Ana SayfaRomanYalnızlar

Yalnızlar

Yalnızlar – Tarık Buğra

Tür:Roman
Yazar:Tarık Buğra
Yayınlanma Tarihi:2020
Yayınevi:Ötüken Neşriyat
Karakterler

Dr. Rıza Candaş: Zor şartlarda eğitim gören ne istediğini bilen ve elde etmeyi başaran hırslı bir adamdır.

Murat Kervancı: Müzisyen bir gençtir. Çocuk yaşlardan bu yana hep Hürrem’e âşıktır.

Şükriye: Murat’ın beşik kertmesidir. Murat’a olan aşkı yüzünden intihar etmeyi bile denemiştir.

Hürrem: Murat ve Rıza’nın âşık olduğu kadındır. İkili aşkın sonucunda Rıza ile evlenir. Ancak bu Rıza ve Murat arasında olayların yaşanmasına sebep olur.

Konusu

Roman bir tiyatro oyununun kitaba dökülmüş halidir. Tarık Buğra’nın ilk eseri ve psikolojik tahlillerle dolu eseridir. Dört karakterin hisleri, kendileriyle verdiği savaşları ve kelimenin tam anlamıyla yalnızlıkları işlenmiştir.

Yalnızlar Özeti

Birbirlerinin ilk aşkı Murad ve Hürrem ile başlar hikâye. Murad, hukuk fakültesini bitirmeden ayrılır, bu yüzden Hürrem’in annesinin gözünden düşer. Bir zamanlar ideal damat, artık bir akrabadan başka bir şey değildir. Hürrem ise Murad’ı çok sever ama cesareti kırılarak adım atmasına engel olur. Bir gün Doktor Rıza ile tanışırlar. Hürrem ondan çok etkileniyor ama annesi de onu istemez. Doktor, Murad’ı Hürrem’in önünde defalarca küçük düşürür. O, huysuzdur ve bunu herkese yapan bir adamdır. Hürrem ise onun cesaretinden etkilenir. Annesi izin vermese de doktorun baskısı sonucu onunla evlenir. Murad kendini kapatır, duygusal bir çöküntü yaşar ama bunu sanata yönelerek aşar. Başarılı olur, adını duyurur ve yakın arkadaşı Macit ile bir tiyatro kurar. Hayatını yalnızlığın huzursuzluğuyla geçirirken Hürrem ve Doktor ile görüşmeye devam eder. Bir gün Doktor Murad’ın memleketine gider. Hürrem, Murad’a aşkını ilan eder çünkü emin olmadığı hisleri kafa karıştırır. Murad dayanamaz ve bir araya gelirler. Hürrem buna hemen pişman olur ve Murad gittikten sonra kocasıyla birlikte memleketine gider. Murad yine yalnızlığın pençesine düşer ve varlığını sorgular. Bu sırada Doktor, Murad’ın çiftliğinde işi devralır ve Murad’ın annesi Nigar Hanım’ın desteğiyle tüm çiftliği değiştirir. Murad’a para gönderilmesini bile engeller. Nigar Hanım’ın kız kardeşi ve Murad’ın beşikteki kızı olan Şükriye, Hürrem ile arkadaş olur.

Şükriye’nin doktorla sürekli çatışan ve çiftlikte söz sahibi olmayı sevmeyen babası Hüseyin Bey, Murad’a bir mektup yazarak memleketine dönmesini söyler. Murad, aldığı zor bir karar sonucunda memleketine döner. Nigâr Hanım, Şükriye ve onunla bir an önce evlenmeye niyetlenirken Murad, Şükriye’yi yavaş yavaş hayatına sokmak ister. Hürrem’den tamamen vazgeçtiğine inanıyor. Doktor sık ​​sık ilişkilerine atıfta bulunur ve Şükriye ikisinden şüphelenir. Murad’ı altı yıldır boş yere beklediğini düşünerek umutsuzluğa kapılır. Doktorun hem ölüm hem de şifa dediği çantasından çıkardığı zehri alır ve intihara kalkışır. Bu bir doktor hilesidir ve Şükriye’nin içtiği zehir değildir. Hüseyin Bey avukatlığa devam edeceğini, Murad ise Şükriye ile mutlu olmak istediğini söyler. Hürrem ise Doktor’a tüm duygularını anlatır. Doktor Şükriye’yi tedavi ettikten sonra yağmurlu bir gecede şehre döneceğini söyler. Hürrem, bir zamanlar Şükriye’yi sevdiğini öğrenir ancak Doktor, zor koşullarda büyüyen ve topluma olan nefretini sözlerinde gizleyen bir adamdır. Kişiliği öfkesinin ürünüdür. Bunu kendisine itiraf eder ve Hürrem’e ve kendisine acır. Artık daha cesur olmaları ve birlikte olmaları gerektiğini söyler.

Yalnızlar – Kitap Açıklaması

Yazarın ilk eserim dediği “Akümülatörlü Radyo adlı tiyatro oyununun romana dönüşmüş halidir. “Altın çağında, gençliğinde çektiği yoklukların bir toplum düşmanlığına dönüşmesini önleyen, ama iyi niyetlerinin tepkilerini sertlikten kurtaramayan Doktor Rıza… Onun ölümle karşı karşıya getirip hayata yeniden kazandırdığı genç kız: tek umudun ayakta tuttuğu Şükriye… Mutluluğun bir ameleliği olduğunu kavrayamayan Hürrem ile Murat! Kalbi sevgi ile dolu ama bütün sevgilerin ve sorumlulukların kaçağı, yenik Hüseyin bey!

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,540TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular