Ana SayfaYaşam ÖyküsüBir Dinozorun Anıları

Bir Dinozorun Anıları

Bir Dinozorun Anıları – Mina Urgan 

Tür:Yaşam Öyküsü
Yazar:Mina Urgan 
Yayınlanma Tarihi:1998
Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları
Konusu

Mina Urgan’ın ölmeden 3 yıl önce kaleme aldığı, hayatını ve anılarını anlattığı yapıtıdır.

Bir Dinozorun Anıları Özeti

Bu kitabı okuduğunuzda, bir insanın hayatına neler sığdırabileceğini hayretle görüyorsunuz ve kıskanmadan edemiyorsunuz. Bu kitapta Mina Urgan’ın hayatını, daha doğrusu anılarını okumuyorsunuz, sanki tarihten bir kesit okuyorsunuz. Bir mum gibi parlak, parlak kişiliği ile öğrencilerine, arkadaşlarına, tanıdıklarına ve yabancılara her zaman bir ışık kaynağı ve yol gösterici olmuştur ve bu işi yapmaktan asla bıkmayacağını bu kitapla haykırmaktadır. Sanki bu kitap Mina Urgan’ın sade, mütevazı ve aynı derecede zengin ve duyarlı kişiliğinin anıtsal bir anıtıdır.

Mine Urgan, kitabında dinozorculuğunu şöyle tanımlıyor: “Çağımıza ayak uydurmak zorunda olduğumuz saçmalıklarına hiç inanmıyorum. Yaşadığım çağın en yüksek ideali köşeyi dönmekse; yaşadığım çağ sosyal adaletsizlik üzerine kuruluysa; Yaşadığım çağ inandığım her şeyi reddediyorsa; Yaşadığım çağa bayağılık ve çirkinlik hâkimse ben neden böyle bir çağa ayak uydurayım? Tam tersine böyle bir çağa karşı ayağa kalkıp direniyorum. Bu yüzden dinozor olmakla suçlanmıyorum. Çünkü dinozoru tarih öncesi çağların soyu tükenmiş bir hayvanı olarak görmüyorum; Kendimi geçmişin kanıtlanmış ve yadsınamaz değerlerini yeni sentezler yaparak geleceğe taşımayı hedefleyen bir yaratık olarak tanımlıyor ve dinozorluğumla gurur duyuyorum.”

Mine Urgan ‘ın kendisini ve düşüncelerini sonsuzluğa taşımak istercesine yazdığı bu kitabı okuduktan sonra “Ne Mutlu Dinozorum Diyene ve Diyeceklere” demeliyiz.

Kısa Bilgiler
  • Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan’ın ölmeden 3 yıl önce 1997 yılında kaleme aldığı, hayatını ve anılarını anlattığı yapıtıdır.
  • Urgan kitabında hayatında önemli yeri olan Ahmet Haşim, Yahya Kemal, Falih Rıfkı Atay, Behice Boran, Nazım Hikmet, Abidin Dino vb. kişilere yer vererek hayatından kesitler sunar.
  • Kitap basılır basılmaz çok satanlar listesine girmiş ve Urgan bu kitabın ardından Bir Dinozorun Gezileri isimli gezi-anı kitabını kaleme almıştır.

Bir Dinozorun Anıları – Kitap Açıklaması

İngiliz edebiyatı ‘duayenimiz’ Mina Urgan, bu kez anılarıyla, bir yaşama ustası olarak karşımızda.

Mina Urgan ‘Bir Dinozorun Anıları”nda açık yürekli, yalın ve naif bir dille anlatıyor; kendini, çevresindekileri ve bir coğrafyada olan biteni… Halide Edip, Necip Fazıl, Abidin Dino, Neyzen Tevfik, Sait Faik, Yahya Kemal, Ahmet Haşim, Atatürk ve başka pek çok isimle zenginleşmiş bir ömrü…”

Oğuz Atay’ı ayaküstü ve o kadar az gördüm ki, onunla ilgili ancak bir tek izlenim edindim: Koskocaman bir kediye benziyordu tıpkı. Çok kocaman ve çok güzel bir kediye, öyle benziyordu ki, ona elimi uzatınca ‘miyaaav’ diyeceğini sandım. Miyavlayacağı yerde ‘tanıştığımıza memnunum’ deyince şaşırıp kaldım.”

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

791BeğenenlerBeğen
4,261TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
56AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular