Ana SayfaRomanTaş Meclisi

Taş Meclisi

Taş Meclisi – Jean-Christophe Grange

Tür:Roman
Yazar:Jean-Christophe Grange
Yayınlanma Tarihi:2016
Yayınevi:Doğan Kitap
Karakterler

Diane Thiberge: Çocuk sahibi olmayı isteyen fakat küçükken cinsel organına yapılan saldırıdan sonra evlat edinme yoluna başvuran genç ve bekar bir kadındır.

Lucien: Laura’nın yetimhaneden evlat edindiği oğludur.

Konusu

Diana, çocukluğunda yaşadığı korkunç bir olayın ardından yalnız bir hayat yaşamaya karar verir. 30 yaşını doldurduktan sonra anne olabilmek için evlat edinmeye başvuruyor.

Evlat edindiği Lucian geçmişi bilinmeyen bir çocuktur. Anne-oğul birbirlerine alışmaya çalışırken bir trafik kazası geçirirler. Diana ise bu kazanın aslında cinayet olma ihtimalini değerlendiriyor.

Taş Meclisi Özeti

Taş Meclisi, “psikoloji”, “parapsikoloji”, “şamanizm” ve “telepati” ile ilgili ilginç ayrıntılar yer alır. Diane Thiberge, çocuk sahibi olmak isteyen genç ve bekar bir kadındır, ancak çocukluğunda cinsel organına yapılan saldırının ardından evlat edinmeye başvurur. Çocuk sahibi olmak için Vietnam’daki Ra-Nong Yetimhanesini seçer. Burada “Lucien” adında bir çocuğu evlat edinir. Bu çocuk sessizdir ve çok tuhaf davranışlar sergilemeye başlar. Lucien bir akşam annesi Sybille Thiberge’nin evinden dönerken çok ilginç ve beklenmedik bir kaza geçirir. Kazadan sonra üvey oğlu Lucien’in durumunun çok kötü olduğu anlaşılır. Lucien komadadır ve durumu o kadar ciddidir ki hayata dönmesi imkansızdır. Diane oğlunu görmek için hastane odasına gittiğinde oğlunu bekleyen bir adam görür. Tam çığlık atmak üzereyken garip bir güven duygusuyla bu adamdan hiçbir zarar gelemeyeceğini anlar. Adam çocuğuna “Akupunktur” uygular. Kadına kendisini Berlinli anestezi uzmanı olarak tanıtan bu adam aslında bir “akupunktur uzmanı”dır. Lucien’e iğneler batırır ve bir şekilde onu kısmen iyileştirmeyi başarır. Aniden odadan kaçan bu adamın gizemini çözmeye çalışan Diane için bu adamı araştırmak hayatında bir dönüm noktası olacaktır. Lucien’in telepatik güçlere sahip “Şaman” soyundan gelen bir çocuk olduğunu ve bu çocuğun dünyadaki tek “şaman” olduğunu öğrenmek Diane için nefes kesici ve tehlikeli bir maceranın kapılarını açar.

Taş Meclisi – Kitap Açıklaması

Jean Christophe Grange, “Kızıl Nehirler”in ardından “Taş Meclisi”yle yine sahnede. Gerçekten şaşırtıcı bir hayal gücü… Dayanılmaz bir gerilim… Fiziksel ve psikolojik şiddet… Parapsikoloji… Şamanizm… Telepatiyle gerçekleştirilen bir trafik kazası… Esrarengiz akupunkturcu… Türk ve Moğol şamanların mirasçıları arasındaki savaş… Mucizevi tedaviler, ani ölümler. Bilimsel referanslar, polisiye vakaları ve parapsikolojik olguları etkileyici bir psikolojik atmosfer içinde birleştiren bir hikâye. Eski Sovyetler Birliği’nin gömülmüş sırları, nükleer füzyon, Mayıs 68’in hala varlığını sürderen derin izleri, peş peşe bulunan ipuçları. Kurbanların cellat, kahramanların hep kötü olduğu fantastik bir gerilim.

“‘Taş Meclisi’, Grange’nin bugüne kadar yazdığı en karmaşık ve en sarsıcı roman.”

Le Point

“Hem gerilim romanlarından hem de fantastik romanlardan izler taşıyan, gene çok satacak yeni bir Grange.”

Le Soir

“Sonunda bir Fransız yazarın en iyi Anglosakson gerilim yazarlarıya boy ölçüşebildiğini görmek sevindirici.”

L’Independant Dimanche

“Bir zamanların gezgini Grange sadece Avrupa’yı değil, tüm düyayı iyi tanıyor. ‘Kızıl Nehirler’in yazarı aslında tam bir edebiyat keşişi. ‘Taş Meclisi’de tıpkı ona benziyor. Şamanizm ile parapsikoloji arasında… Biraz büyücülük gibi…”

Femme

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,534TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular