongun
Yayınlanma Tarihi:2012
Yayınevi:Artemis Yayınları
Karakterler

Serra: Kitabın ana karakteridir. Hafif kilolu genç kızdır. Yemek yemeyi çok sever, Annesinin işi nedeni ile ayrıldığı şehri ve arkadaşlara sürekli özlem içerisindedir.

Derya Noyan: Serra’nın annesidir. Bir bankada çalışan ve başarısından dolayı daha iyi bir bankaya yönetici olarak atanır. Bu durum onun ve kızının hayatında yeni maceralara atılmasına neden olur.

Sırma: Serra’nın süslü ve sürekli oradan oraya savrulan deli dolu bir kızdır.

Ayşegül: Serra’nın en yakın arkadaşıdır.

Diğer karakterler: Sıla, Simten, Melis, Aylin Cüneyt, Tümay, Zeynep, Suphi, Burak ve Dilek.

Konusu

Lise öğrencisi bir genç kızın heyecan dolu yaşamını konu ediniyor.

Arkadaşlar Arasında Özeti

Serra lise birinci sınıf öğrencisiydi. Serra, annesi Derya Noyan ile Ankara’da yaşıyordu. Çünkü annesi ve babası ayrılmıştı. Derya Noyan, Ankara’da bir bankada çalışıyordu. Çok başarılı bir çalışandı. Yönetici, olağanüstü başarısından dolayı Serra’nın annesini İstanbul’a göndermeyi planlıyordu. Ancak Serra bu durumdan pek memnun değildi. Çünkü yeni bir şehir, yeni arkadaşlar, yeni bir çevre, okul onu rahatsız eden şeylerdi. Sürekli olarak yeni arkadaşlarla hemen uyum ve düzen sağlayıp sağlayamayacağını düşünüyordu. Giderse en çok Ayşegül’ü özleyecekti… Serra’nın bu kötü hali okuluna da yansır. Bütün arkadaşları Serra’nın İstanbul’a gideceğini öğrenmir. Ancak Serra gitmek istemiyordu ve bunun için canını vermeye hazırdı. Serra annesiyle bu konuda tartışmış, sıkıntılar yaşamış hatta birkaç gün küsmüşlerdi. Serra annesine her zaman kendini ve hayatını düşünüyorsun ve o da annesinin yanıldığını kanıtlamaya çalışıyordu. Annesi, bu görevin onlar için iyi bir maaş ve daha iyi şartlarda yaşama fırsatı anlamına geldiğini anlatır. Serra bu yüzden annesine hep kızgındı. Artık Serra’nın evinin son günleriydi. Derya Hanım bu taşınma işi, Serra’nın okulu aksamasın diye 15 Tatil’e ayarlamıştı. Derya Noyan’ın arkadaşları Serra için İstanbul’da hem ev hem de okul ayarlamıştı. Gitme zamanı gelir. Serra’nın can dostu Ayşegül ve diğer arkadaşları vedalaşmaya gelir.

Serra ve annesi Derya Noyan, İstanbul’a gelerek yeni evlerine yerleşirler. Evleri Boğaz manzaralıydı. Serra Boğaz’a bakan odayı almıştı. Serra evlerinin eski olduğundan şikâyet ederken zilleri çalar. Serra yeni evlerine kimin gelmiş olabileceğini merak ederek kapıyı açmaya gider. Gelenler kuzeni Sırma ile arkadaşları Tümay ve Zeynep’ti. Sırma, Serra’nın deyimiyle süslü ama neşeli bir kızdı. İzmir’de yaşıyorlardı ama İstanbul’a birkaç günlüğüne ziyarete gelmişlerdi. Serra o kadar şaşırmıştı ki sonunda arkadaşlarını içeri davet eder. Sırma evi çok beğenir. Hemen odalara giderler. Serra’nın dedesi ve büyükannesi de İstanbul’da yaşar. Derya Hanım, kızlar evde rahat etsin diye annesiyle gider. Sırma, Serra, Tümay ve Zeynep gece geç saatlere kadar oturup sohbet ederler. Sırma, İzmir’de yaşadığı tüm olayları anlattır. Sırma çok hareketliydi ve aklına ne gelirse, ne isterse yapardı. Ayakkabı mağazasının önüne bırakıldılar. Çünkü Sırma içeride bir adam görmüş ve onu izliyordu. Bu durum Serra’yı memnun etmemiş ama Sırma’yı nasıl engelleyebilir ki. Sırma hemen içeri girip adamla konuşmanın bir yolunu bulur. Serra, Sırma’yı zorla da olsa oradan çıkarmayı başarır. Tumay’ın annesinin arkadaşı da İstanbul’da yaşar. Tümay’ı oraya gönderdikten sonra nihayet Serra’daki evlerinin yolunu tutarlar.

Kızlar yeni ve heyecanlı bir güne uyanmışlardı. Çünkü Sırma’nın maceraları hiç bitmezdi. Falcıya gitmek ister. Serra bu duruma çok kızar. Çünkü kızlar Serra’ya emanetti. Onlara zarar vermekten korkuyordu. Bu yüzden itiraz eder. Ama bu Sırma.. Hiç durur mu? Serra, kızlardan birkaç saattir haber alamayınca endişelenmeye başlar. Kızların falcıya gittiğini anlamış. Sonunda Zeynep ve Sırma gelmişti. Serra rahatlar. Pastaneye giderler Sırma çok keyifliydi. Falcı kadının hikâyesini tek tek anlatır. İşte sır bu… Falcı kadını taklit ediyordu. Kızlar çok eğleniyor ve gülüyorlardı. Artık ayrılık zamanı gelir çatar. Çünkü okullar açılıyordu. Serra zor da olsa kızları İzmir’e gönderir. Serra’nın yeni okulundaki ilk günü başlar. Çok heyecanlıydı ve içinde biraz burukluk vardı. Eski arkadaşlarını özlemişti.

Ayşegül gelir aklına, üzülür. Sınıfa giren diğer öğrenciler Serra’nın yeni olduğunu fark ederler. Sıcak davranırlar ve tanışma aşaması hemen başlar. Melis, Esin, Aylin, Serhat, Sıla, Dilek… Serra okuldan sonra annesiyle babaannesinin yanına gider. Serra’nın okuldaki ilk günü iyi geçmişti. Zaman geçtikçe Serra sınıf arkadaşlarıyla iyi geçiniyordu. Aylin, Melis ve Simten ile iyi arkadaştı ama Aylin itaatkâr bir kız değildi. Kıskanç bir karakteri vardı. Serra’dan ayrılmak istemiyordu. Serra arkadaşları için her şeyi yapan bir genç kızdı. Kimseyi incitmiyordu. Bir gün Aylin ve Simten’in ısrarı üzerine bara giderler. Serra’nın asla olmayacağı ve olmadığı ortamlardı. Ama bir arkadaşı için gidiyordu. Sigara ve içki içenler vardı. Serra bu duruma ne kadar kızsa da bir arkadaşı için gelmişti. Aylin’in maceraları hiç bitmiyordu Aylin; Serra’nın tarih notlarını almıştı. Sadece yarısını geri getirir. Çünkü Serra’nın notları Aylin’in köpeği tarafından yemiştir. Buna rağmen Serra, Aylin’e kızmaz. Günler geçer ve artık yılın sonuydu. Serra heyecanla karne gününü bekliyordu. Çünkü İzmir’e tatile gidecekti. Karneyi alır ve eve koşar. Ardından İzmir’e gitmek için yola çıkarlar.

Arkadaşlar Arasında – Kitap Açıklaması

Eğer sevinçlerimizi içimizde hasret olmadan paylaşabiliyorsak, dertlerimizi gizlice sevinmeden bölüşebiliyorsak, kötü kişi olmayı göze alarak birbirimize doğruyu söyleyebiliyorsak, böylece birbirimizi yanlışlardan koruyabiliyorsak, samimiyetle saygının ince çizgisini çizebiliyorsak, birbirimizi yargılamadan olduğumuz gibi kabullenebiliyorsak, dünyalara bedel bir dostluğa sahibiz demektir.

Aldığımız kadar verdiğimiz böylesi bir dostluk, çocukluktan ölüme dek insanoğlunun edinebileceği en büyük zenginlik, kişinin kendine verebileceği en büyük armağandır!

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,260TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
56AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular