Ana SayfaAraştırma - TarihHititler: Anadolu Savaşçıları

Hititler: Anadolu Savaşçıları

Hititler: Anadolu Savaşçıları – Trevor Bryce

Tür:Araştırma – Tarih
Yazar:Trevor Bryce
Yayınlanma Tarihi:2020
Yayınevi:Kronik Kitap
Konusu

İlk çağ uygarlıklarının en büyüklerinden olan Hititler, Anadolu tarihini başlatmışlardır. Aynı zamanda dönemin en büyük devletleri olan mısır ve Asurlarla başa baş gitmişlerdir. Bunun yanı sıra pek çok tarihi eser bırakmışlardır. 300’den fazla tanrıları vardır. En büyük tanrıları fırtına tanrısıdır. İşgal ülkelerin tanrılarına da inanmışlardır.

Hititler: Anadolu Savaşçıları Özeti

Hititler Anadolu’da kurulan en eski ve en güçlü devletlerinden biridir. Hititler tarihleri boyunca batı Anadolu’daki irili ufaklı pek çok devletle ve orta doğudaki Mitan‘ilerle savaşmışlar ve tüm bu bölgeleri hâkimiyetleri altına almışlardır.

Zayıfladığı dönemlerde onlara ait olan bu devletler isyan etmiştir. Aynı zamanda Hitit kıralı muvatali mısır kralı ikinci Ramses ile Hades savaşını yapmış taraflar yenişemeyince dünyadaki ilk barış anlaşması olan kadeş anlaşmasını yapmışlardır.

Hititlerde Tavana denen kraliçelerde devlet yönetiminde söz sahibi olmuşlardır.

Hititlerde kölelerin bile para kazanma, mal biriktirme hakları vardır. Eğer sahibi isterse bir köle serbest ve hür kalabilir. Ya da bir köle özgür bir kadınla evlenebilir.

Hititlerin en büyük rakibi ise mısır olmuştur. Bazen birbirlerine kız alıp vermişlerdir. Akrabalık kurmuşlardır. Bazen ise savaşmışlardır.

Netice itibari ile Hititler batıdan gelen kavimler sonucu yıkılmış ve son bulmuştur. Yine de kendilerinden sonraki tüm imparatorlukları devlet teşkilatları ile etkilediğini söyleyebiliriz.

Hititler: Anadolu Savaşçıları – Kitap Açıklaması

Bilinmeyen Bir Dünya İmparatorluğu: Hititler…

Hititler, Geç Tunç Çağı’nda Antik Yakındoğu’nun en büyük askeri gücü hâline nasıl geldiler? Düşmanları karşısındaki zaafları nelerdi? Anayurtları olan ve denizlerle bağlantısı bulunmayan Anadolu’nun ırmaklarının seyrüsefere imkân tanımayışı karşısında ne tür önlemler almışlardı? Nüfuslarının azlığıyla ve kimi zaman ülkelerini kasıp kavuran salgın hastalıklarla nasıl mücadele ediyorlardı? Bu antik imparatorluğun yükselişinin ve parlak başarılarının arkasında hangi güçler yatıyordu?

Antik dünyanın, tarihi üç bin yıldan fazla bir süredir kayıtlardan silinmiş olan ve en gizemli uygarlıklarından biri olarak gösterilen Hititleri olabildiğince canlı ve alışılmadık bir üslupla kaleme alan Trevor Bryce, hem Hitit savaşçılarını hem de Hititlerin toplumsal, dini ve siyasi kültürünü açığa çıkarıyor. Çok sayıda soruya yeni çözümler öneren Bryce, bir yandan Kadeş Muharebesi’nde (MÖ 1274) 2. Ramses’i neredeyse bozguna uğratmayı başaran Hititlerin savaş arabalarını nasıl ustalıkla kullandıkları konusundaki sır perdesini ortadan kaldırırken, diğer yandan kendilerini panteonlarındaki ibadetlerine adayışlarını masalsı bir dille anlatıyor. Yüzyıllar boyunca otoritelerini pekiştirmelerini sağlayan yeni bir diplomatik sistemi nasıl dâhice idare ettiklerini detaylı biçimde okuyucuya sunuyor.

Hititlerin askerlikteki ustalıkları dışında üzerinde durulması gereken birçok sıra dışı konuya dikkat çeken elinizdeki eserle birlikte Hititlerin dünyasındaki festivallere, inşa ettikleri tapınak ve saraylara konuk olacak; geleneklerini, batıl inançlarını ve işledikleri suçları öğrenecek, kraldan köleye uzanan toplumsal hiyerarşilerini keşfedecek, antik dönem evlilikleri gibi pek çok ilginç konuda bilgi sahibi olacaksınız.

“Hititler: Anadolu Savaşçıları”, okuyucuyu destansı ihtişamla günlük yaşamın mahremiyeti arasında yolculuğa çıkaran, haritalarla ve resimlerle donatılmış bir tarih ve kültür başyapıtı…

(Tanıtım Bülteninden)

Gönderen: Mahmut Bıçak

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Misafir Yazıları
Misafir Yazıları
Bir kitabın ne kadar okuyucusu varsa o kadar değişik çeşidi var demektir.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular