Masumiyet Müzesi

Masumiyet Müzesi – Orhan Pamuk

TürYazarYayınlanma Tarihi
RomanOrhan Pamuk2008
Karakterler

Kemal: Romanın ana karakteridir. Romanda Ka adıyla okuyucuya sunulmuştur. Nişantaşı’lı bir burjuva olmasına rağmen eşinden ayrılmış ve Füsun’un peşinden giden tutkulu bir kişidir. Geçirdiği kazadan dolayı hayatının aşkını ve birçok şeyi kaybeder.

Füsun: Romanın bir diğer ana karakteri olan kadındır. Bir Butikte satış elemanı olarak çalışmaktadır. Ka’nın kendisine olan ilgisini öğrenince hayatı tamamen değişir. Ancak, Ka’nın evliliği ve ona olan ilgisi ile sona erer. O da evlenir, ancak eşini terk eder ve Ka’ya geri döner. Hayatı bir trafik kazasıyla sonucunda ölür.

Sibel: Kemal Basmacı’nın boşandığı eşidir.

Feridun: Füsun’un boşandığı hayalperest bir sinemacı olan eski eşidir.

Konusu

Masumiyet Müzesi kitabında aslında sıradan bir aşk hikayesi Yeşilçam’ın zevkine göre anlatılıyor. Uzaktan akraba olan, varlıklı bir ailenin oğlu olan Kemal ve Füsun adında uzaktan akrabası olan fakir bir kıza aşık oluşunu ele almıştır.

Masumiyet Müzesi Özeti

Kemal Basmacı’nın Sibel adında güzel bir kızla ilişkisi vardır. Bu ilişki sırasında belli belirsiz hatırladığı uzak akrabası Füsun’u sevgilisine çanta almaya gittiği bir dükkanda görür. Füsun bir tezgahtar. Ona aşık oluyor. Ancak yine de Sibel ile nişanlanır. Füsun ise Kemal ile kopar. Ancak Kemal, Füsun’u unutamadığı için karısını terk eder. Füsun, Feridun adında bir yönetmenle evlenir. Kemal Füsun’a yakın olabilmek için çekeceği film için Feridun’a yardım eder. Olayların sonunda Füsun, Feridun’dan ayrılır. Kemal Füsun’u alıyor. Ancak Füsun, arabasının kazası sonucu ölür ve Kemal aylarca komada kalır. Kemal Füsun’un eşyalarından Masumiyet Müzesi kurmayı planlıyor. Müzenin kataloğunun roman gibi yazılmasını istediği için ünlü yazar Orhan Pamuk’a ulaşır. Orhan Pamuk yazdığı yazı ile Füsun’a anlatır ve roman biter.

Masumiyet Müzesi Ödülleri

  • 17 Mayıs 2014’te Avrupa Yılın Müzesi Ödülü’nü aldı.

Masumiyet Müzesi – Kısa Bilgiler

  • Masumiyet Müzesi, Orhan Pamuk’un aynı adlı eserinden yola çıkarak oluşturduğu müzedir.
  • İstanbul’da 19. yüzyıldan kalma bir ev yazar tarafından müzeye dönüştürüldü. Müze, bir romanın kurmaca evreninden yola çıkılarak oluşturulan ilk müzedir.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 6 Ortalama: 4.2]
Önceki KonuBabamın Bavulu
Sonraki KonuDeniz İşçileri
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular