Ana SayfaRomanÜç İstanbul

Üç İstanbul

Üç İstanbul – Mithat Cemal Kuntay

Tür:Roman
Yazar:Mithat Cemal Kuntay
Yayınlanma Tarihi:2022
Yayınevi:Oğlak Yayınları
Karakterler

Adnan Bey: Romanın kahramanıdır. Aşkları ve evlilikleri de olan Adnan Bey’in siyasi kimliği de önemlidir. Adnan Bey veremden ölür.

Belkıs: Adnan Bey’in sevdiği kadındır. Daha sonra onunla evlenir. Ancak Belkıs bir Rus Prensi ile evlenir ve kocasından ayrılır. Rus adam umduğu gibi çıkmaz, çok zor günler geçirir ve sonunda intihar eder.

Süheyla: Adnan Bey’in ikinci eşidir. Adnan Bey’i çok sever ve ondan Selim adında çocuğu olur.

Konusu

Roman, baskı, Meşrutiyet ve Mütareke yıllarında yaşamış Adnan Bey’in yaşadıkları, çevresindekilerle ilişkileri ve dönemin siyasi hayatını konu ediniyor.

Üç İstanbul Özeti

Albay Salim Bey 93 Harbinde şehit olmuştur. Eşi ve sekiz yaşındaki oğlu Adnan, İstanbul’a göç eder. Adnan, İstanbul’da Darüşşafaka’da okur. Daha sonra Hukuk Fakültesi’nden başarıyla mezun olur. Sabah gazetesinde edebiyat üzerine yazılar yazan Adnan, aynı zamanda “Yok Edilmiş Vatan” adlı bir roman üzerinde çalışır. Annesi tüberküloz hastası ve Aksaray’da küçük bir evde yaşar. Adnan yazar ve öğretmen olarak geçimini sağlar ve annesine bakar. Ders verdiği kişiler arasında Maliye Bakanı’nın kızı Süheyla ile savaş müzesi Erkan’ın evli kızı Belkıs da vardır. Süheyla Adnan ise Belkıs’a âşık olmuştur. İlerleyen günlerinde İttihat ve Terakki Cemiyeti’ne katılan Adnan Bey, bu cemiyetin güvenilir bir adamı olur.

Yıllar sonra Belkıs’ın kocasından ayrılması üzerine Adnan, Belkıs ile evlenir. 1918 yılında Milli Mücadele günlerinde Mondros Mütarekesi başlar. Adnan bir kaçak ve İngilizler onu arıyor. Belkıs’ın bir Rus prensi ile ilişkisi vardır, Adnan’dan boşanır ve onunla evlenir. Adnan daha sonra Süheyla ile evlenir. Yanında Selim adında bir çocuğu vardır. Annesini ve teyzesini tüberkülozdan kaybeden Adnan da tüberküloza yakalanarak hayatını kaybeder. Süheyla ise Adnan’ın gazeteleri arasında Belkıs’ın resmini bulur ve kocasının kendisine son ana kadar âşık olduğunu anlar ve artık onun için gözyaşı dökmez. Belkıs ise Rus adamla mutluluğu bulamaz ve Amerika’da intihar eder.

Üç İstanbul – Kitap Açıklaması

Bugüne kadar yapılmış bütün sıralamalarda daima ilk 10’a girmiş olan efsanevi roman… Seçkin kitapçılarda, internet satış noktalarında ve Zambak sokak, 21 Beyoğlu’nda.

Türk romanının kilometre taşlarından biri daha Oğlak Klasikleri arasında… Yirmiyi aşkın, önde gelen roman kahramanı, bir romanı roman yapan bütün ruh çözümlemeleriyle karşınızda. Bir o kadar sayıda gerçek tarihi kişilikler ile başka yardımcı unutulmaz tipler romana ustaca yedirilmiş… Simsiyah ve otuz üç yıl sürmüş Abdülhamit dönemi baskısıyla “İstibdat İstanbul’u”… Ve bütün bu İstanbulları dikey olarak kesen bir yazar hayatı: Muharrir Adnan Bey. Bugüne kadar yapılmış olan bütün sıralamalarda ilk 10’a girmiş olan efsanevi roman Üç İstanbul’u okumuş olanlara katılmak isteyenlere.  

Üç İstanbul, edebiyatseverler için özel olarak tasarlanmış yeni görünümüyle raflarda yerini alıyor.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular