Hayvanlardan Tanrılara – Sapiens

Hayvanlardan Tanrılara – Sapiens – Yuval Noah Harari 

TürYazarYayınlanma Tarihi
Araştırma – TarihYuval Noah Harari 2011
Konusu

Hayvanlardan Tanrılara, eski insan türlerinin taş devrinden yirmi birinci yüzyıla kadar olan evrimini konu edinmiştir.

Hayvanlardan Tanrılara Özeti

Homo Sapiens’in işbirlikçi yetenekleriyle dünyaya hükmederler. Harari, tarih öncesi Sapiens’in Neandertaller gibi diğer insan türlerine karşı soykırım yaptığı ve onları yok ettiği iddiasının yanı sıra, Neandertaller ve Homo Sapiens’in her zaman savaş halinde olmadıklarını vurgular. Kitap ayrıca Homo Sapiens’in tanrılar, uluslar, para ve insan hakları gibi hayali şeylere inanma konusundaki benzersiz yetenekleri nedeniyle kitleler halinde hareket edebildiğini savunuyor. Yazar, dinlerin, siyasi yapıların, ticaret ağlarının ve hukukun hayal ürünü olduğunu da ele almaktadır.

Para, karşılıklı güvene dayalı bir sistemdir; kapitalizmin ekonomik bir teoriden ziyade dini bir fenomen olduğunu; refah ve insanların hayatlarını mahvetmek için tarım devriminin başlangıcı; son 2000 yılın en iyi siyasi sistemi olan emperyal sistem; dünyayı birleştirici güçler olarak para, imparatorluklar ve dinler; hayvanların evcilleştirilmesi tarihteki en büyük suçlardan biridir; Kitapta öne çıkan diğer iddialar ise günümüz insanının kesinlikle geçmişte yaşamış insanlardan daha mutlu olmadığı ve insanların kendilerini tanrılaştırma sürecinde olduğudur.

Hayvanlardan Tanrılara – Sapiens Kitap Açıklaması

İsrailli Yazar ve Tarih Profesörü Yuval Noah Harari’nin kaleme aldığı Hayvanlardan Tanrılara Sapiens, son yılların en çok ses getiren kitapları arasında yer alıyor. Başlangıçtan bugüne insanın tarihsel yolculuğunu ele alan eser, bugünü meydana getiren tüm koşulları fenni ve sosyal bilimler ışığında detaylandırıyor.

“Önce her şey bir toz bulutuydu.” Kulağa çok tanıdık geliyor değil mi? Bilindiği üzere bu ifade, karşı tarafın bir konuyu tüm detaylarıyla kavraması adına günümüzde muzipçe kullanılan bir kalıp. Ancak söz insanlık tarihinden açıldığında, bu başlangıcın önemini göz ardı etmek mümkün değil. Hayvanlardan Tanrılara Sapiens; evren, dünya ve insan hakkında sorulan tüm soruları cevaplamaya tam da bu noktadan başlatıyor.

13.5 Milyar Yıllık Bir Zaman Yolculuğuna Çıkmanın Tam Zamanı!

Harari; kitabının başında dünyanın gelişiminin önce fizik, ardından kimya ve en sonunda biyoloji etrafında teşekkül ettiğini söyleyerek sözlerine başlıyor. Bu noktadan itibaren evrime de temas eden Harari, neandertal ve sapiens türlerinin günümüze uzanan köklerini ele alıyor. Kitapta insanın gelişimi; “Bilişsel Devrim”, “Tarım Devrimi” ve “Bilimsel Devrim” olmak üzere üç temel başlık altında inceleniyor.

Kitaba göre Bilimsel Devrim, tarihsel sürecin son 5 bin yılını kapsıyor. Şöyle ki tarihte önceki dönemlere nazaran, son 5 bin yıla ilişkin daha fazla somut bilgiye ulaşmak mümkün. Bu nedenle Bilimsel Devrim alt başlığı, kitabın en uzun kısmını oluşturuyor. Söz konusu bölümde daha subjektif bir anlatım benimseyen yazar; günümüzün yönetim, güç ve barış anlayışına dair kayda değer çıkarımlarda bulunuyor.

Hayvanlardan Tanrılara Sapiens; dinlerden yönetim biçimlerine, toplumsal katmanlardan geçim kaynaklarına, göçlerden savaşlara kadar farklı disiplinlere ilişkin birçok konuyu tek başlık altında bir araya getiriyor. Kitap, başta kendini hayvanlarla eş değer olarak gören insanın zamanla doğaya ve kendisine karşı sürdürdüğü üstünlük savaşımını konu ediniyor. Hatta insanın, gücü sayesinde günümüze yaklaştıkça kendine tanrısal bir nitelik atfetmesine de eleştirel bir gözle yaklaşıyor. Harari’nin derslerinde anlattığı konulardan derlediği bu kitap, bilimsel atmosferinin yanı sıra akıcı anlatımıyla da okur kitlesini günden güne genişletmeye devam ediyor.

Hayvanlardan Tanrılara – Kısa Bilgiler

  • Hayvanlardan Tanrılara Sapiens, Yuval Noah Harari’nin 2011’de basılan ve 2014’te İngilizce’ye, 2015’te Türkçe’ye çevrilen kitabıdır.
  • Harari, kitabında, zor sorulara bilimsel cevaplar vermenin mümkün olduğunu göstermek için en büyük ilham kaynağı olarak Jared Diamond’ın Silahlar, Mikroplar ve Çelik’ten söz etmiştir.
  • 30’dan fazla dile çevrilen kitap, 2015’te Çin Ulusal Kütüphanesi’nin Wenjin Kitap Ödülü’nü kazanmıştır.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 4 Ortalama: 3.8]
Önceki KonuBütün İsimler
Sonraki KonuYuval Noah Harari
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular