Ana SayfaBiyografilerHalit Hüseyni

Halit Hüseyni

Doğum:1965 Kabil – Afganistan
Ölüm:
Meslek:Yazar ve Doktor

Halit Hüseyni Kimdir?

Huseyni, Kabil’de doğan ve Alevi mezhebine mensup bir yazardır. Babası Afganistan Dışişleri Bakanlığı’nda çalışmıştır. 1970 yılında baba Hüseyni, Afganistan Büyükelçiliği’ndeki görevi nedeniyle ailesiyle birlikte İran’ın Tahran kentine yerleşti. Huseyni ailesi 1973’te Halit’in erkek kardeşi doğacağı için Kabil’e döndü. Ailenin Afganistan’a dönmesinden birkaç ay sonra 40 yaşındaki Afgan lider Zahir Şah, kuzeni Davut Han tarafından devrildi.

1976’da Huseyni’nin babası Paris’te bir iş bularak, tüm ailesini bu şehre taşıdı. Huseyni Ailesi’nin Kabil yerine Paris’i tercih etmesinin nedeni, o dönemde Afganistan’ın içinde bulunduğu komünist baskıdır. Bu nedenle, Huseyniler 1980’de Amerika Birleşik Devletleri’nden siyasi sığınma aldı ve San Jose, Kaliforniya’ya yerleşti. Uçurtma Avcısı kitabında bu göçmen yaşama değinmiştir.

Hüseyni, 1984 yılında İstiklal Lisesi’nden mezun olduktan sonra Santa Clara Üniversitesi Biyoloji bölümüne kabul edildi. 1988 yılında mezun olan Hüseyni, ertesi yıl Kaliforniya Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne girdi. 1993 yılında cerrah olan Hüseyni, iç cerrahi ihtisasını 1996 yılında Los Angeles’ta Cedars-Sinai Tıp Merkezi’nde tamamladı. Huseyni, ilk kitabı The Kite Hunter’ı yazdıktan sonra bir buçuk yıla (2004) kadar tıp mesleğini sürdürdü.

Huseyni şu anda Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nde iyi niyet elçisi olarak mültecilere yardım ediyor. Huseyni, İran asıllı Amerikalı eşi Roya ve iki çocuğuyla birlikte Kuzey Kaliforniya’da yaşıyor.

Halit Huseyni  (4 Mart 1965, Kabil, Afganistan doğumlu) Tacik kökenli romancı ve doktorur. Halen ABD vatandaşıdır. İlk romanı The Kite Hunter 2003 yılında yayınlandı ve birçok ülkede en çok satanlar listesine girdi. İkinci romanı Bin Görkemli Güneş 22 Mayıs 2007’de satışa çıktı.

Halit Hüseyni Eserleri

Halit Hüseyni’nin Sözleri ve Alıntılarına Bakmanızı Öneririz.

Sayfamızda Halit Hüseyni’nin sözleri ve alıntıları yer alır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,485TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular