İnsanın Anlam Arayışı

İnsanın Anlam Arayışı – Viktor Emil

TürYazarYayınlanma Tarihi
Yaşam ÖyküsüViktor Emil1946
Konusu

İnsanın Anlam Arayışı, Viktor Frankl’ın İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi toplama kamplarında bir mahkûm olarak deneyimlerini anlatan ve hayatta olumlu hissetmek için bir amaç belirlemeyi ve ardından bu sonucu hayal etmeye dalmayı içeren psikoterapi yöntemini anlatan 1946 tarihli bir kitabıdır.

İnsanın Anlam Arayışı Özeti

Avustralyalı bir psikiyatrist olan yazarımız kız kardeşi hariç bütün ailesini toplama kamplarında kaybediyor.

İnsanın Anlam Arayışı kitabının ilk bölümü Toplama Kampı Deneyimlerinden oluşturulmuştur. Victor Frankl bu bölümde Auschwitz toplama kampındaki tutuklu ve gardiyanların psikolojisini bizlere aktarmaktadır.

Kitabımızın bu ilk kısmında her şeyini kaybeden, bütün değerler yol edilen, açlığın, soğuğun ve acımazlığın altında ezilen bir tutuklu nasıl olur da yaşamı sürdürmeye değer bulabilir? Sorusunu irdeliyoruz.

Kitabımızın İkinci bölümü ise genel ilkeleriyle Logoterapiyi anlatıyor bizlere. Frankl’a göre acı da yaşamın bir parçasıdır ve en az yaşamın kendisi kadar anlamlıdır. Kişisel bir trajediyi zafere dönüştürmek ve insana özgü bir potansiyelle göğüslemek önemlidir.

Logoterapinin de savunduğu gibi yaşamda acı hissettiğimiz anları geçici bir varoluş olarak değerlendirmek yaşamla bağın kopması demektir. Yaşanan acıdaki tinsel gelişme fırsatını göz ardı etmemeli ve yaşamımızı anlamsız bir şeymiş gibi küçümsememeliyiz. “Yaşam, bir dişçiye gitmeye benzer. Her an daha kötüsünün henüz yaşanmadığına inanırsınız, oysa zaten yaşanmış bitmiştir.”

Yazar, Auschwitz toplama kampına alındığında yayına hazır olan kitabının metnine eş konulduğu için, bu metni tekrar yazmaya yönelik derin arzusunun, kampın ağır şartlarında hayatta kalmasına yardım ettiğini söylüyor. Ve insanın gerçekte ihtiyaç duyduğu şeyin, uğruna çaba göstermeye değer bir hedef uğruna uğraşmak ve mücadele etmek olduğunu vurguluyor.

Hayatınıza anlam yükleme konusunda altını çizebileceğiniz cümleler istiyorsanız bu kitabı okumalısınız derim.

İnsanın Anlam Arayışı – Kısa Bilgiler

  • Ayın Kitabı Kulübü ve Kongre Kütüphanesi tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, İnsanın Anlam Arayışı “Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en etkili on kitap” listesine giriyor.
  • Yazarın 1997’de ölümü sırasında kitap 16 milyondan fazla satmıştı ve 24 dile çevrilmişti.
  • Kitabın orijinal başlığı Almanca olduğunu, trotzdem Ja zum Leben sagen: Ein psikolog erlebt das Konzentrationslager : “A Psikolog toplama kampı deneyimleri, Yine diyerek ‘Evet’ Life” dir. İlk İngilizce çevirinin başlığı Ölüm Kampından Varoluşçuluğadır.  Kitabın genel tam İngilizce başlığı İnsanın Anlam Arayışı: Logoterapiye Giriş’tir, ancak bu alt başlık genellikle modern baskıların kapağında yer almamaktadır.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 5 Ortalama: 5]

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular