Film Kulübü

Film Kulübü – David Gilmour

Tür:Yaşam Öyküsü
Yazar:David Gilmour
Yayınlanma Tarihi:2007
Yayınevi:Domingo Yayınevi
Konusu

Oğlunun okulu bırakmasına izin veren ve birlikte haftada üç film seyretmek şartıyla,  bir babanın gerçek hikâyesi konu edinmiştir.

Film Kulübü Özeti

Gilmour ailesinin daha doğrusu bu ailenin biri ergen diğeri orta yaşlı iki erkeğinin 3 yıl boyunca birbiriyle olan paylaşımlarını okuyacağınız ve okurken bir günlük okuduğunuzu düşünebileceğiniz bir kitap var karşınızda. Jesse’nin okulu bırakma kararından ziyade, aldığı büyük riskle oğlunun bu kararına saygı duyup karşı çıkmayan babada sizi şaşırtmasın.

İsmi nedeniyle baba ve oğlun film sohbetlerini okuyacağınızı sanarken ergen bir gencin bunalımlarını okuduğunuzu da düşünebilirsiniz.

Kitabımız Doğan Cüceloğlu hocanın Var mısın? Kitabında ne okumalıyız bölümünde önerdiği kitaplar adasında bir kitap olduğu için dikkatimi çekmişti ama beklentimi çok karşıladığını söyleyemeyeceğim.

Bir babanın oğlunun hayatını değiştirmeye çalışması ve bunu sinema yoluyla yapması..

Bir erkek çocuk annesi veya babası olarak sizler yaşanan bu süreci nasıl değerlendirirsiniz bilemiyorum. Bu nedenle değerlendirmeyi sizlere bırakıyorum😊

Kısa Bilgiler
  • Kanadalı yazar David Gilmour’un kurgusal olmayan bir kitabıdır.
  • Bu, genç oğlunun (Jesse Gilmour) haftada üç film izlemesi şartıyla liseden ayrılmasına izin vermesinin bir anısıdır.
  • İlk olarak Eylül 2007’de Thomas Allen Publishers tarafından yayınlanmıştır.
  • Kitabın popülaritesi onun Toronto Üniversitesi’nde Pelham Edgar Misafir Edebiyat Çalışmaları Profesörü olmasına yardımcı olmuştur.

Film Kulübü – Kitap Açıklaması

“David Gilmour, lisedeki oğlunun yoldan çıkmak üzere olduğunu görünce onunla bağlantı kurmak için ilgisini çeken tek konudan faydalanır: filmlerden. Cilasız, samimi, içe işleyen bir baba oğul portresi.” Newsweek

Sıra dışı bir anlaşmaydı: Jesse okulu bırakabilirdi, bütün gün uyuyabilirdi, çalışmasına ya da kira ödemesine gerek yoktu… ama karşılığında haftada üç film seyretmesi gerekiyordu… Babasının seçtiği üç filmi.

Baba oğul haftalarca yan yana oturup Çılgın Romantik’ten Rıhtımlar Üstünde’ye, Temel İçgüdü’den Tatlı Hayat’a, gelmiş geçmiş en iyi (ve bazen de en kötü) filmleri izlerler. Filmler sayesinde hayattan konuşurlar… Kızlardan, müzikten, kalp acısından, işten, uyuşturuculardan ve dostluktan bahsederler. Oğul giderek kaotik bir ergenden özgüvenli genç bir yetişkine dönüşür, ama Film Kulübü biraz mutlu biraz buruk, kaçınılmaz bir sona yaklaşırken, Jesse babasını bile şaşırtan bir seçim yapar…

FİLM KULÜBÜ insanı derinden etkileyen bir kitap. Samimi, dobra ve dokunaklı; bir adamın sevgili oğluna yetişkinliğe geçişin çetrefilli yollarında kılavuzluk etme çabasının gerçek öyküsü.

“Gilmour cesur bir yazar ve cesur bir baba.” National Post

“Bu kitap anlamlı, derin, değerli… Samimiyeti ile büyülüyor.” Globe and Mail

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,256TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular