Ana SayfaBiyografilerTurgut Özakman

Turgut Özakman

Doğum:1930, Ankara
Ölüm:2013, Ankara
Meslek:Bürokrat, Avukat ve Yazar

Turgut Özakman Kimdir?

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Bir süre avukat olarak çalıştı. Köln Üniversitesi Tiyatro Bilimleri Enstitüsü’ne katıldıktan sonra Devlet Tiyatrosu’na dramaturg olarak girdi. Merkezi Program Daire Başkanı, TRT Genel Müdür Yardımcısı; 1983-1987 yılları arasında Devlet Tiyatroları’nda Genel Müdür Yardımcısı ve aynı kurumda genel müdür olarak çalıştı. 1988-1994 yılları arasında Radyo-Televizyon Yüksek Kurulu Üyeliği ve Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Uzun yıllar Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nde (DTCF Tiyatro) kadrolu öğretim görevlisi olarak çalıştı ve dramatik yazarlık dersleri verdi.

Özakman, üstün hizmetlerinden dolayı 28 Eylül 1998 tarihinde Anadolu Üniversitesi tarafından 2006 yılında Ege Üniversitesi ve uzun yıllar mezun olduğu ve uzun yıllar çalıştığı Ankara Üniversitesi tarafından 2007 yılında ‘fahri doktor’ unvanına layık görüldü.

Nisan 2002’de Eskişehir Belediyesi açtığı ikinci tiyatroya ‘Turgut Özakman Sahnesi’ adını verdi. 2006 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Özakman Üstün Hizmet Ödülü’nü verdi. 2005 yılında vizyona giren ve yaklaşık 50 yıldır piyasada olan Şu Çılgın Türkler adlı belgesel-romanı Uğur Dündar’a göre Türk Kurtuluş Savaşı’nı romantik bir dille anlatan belgesel-romanı haline geldi. Cumhuriyet tarihinin en çok satan kitabı. Haftalarca en çok satanlar listesinin zirvesinde kaldı.

Vefatı

Turgut Özakman’ın üç çocuğu ve dört torunu vardır. 28 Eylül 2013 tarihinde tedavisi devam etmekte iken bulunduğu Özel Güven Hastanesi’nde öldü.

Turgut Özakman Eserleri

Romanlar
Araştırma İnceleme Kitapları
  • Dr. Rıza Nur Dosyası
  • Atatürk, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Kronolojisi
  • Vahidettin, Mustafa Kemal ve Milli Mücadele
  • “Mustafa” Filmi Hakkında

Turgut Özakman’ın Sözleri ve Alıntılarına Bakmanızı Öneririz.

Sayfamızda Turgut Özakman’ın sözleri ve alıntıları yer alır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

791BeğenenlerBeğen
4,261TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
56AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular