Hac

Hac – Paulo Coelho

Tür:Roman
Yazar:Paulo Coelho
Yayınlanma Tarihi:1987
Yayınevi:Can Yayınları
Karakterler

Paulo Coelho: Yazar ve aynı zamanda romanın başkarakteri (1986 yılındaki Hac yolculuğu sırasında)

Petrus: Yazara bu hac yolculuğunda rehberlik eden bilge kişi, sık sık sarf ettiği bilge yorumlar ile okuyucuyu düşündürmeye sevk ediyor.

Konusu

Paulo Coelho, 1986’da bir hac yolculuğuna ve 700 km’den oluşan bu yolda başından geçenleri kaleme aldı. Önceleri bu bir Hac yolculuğu olacaktı. Fakat zamanla rehberi Petrus ile bu yolculukta içsel bir keşif ile sonlanacak ve en sonunda dünyayı farklı bir gözle görecektir. İnsanı amacına götüren yolun kutsallığı ile yapılacak kutsal görevin arasında ince bir çizgi var. Peki bu yolculukların amacı yoldaki iç dünyamızda kendimizi yeniden keşfetmek olamaz mı?

Yazar, okuyucu kitlesini yine yanıltmıyor ve felsefi bir düşünce ile dünyayı ve dünyevi duyguları sorgulamamıza neden oluyor.

Hac Kitap Özeti

Paulo Coelho yazdığı Hac adlı kitap ile yol arkadaşı aynı zamanda rehberi olan Petrus ile olan ilişkisi ile hat yolculuğunu konu ediyor. Bu yolculuk Hac yolculuğu olacağı gibi yazarın gözünden dünyayı görmemizi de yardımcı olacak.

Kitabın henüz başlarında Petrus bir dağın yüksek olup olmadığını anlamak için o dağa tırmanmak gerekmez sözü ile Hac yolculuğunun başında bu yolculuğun amacına dair ilk izlenimleri sunuyor.  Yazar bize bu serüvene başlamadan önce yalnızca hac ibadeti olacağına düşünürken zamanla bu hikâyenin yeni bir iç yolculuğuna ışık tutmaya başlayacak.

Paulo Coelho bu romanında farklı olarak romanın ana karakterini kendisi olarak bizlere sunuyor. Hikâye başkarakter üzerinde devam ederken bir diğer ana karakter yazarın yol arkadaşı olan Petrus ile hac ibadeti yolculuğu sırasında yaşanan diyaloglar önemli bir bölümü oluşturuyor.  Bu iç yolculuğa anlamı katan diğer karakterleri de tanıma fırsatını sahip oluyoruz aynı zamanda.

Yazar 1986 yılında çıkmış oldu Hac yolculuğunda kaleme aldığı konu ile aslında kendisinin içsel yolculuğunu dinlemekteyiz aslında kitap kişisel bir anlatım olduğu için okumaya başlar başlamaz yazarı daha iyi anlamaya başlıyoruz. Zaten kitabın arka kapağında yer alan metni okuduğumuz zaman kitap hakkında yeteri kadar ipucu elde ediyoruz Bu da kitabı okumadan önce arka kapak ile aslında yazarın iç dünyasına yolculuk yaptığımız anlamına geliyor. Önceleri hikâyede Hac yolculuğuna çıkış öyküsünü dinleyeceğim izi düşünürken kitabı okumaya başladıkça rehber Petrus ile derin ve çatışma içeren ilişkisini fark ediyoruz.  Petrus romanım içerisinde öğretici bir karakter olarak karşımıza çıkacak ki zaten kendisi bir rehber olması bunun ipuçlarını veriyor. Petrus roman boyunca sarf ettiği bilgece kelimeler ile hem yazarı hem de okuyucu içsel bir yolculuğa sürüklüyor. Petrus’un öğretileri ve rehberliği ile yola çıkan başkahramanımız bu arada hem iç hesaplaşmalarına hem üzüntülerine hem mutluluklarına hem de endişelerine ve hayalleriyle sıkça baş başa kalmak durumunda kalacak.  Bu da onun hem hayatında olup biteni enine boyuna tartacak hem de tarafsız olarak dünyayı görmeye itecektir.  Okurlara bu yolculukta sayfaların ilerlemesi ile bizleri kaygılarımızdan bir an olsun uzaklaştırırken amacına giden yolun kutsallığını hatırlatıyor Zira hedefi nasıl varılacağını en iyi yol öğretir.

Kısa Bilgiler
  • Paulo Coelho, 1986’da bir hac yolculuğuna çıktı: Pireneler’den Santiago de Compostela’ya uzanan 700 kilometrelik ortaçağ yolunu yürüdü.
  • Paulo Coelho bu kitabında hacıların Santiago Katedrali’ne varmak için bin yıldır yürüdükleri bu yolda yaşadıklarını kendi gözüyle anlatmıştır.
  • Celal Üster tarafından Türkçeye çevrilmiş ilk baskısı Can Yayınları’ndan Ağustos 2006’da çıkmıştır.

Hac – Kitap Açıklaması

“Kente dün geldim. El Cebrero yakınlarındaki Pedrafita’dan Compostela’ya giden otobüsü yakaladım. Otobüs iki kent arasındaki 150 kilometreyi dört saatte aldı; bu da bana Petrus’la yaptığım yolculuğu hatırlattı. Bazen aynı mesafeyi iki haftada yürüdüğümüz olmuştu. Biraz sonra San Tiago’nun mezarına gidip Meryem Anamızın deniz kabukları üstüne işlemiş suretine bırakacağım. Sonra da en kısa zamanda Brezilya’ya giden bir uçağa atlayacağım, yapacağım o kadar çok iş var ki. Başımdan geçen her şeyi anlatacağım bir kitap yazmayı düşünüyorum. Ama hemen değil..

Paulo Coelho 1986’da bir hac yolculuğuna çıktı: Piraneler’den Santiago de Compostela’ya uzanan 700 kilometrelik ortaçağ yolunu yürüdü. Hac, yazarın, hacıların Santiago Katedrali’ne varmak için bin yıldır yürüdükleri bu yolda yaşadığı heyecan dolu serüvenlerin öyküsü. Yalnızca Simyacı romanının yolunu açan ilk önemli romanı olduğu için değil, yazarın felsefesindeki insan sevgisini eksiksizce dile getirdiği için de Hac’ın Coelho’nun yapıtları arasında onsuz edilemez bir yeri var. Hac, sıra dışının sıradan insanlarının yolu üstünde olduğunu anlatan büyüleyici bir roman.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,256TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular