Taksiii

Taksiii – Ayşe Kulin

Tür:Yaşam Öyküsü
Yazar:Ayşe Kulin
Yayınlanma Tarihi:2021
Yayınevi:Everest Yayınları
Konusu

Bu kitapta, doksanlı yıllardan bu yana İstanbul taksilerinde yaşanan sorunlara dikkat çeken yazarımız, Turistleri, savunmasız yaşlıları, özellikle de yaşlı kadınları hedef alan taksici eziyetine sık maruz kalmış insanların sesini duyurmayı da istemiştir.

Taksiii Özeti

İstanbul’da yaşayan biri olarak geçtiğimiz günlerde raflarda yerini alan

“Taksi” çağdaş edebiyatımızın değerli kalemlerinden biri olan Ayşe Kuline ‘ e ait bu kitabı paylaşmak istedim .

Bu kitabımızda güncel bir soruna dikkat çeken yazarımız taksilerde yaşadığı birbirinden tatsız olayları biz okurlarıyla paylaşıyor.

Aslında hepimizin bildiği hikâyeler bunlar. Aldığı parayı sahtesiyle değiştirip yolcusunu kazıklamaya çalışan sürücüleri duymayanımız kalmadı elbette. Ya da “trafik var” bahanesiyle İstanbul turu attırıp gerçek fiyatın üç katı para talebinde bulunanları. Kısa mesafe almayanlar zaten artık işten bile değil.

Bu bilindik dolandırıcılık yöntemlerinin yanı sıra Kulin’e özel anılar da var elbette öyküler içinde. Kendine geç saatte sokakta olmasından ötürü eleştirilerde bulunan sürücüye kadınların eğitim alması ve çalışması konusunda verdiği ikna edici dersten sonra belki de bir genç kızın hayatını kurtarmıştır Kulin. Kafasına göre sürücüyü bulmuşken aşı karşıtı olduğunu öğrenmesiyle hayal kırıklığı yaşaması ve hemen olay mahallini terk etmesi tam da yazara göre bir davranış. Ama en çok evlenme teklifi aldığı hikâye kaldı aklımda. Bu anının altına yazar “Başımdan geçen bu küçük hikâye sırf o yüzden bu kitapta yer buldu, taksi şoförleri arasında filozof, nazik ve olgun insanların ve (her yaşta bekâr kızların dikkatine) kendine eş arayanların da bulunduğunu göstermek için!” diye not düşmüştü.

Kitabımızda yazarımız aynı zamanda önemli bir noktasında altını çiziyor ve değişen şeyin sadece taksi meselesi olmadığını, şehrin kültürel, mimari vb. anlamda topyekûn değiştiğini okuyorsunuz.

Okurken sık sık gülümseyeceğiniz ve anılarımız canlanacağı bu kitabımızı keyifle okumanızı dilerim.

Taksiii – Kitap Açıklaması

Bu kitapta doksanlı yıllardan itibaren İstanbul taksilerinde yaşadıklarımdan bir demet sundum okurlarıma. Turistleri, savunmasız yaşlıları, özellikle de yaşlı kadınları hedef alan taksici eziyetine sık maruz kalmış biri olarak yazdıklarımın çok kişinin yüreğine dokunacağına inanıyorum. Amacım, İstanbul’un taksi şoförlerini incitmek değil, sorunun çözümünü engelleyerek İstanbulluları kendi çıkarları için mağdur edenlere dikkat çekmek. Mesleklerini hakkıyla, namusuyla yapan çilekeş sürücülere ise saygılar olsun!

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Meryem
Meryem
İyi okurlar bir kitabı daha iyi, rakipler ise daha anlaşılır yaparlar.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

788BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular