Abarat

Abarat – Clive Barker

Tür:Roman
Yazar:Clive Barker
Yayınlanma Tarihi:2022
Yayınevi:Alfa Yayıncılık
Karakterler

Candy Quackenbush: Hayatından bıkmış, dünyanın en sıkıcı yerde yaşadığını düşünen genç kız, Gelecekte ne olacağına dair bir ipucu peşinde koşarak maceradan maceraya atılır.

John Mischief: Usta bir hırsız. Kardeşleri başının üstündeki boynuzlarda yaşar. Candy ile beraber yolcuğa çıkarlar.

Konusu

Abarat , Minnesota, Chickentown’daki hayatından bıkmış genç bir kız olan Candy Quackenbush’ın yaşamını konu ediniyor.

Abarat Özeti

Bir gün kafasındaki boynuzlar dışında insana benzeyen John Mischief adında usta bir hırsızla karşılaşır. Mischief’in yedi erkek kardeşi bu boynuzlarda yaşıyor ve sadece kafaları görünüyor. Mendelson Shape adlı uğursuz bir insansı varlık tarafından takip edildiği için Mischief, Candy’yi paralel bir dünyadan Izabella Denizi olarak bilinen bir okyanusu çağıran deniz fenerindeki lambayı yakmaya gönderir. Kardeşler Shape’in dikkatini dağıtırken Candy, deniz fenerinin çürüyen merdivenlerini tırmanır. Zirveye ulaştığında, üstünde bir fincan olan ters çevrilmiş bir piramit bulur. Shape, Mischief ve kardeşlerinden uzaklaşıp merdivenleri çıkmaya başlarken Candy bardağa giren ve lambayı yakacak topu arar. Onu bulur ve tıpkı okul kitabında karaladığı gibi dönen çizgilerle kaplı olduğunu görünce şaşırır. Işığı koruması ve söndürmesi için ona bir anahtar veren Mischief ve Candy, denizleri Abarat’a doğru sürer. Bir grup yaratık, onları Candy’nin ondan ayrıldığı yakındaki bir adaya taşır. Adada Candy, Abarat’ın her biri günün farklı bir saatini işgal eden yirmi beş adadan oluştuğunu ve limanın Abarat yetkilileri tarafından yıkılmasından önce Candy’nin dünyasına bağlı olduğunu öğrenir. Bundan sonra hikâye, Abarat’ı etkileyen krizleri keşfederken maceralarını takip ediyor ve kaderinde bu krizleri sonuçlandırmak olabileceğine dair imalar kazanıyor.

Hikâye aynı zamanda baş düşmanlarını da tanıtıyor: hepsi Abarat’a hükmetmeye çalışan Christopher Carrion olarak bilinen büyücü, büyükannesi Mater Motley ve sanayici Rojo Pixler. Bir grup yaratık, onları Candy’nin ondan ayrıldığı yakındaki bir adaya taşır. Adada Candy, Abarat’ın her biri günün farklı bir saatini işgal eden yirmi beş adadan oluştuğunu ve limanın Abarat yetkilileri tarafından yıkılmasından önce Candy’nin dünyasına bağlı olduğunu öğrenir.

Abarat – Kitap Açıklaması

Her Şey dünyanın en sıkıcı yerİ olan Chickentown’da başlar. Gelecekte ne olacağına dair bir ipucu peşinde koşan Candy Quackenbush da orada yaşamaktadır. Candy’nin aldığı yanıt hiç de beklediği gibi değildir. Birdenbire bir dalga gelir ve Candy, kardeşleri başının üstündeki boynuzlarda yaşayan John Mischief adlı bir adamın öncülüğünde çalkantılı sulara atlar ve sürüklenir. Peki nereye? ABARAT’a; her adanın günün farklı bir saati olduğu uçsuz bucaksız adalar denizine. Candy muhteşem bir yerden muhteşem başka bir yere doğru yolculuk ederken yakın dostluklar kurar ve tehlikeli düşmanlarla karşılaşır: mekanik böcekler, dev güveler, doğaüstü kediler ve çamurdan adamlar, ölüm saçan büyücü ve onun dehşete düşmüş kölesi… Candy böylece bir şeylerin farkına varmaya başlar. Buraya daha önce de gelmiştir. Candy’nin bu olağanüstü dünyada olmasının bir sebebi vardır: Abarat’ın karanlık güçlerden kurtarılmasına yardım edecektir. Zamanın kendisinden de eski olan güçlerdir bunlar ve Candy’nin daha önce karşılaşmadığı kadar şeytanidirler. Candy tuhaf bir kahraman olduğunu biliyordur. Ama zaten dünya da tuhaf değil midir? Ve Abarat’ta her şey mümkündür.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,318TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular