Ana SayfaAraştırma - TarihŞu Çılgın Türkler

Şu Çılgın Türkler

Şu Çılgın Türkler – Turgut Özakman

Tür:Araştırma – Tarih
Yazar:Turgut Özakman
Yayınlanma Tarihi:2005
Yayınevi:Bilgi Yayınevi
Konusu

Kurtuluş dizisinin senaristi olan Turgut Özakman’ın elli yılı aşkın araştırmasının ürünü. Özakman, kitapta anlattığı olayların geçtiği yerleri sırt çantasıyla yürüyerek gezer, bilgi ve belgeleri derler. Kitapta geçen olaylar, kişiler ve konuşmalar belgelerden alınmıştır.

Şu Çılgın Türkler Özeti

Şu Çılgın Türkler Eseri, 1921-1922 yıllarını anlatmaktadır. Romanın başında uzun bir giriş vardır. Bu girişte 1914-1920 yılları ve olayları özetlenmiştir.

Çalışmanın ilk bölümü “Kitap 1 – Yunan Büyük Taarruzu” olarak adlandırılmıştır. Bu bölümde İnönü ve Kütahya-Eskişehir muharebeleri, meclis tartışmaları ve Başkomutanlık Kanunu anlatılmaktadır. Bu bölüm Sakarya zaferiyle sona eriyor.

İkinci bölüm ise “2. Kitap-Türk Büyük Taarruzu” olarak adlandırılmıştır. Bu bölümde Büyük Taarruz anlatılmaktadır. Büyük Taarruz’a hazırlık, Afyon’un güneyine yürüyüş ve nihayet Büyük Taarruz. Çalışma, Mustafa Kemal Atatürk’ün Bursa’daki öğretmenlere yönelik konuşmasıyla sona eriyor.

Yazar bu kitabında hem sivil nüfusun durumunu hem de söz konusu yıllarda askeri cephede yaşananları gözler önüne seriyor. Romandaki tüm detaylar kaynaklara dayandığından gerçeği yansıtmakta ve bu kaynak ve belgeler de kitabın bir bölümünde okuyucuya sunulmaktadır. Birçok isimsiz kahraman da arsaya dâhil edilmiştir. Bu kahramanlar bazen cepheye yardım götüren kadınlar, bazen yaralarını umursamadan savaşa devam eden genç askerler, bazen de onurlu bir komutan… Bilinmeyen detaylar O Çılgın Türkler ile sonunu bilsen de nefes nefese okuyabileceğin bir roman seni bekliyor.

Şu Çılgın Türkler – Kitap Açıklaması

80 yıldır beklenen kitap Şu Çılgın Türkler. – Turgut Özakman’ın elli küsur yıldır süregelen çabasının ürünü.

– Milli Mücadelemizin, bir serüven romanı gibi rahat okunan ve şimdiye kadar yazılmamış ayrıntılı, çok yönlü öyküsü.

– Gurur ve ibret verici gerçeklerin, gerçek belgelere dayalı olgu ve olayların, insanı içine çeken, şaşırtan, heyecanlandıran, ağlatan, gönendiren anlatısı.

– Tüm yeni nesillere eşi olmayan bir armağan.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,520TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular