J. K. Rowling

Doğum:1965, Yate, South Gloucestershire – İngiltere
Ölüm:
Meslek:Yazar

J. K. Rowling Kimdir?

Ailesiyle birlikte Bristol’e ve daha sonra Chepstow’a taşınmıştır. Liseyi Wyedean Comprehensive’de bitirdikten sonra Exeter Üniversitesi’nde Fransız Dili ve Edebiyatı okumuş ve İnsan Hakları Örgütü’nde araştırmacı ve iki dilli sekreter olarak çalışmak üzere Londra’ya yerleşmiştir. Harry Potter serisi dışında dört roman daha yayınlayan Rowling, üç polisiye romanını Robert Galbraith takma adıyla kaleme almıştır. İlk eseri, 6 yaşındayken yazdığı “Tavşan” hikâyesidir.

Adının “J.K. Rowling” olarak kısaltılması, ilk kitabın yayıncısı olan Bloomsbury’den etkilenmiştir. Yayınevi, erkek okuyucuların kadın yazar okumaktan korkabileceğini düşünerek, yazarın erkek olduğu izlenimini yaratmak için yazarın adını “J.K. Rowling” olarak yazmıştır.

Londra’dan sonra İngilizce öğretmek için Portekiz’e taşınan Rowling, 16 Ekim 1992’de Portekizli televizyon muhabiri Jorge Arantes ile evlenmiş ve 27 Temmuz 1993’te ilk çocukları Jessica Rowling Arantes’i dünyaya gelmiştir. Ayrıca Çift 1995’te boşanmıştır.

Aralık 1994’te Rowling ve kızı, kız kardeşine daha yakın olmak için Edinburgh’a taşınır. Tek geçim kaynağı işsizlik ödeneği olan Rowling, ilk kitabını burada, şimdi bir Çin restoranı olan Nicolson’s Café’de tamamlar. Rowling de bu dönemde Edinburgh Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamlamış ve 1996 yılında mezun olmuştur.

Rowling’in Harry Potter serisi dünya çapında 400 milyon kopya satarak hem kitabı hem de yazarını büyük bir üne kavuşturur. Serinin ilk kitabı Harry Potter ve Felsefe Taşı Ülkü Tamer, ikinci kitabı Harry Potter ve Sırlar Odası, Sevin Okyay ve üçüncü kitabı Sevin Okyay ve Kutlukhan Kutlu tarafından kazanıldı ve daha sonra çevrildi. . Romanlar büyük bir ilgiyle okundu ve bir anda en çok satan kitaplar haline geldi. Rowling ise kitap yazarak milyarder olan ilk yazar ve İngiltere’nin en zengin kadını olur. Varlığı ile International PEN Club ve UK Labour Party gibi kurumlara büyük bağışlarda bulunmuştur.

26 Aralık 2001’de Rowling, Pertshire’daki evinde küçük bir törenle Neil Murray adında bir doktorla evlenir. Rowling, 23 Mart 2003’te David Gordon Rowling Murray adında ikinci çocuğunu dünyaya getirir. Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nı kocası Niel ile çocukları Jessica ve David’e adar. 23 Ocak 2005’te Rowling, Mackenzie Jean Rowling Murray adında üçüncü çocuğunu dünyaya getirir ve üç çocuk sahibi olma hayalini gerçekleştirir. Rowling, Harry Potter serisinin altıncı kitabı Harry Potter ve Melez Prens’i kızı Mackenzie’ye adamıştır.

J. K. Rowling Eserleri

Seriye Ek Eserler
  • Ozan Beedle’ın Hikâyeleri
  • Çağlar Boyu Quidditch
  • Harry Potter and the Cursed Child  
  • Short Stories from Hogwarts of Power, Politics and Pesky Poltergeists
  • Short Stories from Hogwarts of Heroism, Hardship and Dangerous Hobbies
  • Hogwarts: An Incomplete and Unreliable Guide
  • Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?  
  • Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları  
Diğer Kitapları
  • Boş Koltuk

J. K. Rowling’in Sözleri ve Alıntılarına Bakmanızı Öneririz.

Sayfamızda J. K. Rowling’in sözleri ve alıntıları yer alır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,517TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular