Sevdalinka

Sevdalinka – Ayşe Kulin

TürYazarYayınlanma Tarihi
Araştırma – TarihAyşe Kulin1999
Karakterler

Nimeta: Evli, iki çocuk annesidir. Saraybosna televizyonunda çalışan bir kadındır. Stefan’a âşıktır.

Stefan: Hayatı boyunca işiyle ilgilenen genç bir gazetecidir. Nimeta’ya âşıktır.

Burhan: Başarılı bir mühendistir.

Konusu

Osmanlı Devleti’nden önce, Birinci ve İkinci Dünya Savaşları’ndan sonra, Haçlılar tarafından dini nedenlerle sürekli olarak soykırıma maruz bırakılan Bosna halkının, Türkiye’deki Sırplar ve Hırvatlar tarafından çektikleri acıları konu edinmiştir.

Sevdalinka Özeti

Romanın ana karakteri Nimeta, bir inşaat mühendisi ile evli ve iki çocuk annesidir. Bosna Televizyonunda haber görevlisi olarak çalışıyor. Mesleği gereği, Bosna Savaşı’nın başlamasına kadar ülkede yaşanan olayları gözlemler. Bu görevlerden biri sırasında Zagreb’de çalışan bir gazeteci olan Stefan ile tanışır. İlişkileri kısa sürede aşka dönüşür. Ailesi ve Stefan arasında seçim yapmak zorunda kalan Nimeta, kendi içinde psikolojik bir savaş veriyor. Aynı günlerde ülkede mevcut düzen giderek bozulmakta ve Yugoslav Federasyonu olası bir iç savaşa doğru ilerlemektedir. Daha açık bir ifadeyle, Sırbistan, “Büyük Sırbistan” arzusuyla bilinmeyen bir federasyona sahiptir, ancak kan ve acılarla dolu bir savaşa sahiptir; faturayı Bosnalıların çok ağır ödeyecekleri kanlı bir savaşa sürüklüyor.

Savaş sırasında Bosna’da yaşananlar, işlenen bir soykırımın ve medeniyetin temsilcisi Avrupa’nın gerçek yüzünün bir kez daha tüm dünyaya açık bir kanıtıdır. Kitapta yer alan birkaç betimlemede duygular şöyle anlatılıyor; Postane binasının yanı sıra Ulusal Tiyatro, Hukuk Fakültesi ve çevredeki binalar da yanarak bu ateş dansına yeni patlamalarla eşlik eder. Rüzgârda kızıl saçlar gibi savrulan alevleriyle yandılar. Yandıkça, kırmızı bir arka plana çizilen zifiri karanlık iskeletlere dönüştüler.

Nimeta taşlanmış, alevlerin ötesindeki geçmişini izler. Çocukluğu, gençliği, anıları, sevinçleri, hüzünleri incelip esniyor, kıvrılıyor, alevler arasında göğe yükseliyor, Saraybosna külleriyle sağa sola savrulur.

Sevdalinka – Kısa Bilgiler

  • Roman, savaştan önce Tito’nun kurduğu, aşırı milliyetçiliği alevlendirerek savaşı tırmandıran ve nihayetinde Yugoslavya’yı alevler içinde bırakan altı federe devletten oluşan Yugoslavya Federal Cumhuriyeti’nde geçen günlerin hikâyesini anlatıyor.
  • “Sevdalinka”, Boşnakça’da “Aşk Şarkıları” anlamına gelir.
Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

988BeğenenlerBeğen
1,279TakipçilerTakip Et
114TakipçilerTakip Et
403TakipçilerTakip Et
29AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular