Emek

Emek – Emile Zola

Tür:Araştırma – Tarih
Yazar:Emile Zola
Yayınlanma Tarihi:1901
Yayınevi:Oda Yayınları
Karakterler

Luc: Bir mühendistir. Demir fabrikalarında çalışan ve yaşayan işçilerin hayatlarına yakından tanık olmaktadır. Onların çektiği çilelere bir son vermek istemektedir.

Josine: Farklı hayaller kurarken, birden kendisini sokakta bulan genç bir kızıdır.

Nanet: Josine’nın 6 yaşındaki kardeşidir.

Konusu

Emek, kitabında, 19. yüzyılda yaşanan kölelik koşullarını anlatmakta, sevginin ve özgürlüğün ne demek olduğunu kendisine konu edinmektedir. Kölelikten kurtuluşun dünyaya açacağı yeni kapılar ve hayatı nasıl değiştireceği ele alınmaktadır. Kitaba göre emeğin özgürleşmesi insanlığın kurtuluşunu sağlamaktadır. İşçi sınıfının içerisinde bulunduğu zorluklar en ince ayrıntıları ile okuyucuya aktarılmaktadır.

Emek Özeti

Crecherie Maden Eritme Fırınının sahibi olan Martial Jordan Michan, emektar mühendisinin ölümü ile fırını halkın “uçurum” olarak adlandırdığı Qurignon Çelik Fabrikasının müdürü olan Delaveau’ya satar. Bunun ardından bu alanda bir devrim yaratacak olan madenlerin elektrikli fırınlarda eritilmesini hedefleyen çalışmalara geri dönmek niyeti ortaya çıkmıştır. Ancak müdür kız kardeşi olan Soeurette’nin ısrarı ile Paris’ten tanıdıkları Mühendis Luc Froment’in fikrini almak için Beauclair’e davet eder. Luc kasabaya geldiği anda müdürün amcaoğullarından birinin vefat etmesi görüşmelerin uzamasına sebebiyet verir.  3 gün boyunca ne yapacağını bilemeyen Luc uçurumun kenarında gezmeye karar verir. Bu gezi sırasında 18 yaşındaki Josine ile 6 yaşındaki kardeşi Nanet’i çaresizce vardiya bitiş saatini beklerken bulur. Josine önce ailesini bırakıp kaçmış olan babasını daha sonrasında ise annesini kaybetmiştir. Josine tefsiye işçisi Ragu ile tanışıp pembe hayaller kurmaktadır. Ancak Ragu bir işte yaşadığı bir kaza sonucunda parmağını kaybetmiş ve işten atılmıştır. Hem ona hem de kardeşine bakmak istemeyen işçinin gösterdiği şiddet ile iki kardeş kendisini sokakta bulmuştur. Luc’un kardeşleri gördüğü akşam Josine Ragu’ya onları yeniden eve alması için yalvarmaya gelmiştir. Ancak Ragu bu durumu kabul etmemiştir. Nanet açlığın ve çaresizliğin etkisi ile kasaba fırınından ekmek çalmıştır. Tüm bu olayları Luc kardeşleri takip ederek gözlemlemektedir. Luc, tüm bu olanları gördükten ve Josine’n,n hikayesini dinledikten sonra onlara yardım etmek istemiştir.

Ragu’nun kardeşi Adele ile konuşmak üzere onun yanına gitmiştir. Adele son derece huysuz bir karakter yapısına sahiptir. Luc yaptıkları ile ve Ragu’nun alkolün etkisindeki mutluluğu ile iki kardeşin yeninden eve alınmasını sağlar. Daha sonrasında emeğe verilmeyen değeri görerek farklı adımlar atar.

Geçen üç yılın sonunda Luc kurmayı başardığı sosyalist koloni ile kısa sürede kasabanın ileri gelenlerinin dikkatini çeker. Combettes köyü üreticileri, Chodorge Çivi Fabrikası, tarım makineleri imal eden Mirande Fabrikası gibi büyük üreticilerde bu topluluğa katılmaktadır. Josine ile evlenen Ragu ise eski hayatını istemekte ve bunun acısını karısından çıkartmaktadır. Bu olumsuzluklara rağmen Luc ile Josine birbirine yakınlaşır. Doğan bebeğin babasının Luc olduğunu öğrenen Ragu onu bıçaklar ve kaçar. Uzun bir iyileşie süreci sonrasında Luc’u farklı olumsuzluklar beklemektedir. Özellikle hammadde fiyatlarının düşmesi ile fiyatlar ciddi şekilde değişmektedir. Her şeye rağmen Luc emeğin gücünü herkese kanıtlamıştır ve bu şekilde hayata gözlerini yumar.

Kısa Bilgiler
  • Yaşanan farkı haksızlıkları ve birbirinden farklı işçi problemlerini en işi şekilde işlemektedir. Emeğe verilen değer kitapta açıkça görülmektedir. Kitaba göre emek insanın hayatındaki en değerli şeydir.
  • Emile Zola tarafından ele alınan bu kitapta, işçilerin yaşadığı sorunlar ve bu durumdan nasıl kurtulabilecekleri, emeğin ve insanın nasıl özgürleşebileceği de gözler önüne serilmektedir.
  • Kitap ilk olarak 1901 yılında yayınlanmıştır. Yayınlandığı günden günümüze kadar geçen sürede birçok farklı ülkeden okuyucunun beğenisini kazanmış ve kendisinden söz ettirmiştir.

Emek – Kitap Açıklaması

Emile François Zola (2 Nisan 1840- 29 Eylül 1902), Fransa´da natüralizm akımının öncüsü olan bir yazardır. Zola´nın edebiyat dışındaki şöhreti ise. Dreyfus Davasında takındığı aydın tavrından kaynaklanmaktadır. 1897 yılında Fransız ordusunda Yahudi olması nedeniyle askeri yargının duyarsızlığına kurban giden Yüzbaşı Dreyfus´u hükümetin bütün baskılarına rağmen savunan ve Fransa devlet başkanına hitaben ´´İtham Ediyorum´´ makalesini yayınlayan Zola, baskılardan dolayı Fransa´yı terkedip bir süre Londra´da yaşamak zorunda kaldı. Çabaları sonucunda Dreyfus Davası´nın yeniden görülüp adaletin yerini bulması sonucu yurda döndü. Emile Zola, 1902 sonbaharında kaldığı otelin yatak odasında duman zehirlenmesinden öldü.

´´Nana´´, ´´Germinal´´ ve ´´Meyhane´´ en tanınmış romanlarıdır. Tüm romanlarında, doğal ve gerçekçi bir tarzla, hayatın zorluklarından bahsedilir. Örneğin Nana adlı romanda yokluktan dolayı batağa sürüklenen bir genç kızın dramı, büyük bir gerçekçilik ve dramla anlatılır.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Ece
Ece
Ziyaretçi
3 yıl önce

Hikayesi ve özeti de çok güzel bir eser teşekkürler kitapdiyari ailesi 🙂

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,115TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
54AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular