Fahrenheit 451

Fahrenheit 451 – Rad Bradbury

TürYazarYayınlanma Tarihi
Bilim KurguRay Bradbury1953
Karakterler

Beatty Montag: Romanın ana karakteridir. Bir itfaiyeci olan Montag, İşini seven, eşi ile zaman geçiren biridir. İşi kitapları yakmak olan Montag daha sonraları tanıştığı komşusu Clarisse sayesinde tüm hayatı değişir.

Mildred: Montag’ın eşidir. Tüm zamanı kapalı bir odada televizyon geçirmekle geçiren bir kadındır.

Yüzbaşı Beatty: Montag’ın patronudur. Montag’ın davranışlarından şüphelenir.

Faber: Montag’ın parkta tanıştığı profesördür. İtfaiyecilere karşı beraber mücadele etmek isteyen Montag’tan baştan şüphe duyan ardından destek veren kişidir.

Clarisse McClellan: 17 yaşında Montag’ın komşusudur. Aynı binada oturur ve onla tanışıp sohbetinden etkilenir ve onun sayesinde kitaplara olan ilgisi değişir. Yakmak yerine okumaya başlar.

Konusu

Geleceğin baskıcı bir toplumunu tasvir eden kitap, itfaiyeciler tarafından yakıldığı, insanların sadece televizyonda beyin yıkama programları izlediği, kitapları okuyan ve düşünen insanların yok edildiği bir gelecek anlatılmıştır.

Guy Montag, işini seven bir itfaiyeci. Televizyonun ve teknolojinin hakim olduğu karanlık bir dünyada, itfaiyeciler yangın söndürmek yerine okuma eylemi ortadan kaldırmak için kitapları yakmaktadırlar. Montag’ın işi ise yasadışı yapımların en tehlikelisi olan kitapları yakmaktır. Montag, işinin tek bir gününü bile düşünmeden ve tüm zamanını televizyonlarla kaplı odalarda vakit geçiren karısı Mildred ile geçirir. Ancak yeni komşusu Clarisse ile tanıştığı zaman tüm hayatı değişecektir. Kitapların değerini anlamaya başlayan Montag, şimdi bildiği her şeyi sorgulamaya başlayacaktır.

Fahrenheit 451 Özeti

Bir gün Montag, kuralları bilmeyen on yedi yaşında bir kız olan Clarisse McClellan adında bir komşuyla tanışır. Çok güzel sohbeti olan bu kız, erkeğin gözlerinin doğayı gerçekten görmesini sağlıyor. İlk görüşmelerinin ardından Montag, karısının aşırı uyku hapı kullandığını bulmak için eve döner. Yardım istiyor ama ambulans yerine tesisatçı evine geliyor. Böyle şeylerin hep olduğunu söylerler ve kadının midesini yıkamaya başlarlar. Ertesi gün eşi Mildred hiçbir şey hatırlamadan hayatına mutlu bir şekilde devam ediyor. Clarisse ile konuşurken, Montag hayatından soğumaya ve daha tatsız olmaya başlar. Kitapların o kadar da kötü olmadığını düşünmeye başlar, hatta yakmaya gittikleri evlerden birini çalar. Bu sırada Clarisse ortadan kaybolur (muhtemelen öldürülür) ve Montag’ın patronu Yüzbaşı Beatty bir şeyden şüphelenmeye başlar. Montag’a kitapların tehlikeleri ve mesleğinin başlangıcı hakkında bilgi verir. Montag, evcilleşmek yerine kendini daha asi bulur. Öğleden sonrasını sakladığı kitaplar okuyarak geçirir ve bir öğretmene ihtiyacı olduğunu anlar. İncil’i alır ve yolda bir kısmını ezberlemeye başlar.

Bir gün parkta tanıştığı Faber adlı eski bir profesöre karar verir. Faber başlangıçta çekingen davranır, ancak daha sonra itfaiyecilere karşı Montag ile savaşmayı kabul eder. Faber, Montag’a iki taraflı bir kablosuz kulaklık verir ve onu gönderir. O gece Montag sakinliğini koruyamadı ve karısının arkadaşlarına yasaklanmış birkaç şiiri yüksek sesle okur.

 O Gece itfaiye istasyonunda Beatty Montag’ı aynı kitaptan çelişkili cümleler okuyarak kışkırtır. Edebiyatın ne kadar zahmetli ve kafa karıştırıcı olduğunu kanıtlamaya çalışır. Daha sonra bir yangını bildirmek için Montag’ı da yanına alır. Ancak gittikleri ev Montag’ın evidir. İhbar, onlar gelmeden önce kaçan karısından gelir. Montag, emir üzerine kendi evini ateşe verir ve ardından Beatty saldırır ve adamı ateşe verir.

Montag şehrin sonunda nehre atlar ve bunun yerine orada meydana gelen olaylarla ilgisi olmayan siviller öldürülür. Çünkü bu kovalamaca canlı yayınlanıyor ve seyirciler bu telaşın mutlu sonla bitmesini bekler. Montag oturup nehirdeki hayatı hakkında düşünmeye başlar, ardından ormana bağlı eski profesörler ve diğer entelektüellerden oluşan bir topluluğa rastlar. Baş Şef Granger, durumu Montag’a açıklar. Kitaplar yasaklandığı için bu topluluktaki herkes bir kitabı ezberler. Montag, İncil’in daha önce ezberlediği bölümleriyle gönüllü olmak istiyor, ancak o anda kafası biraz bulanıktır.

Daha sonra şehir savaşta oldukları muhalif ülke tarafından bombalanır. Montag ve bu kitap ormandaki insanlar dışında herkes ölür. Toplumu yeniden inşa etmeye karar verirler.

Fahrenheit 451 – Kısa Bilgiler

  • Kitap aynı zamanda distopya olarak da sınıflandırılabilir.
  • Fransız sinemacı, François Truffaut tarafından da sinemaya uyarlanmış ve film Türkiye’de “Değişen Dünyanın İnsanları” adıyla gösterime girmiştir.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 6 Ortalama: 4.5]
Önceki KonuAfrikalı Leo
Sonraki KonuRay Bradbury
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular