Yeni Hayat

Yeni Hayat – Orhan Pamuk

TürYazarYayınlanma Tarihi
RomanOrhan Pamuk1994
Karakterler

Osman: Üniversite hayatına küskün genç bir adamdır. Üniversitede Canan adında bir kıza aşıktır. Meraktan Canan’ın okuduğu kitabı merak ederek, okumaya başlar ve bunun sonucunda bir arayışa girer.

Canan: Osman’ın aşık olduğu kızdır ama Canan’ın bir sevgilisi vardır ve Osman bu durumu kabul edemez.

Nadir Bey: Kayıp oğlunu arayan bir adamdır. Daha sonra Nadir Bey’in oğlunun kaybolan Canan’ın sevgilisi olduğu anlaşılır.

Konusu

Osman adında bir gencin Canan adında genç bir kıza olan aşkını anlatan ve Canan’ın elinde görmüş olduğu kitabı merak edip okumasıyla başlar.  Modern hayatın yalnızlaştırdığı Osman’ın arayışına da yer veren postmodern bir eser ele alınmıştır.

Yeni Hayat Özeti

Osman, üniversite hayatını sevmeyen genç bir adamdır. Üniversitesinde Canan adında bir kıza aşıktır. Canan’ın elinde gördüğü ve okuduğu kitabı sürekli merak eder ve satın alır. Bazen gündüzleri üniversiteye gidiyor ve geceleri bu etkileyici ve sürükleyici kitabı okuyor. Osman bir gün Canan’la tanışma fırsatı bulur ve sohbet sırasında Canan’ın bir sevgilisi olduğunu öğrenir. Osman bu duruma çok üzülse de okuduğu kitabın etkisiyle umutsuzluğa kapılmıyor. Canan ve sevgilisi bir gün ortadan kaybolur. Osman bir karar verir ve onları bulmak için her şeyi geride bırakır.

Bu seyahatlerinde birçok kazaya ve çok şeye tanık olur. Bu sırada kitabı okumaya devam ederken Canan’ı bulma arzusu da devam eder. Genç adam kitaptan çok etkilenmişti ve Osman’ın gün geçtikçe ona gidiyordu ve sanki yerine bambaşka bir Osman geliyordu. Canan’ı bulmaktan vazgeçmeyen Osman, bir gün otobüs camından dışarı bakarken Canan’ı görür. Canan’a giderler, konuşurlar ve Canan’ın sevgilisinin ortalıkta olmadığını öğrenirler. Yine de Canan sevgilisinden vazgeçmiyor ama onu bekliyor Bu arada Osman, evliliğine ve çocuklarla ilişkisine rağmen Canan’a olan aşkından hiçbir şey kaybetmemiştir. Bu sırada Nadir Bey ile tanışırlar. Nadir Bey oğlunu arıyor. Daha sonra Nadir Bey’in oğlunun kaybolan Canan’ın sevgilisi olduğu anlaşılır.

Osman, Canan’ın sevgilisinin peşine düşer ve onu bulur. Adamı bulduklarında sohbet ederler, tren istasyonuna giderken Osman silahını çıkarır, adama ateş eder ve onu öldürür. Bunun bir nedeni olarak Canan’ı ondan başka kimse sevemez. Bu cinayetin ardından Osman yine otobüs seferlerine başlıyor. Aradığı yeni hayata hala ulaşamayan Osman’ın hayatında bir boşluk var. Bunları düşünürken otobüs çarpıyor ve Osman kan içinde ama huzur içinde ölüyor. Aslında Osman rahat bir ölüm arıyordur ve istediğine kavuşmuştur.

Yeni Hayat – Kısa Bilgiler

  • Kırk dilden fazla çevirisi yapılmıştır.
  • Herkes tarafından ilginç, akıcı ve çarpıcı bulunmaktadır.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 4 Ortalama: 4.3]
Önceki KonuBenim Adım Kırmızı
Sonraki KonuKar
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular