Ana SayfaAraştırma - TarihKurtuluş Savaşçıları

Kurtuluş Savaşçıları

Kurtuluş Savaşçıları – Sezen Özol

Tür:Araştırma – Tarih
Yazar:Sezen Özol
Yayınlanma Tarihi:1999
Yayınevi:Ceren Yayınevi
Karakterler

İbrahim Ağa: Aklı başında vatansever bir adamdır.

Seyfi Yüzbaşı: Tabur Komutanıdır. Askerliği seven düzgün ve iyi bir adamdır.

Kiraz: İbrahim Ağa’nın nişanlısıdır. Uzun zamandır evlenmeyi bekleyen vatansever bir Türk kızıdır.

Konusu

Kurtuluş Savaşında cephede yaşanan olaylar konu edinmiştir.

Kurtuluş Savaşçıları Özeti

İbrahim ağa 1914 yılında genel seferberlik ile askere alınmıştır. Sırasıyla Çanakkale, Filistin muharebelerinde bulunmuş zeki ve sevilen bir posta çavuşudur. İnönü muharebeleri ile askerlerin moralleri ve kurtuluşa olan inançları yükselir. Daha sonra Rumlar, Kütahya-Eskişehir hattını takviye kuvvetlerle ele geçirir. Kütahya ve Eskişehir’in düşmesinden sonra cephede genel bir huzursuzluk ve bozgun havası hâkimdir ancak Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşlarının iyi yönetimi ile durum düzelir ve Sakaya Muharebesi ile düşmanın hücum gücü kırılır. Bu arada birçok can kaybı yaşanmakta ve bunalımlı günler yaşanmaktadır. Büyük taarruzla düşmana son ve öldürücü darbe vurularak İzmir’de denize dökülür. Yunanlılar geri çekilirken insanlık dışı katliamlar yaparlar. İbrahim Ağa köydeki nişanlısına sürekli mektuplar yazarak özlemini gidermeye çalışır. Bu mektuplarında cephedeki durumunu anlatır ve anlattığı olayları çevresindekilere anlatmasını isteyerek halkın kurtuluş savaşını anlamasını ve padişahın yalanlarına inanmamasını sağlamaya çalışır.

Kurtuluş Savaşçıları – Kitap Açıklaması

Bu roman, kurtuluş ve kuruluşun dört acı yılının belgesel romanıdır. Yüz yıllardır bağım-sız yaşamış bir ulusun, kendine Mondros Mütarekesi ve Sevr antlaşması ile biçilen insani kaderi kanı ile canı ile parçalayıp tarihin çöplüğüne atan milletimizin romanıdır. Bu roman üç buçuk yıl süren savaş boyunca çamurlu siperler aç bilaç vatanını, milletinin onurunu karşılık beklemeden savunanların romanıdır.

Bu roman dağ başlarında tek başına nöbet tutan, yirmi saat taban tepip kuzeyden güneye, güneyden kuzeye yetişerek Sakarya nehri boylarında sessizce şehit düşenlerin romanıdır. Bu roman baş eğmemenin hazzını yüreğinde duyanların, onların özverilerinin, kurşundan ağır hasretlerinin, utangaç sevgilerinin romanıdır. Bu roman ‘’Bağımsızlık benim karakterimdir’’ diyenleri romanıdır.

Romanda adı geçen yerler, üst rütbeli subay adları, saatler, birliklerin numaraları, sayıları gerçektir ve belgelere dayalıdır.

Türk kurtuluş savaşı çilekeş bir neslin kaybettiği birinci dünya savaşının küllerinden doğarak yedi dü-vele kafa tutan ve onların yenilgiye uğratan kahraman dedelerimizin olduğu kadar aslında hepimizin destanıdır.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,483TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular