Ana SayfaRomanMasumiyet Müzesi

Masumiyet Müzesi

Masumiyet Müzesi – Orhan Pamuk

Tür:Roman
Yazar:Orhan Pamuk
Yayınlanma Tarihi:2008
Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları
Karakterler

Kemal: Romanın ana karakteridir. Romanda Ka adıyla okuyucuya sunulmuştur. Nişantaşı’lı bir burjuva olmasına rağmen eşinden ayrılmış ve Füsun’un peşinden giden tutkulu bir kişidir. Geçirdiği kazadan dolayı hayatının aşkını ve birçok şeyi kaybeder.

Füsun: Romanın bir diğer ana karakteri olan kadındır. Bir Butikte satış elemanı olarak çalışmaktadır. Ka’nın kendisine olan ilgisini öğrenince hayatı tamamen değişir. Ancak, Ka’nın evliliği ve ona olan ilgisi ile sona erer. O da evlenir, ancak eşini terk eder ve Ka’ya geri döner. Hayatı bir trafik kazasıyla sonucunda ölür.

Sibel: Kemal Basmacı’nın boşandığı eşidir.

Feridun: Füsun’un boşandığı hayalperest bir sinemacı olan eski eşidir.

Konusu

Masumiyet Müzesi kitabında aslında sıradan bir aşk hikayesi Yeşilçam’ın zevkine göre anlatılıyor. Uzaktan akraba olan, varlıklı bir ailenin oğlu olan Kemal ve Füsun adında uzaktan akrabası olan fakir bir kıza aşık oluşunu ele almıştır.

Masumiyet Müzesi Özeti

Kemal Basmacı’nın Sibel adında güzel bir kızla ilişkisi vardır. Bu ilişki sırasında belli belirsiz hatırladığı uzak akrabası Füsun’u sevgilisine çanta almaya gittiği bir dükkanda görür. Füsun bir tezgahtar. Ona aşık oluyor. Ancak yine de Sibel ile nişanlanır. Füsun ise Kemal ile kopar. Ancak Kemal, Füsun’u unutamadığı için karısını terk eder. Füsun, Feridun adında bir yönetmenle evlenir. Kemal Füsun’a yakın olabilmek için çekeceği film için Feridun’a yardım eder. Olayların sonunda Füsun, Feridun’dan ayrılır. Kemal Füsun’u alıyor. Ancak Füsun, arabasının kazası sonucu ölür ve Kemal aylarca komada kalır. Kemal Füsun’un eşyalarından Masumiyet Müzesi kurmayı planlıyor. Müzenin kataloğunun roman gibi yazılmasını istediği için ünlü yazar Orhan Pamuk’a ulaşır. Orhan Pamuk yazdığı yazı ile Füsun’a anlatır ve roman biter.

Ödülleri
  • 17 Mayıs 2014’te Avrupa Yılın Müzesi Ödülü’nü aldı.
Kısa Bilgiler
  • Masumiyet Müzesi, Orhan Pamuk’un aynı adlı eserinden yola çıkarak oluşturduğu müzedir.
  • İstanbul’da 19. yüzyıldan kalma bir ev yazar tarafından müzeye dönüştürüldü. Müze, bir romanın kurmaca evreninden yola çıkılarak oluşturulan ilk müzedir.

Masumiyet Müzesi – Kitap Açıklaması

Nobel Ödüllü yazar Orhan Pamuk’un kitabı Masumiyet Müzesi, 2008 yılında yayımlanmıştır. Orhan Pamuk, kitabı kızı Rüya’ya ithaf etmiştir. Yazar bu kitabı on yıllık çalışma sonucunda oluşturduğu bilinmektedir.

Kitap New York Times tarafından “2009 Yılının En İyi Kitapları” listesinde yer almaktadır.

Orhan Pamuk, Masumiyet Müzesi’ni yayımladıktan sonra 2012 yılında bu romandan esinlenerek romanla aynı adı taşıyan müzeyi hayata geçirmiştir. Müze, İstanbul’da kurulan ilk şehir müzesidir.

Müzede İstanbul’da yaşanan, 1970’li yıllardan 2000’li yıllara kadar uzanan bir aşk hikâyesinin anlatıldığı objelerin yanı sıra 1950’li yıllarından itibaren gündelik hayatımızda kullanılan pek çok sayıda obje yer almaktadır.

Masumiyet Müzesi 2014 senesinde Avrupa Müze Forumu tarafından “Avrupa Yılın Müze Ödülü”ne layık görülmüştür. Kitap, aynı zamanda “Hatıraların Masumiyeti” ismiyle beyazperdeye uyarlanarak Venedik Film Festivali’nde izleyicilerle buluşmuştur.

1975 yılında başlayan hikâyede varlıklı bir ailenin oğlu olan Kemal’in uzak akrabası Fisun ile yaşadığı aşk anlatılmaktadır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Algül Kalay İnce
Algül Kalay İnce
Ziyaretçi
6 ay önce

Sibel, boşandığı karısı değildir. Ayrıldığı nişanlısıdır.

Sosyal Medya

786BeğenenlerBeğen
4,129TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular