Ana SayfaRomanBir Nefes Gibi

Bir Nefes Gibi

Bir Nefes Gibi – Ferzan Özpetek

Tür:Roman
Yazar:Ferzan Özpetek
Yayınlanma Tarihi:2020
Yayınevi:Can Yayınları
Karakterler

Elsa ve Adele: İki kız kardeştir.

Konusu

Kitap, yıllar önce et ve tırnak gibi yaşarken, bir olayla yollarını ayıran iki kız kardeşin karanlık sırlarının etrafında örülen tutkularına kapılanları, kadere, aşka, ihanete ve umuda meydan okuyanları anlatıyor.

Bir Nefes Gibi Özeti

Giovanna ve Sergio, Testaccio’daki bir apartmanın beşinci katındaki evlerinde geleneksel Pazar akşam yemeği için arkadaşları Annamaria, Leonardo, Giulio ve Elena’yı bekliyorlar. Misafirlerini karşılamak için aceleyle kapıyı açan Sergio, son hazırlıklarını yaparken şaşkın bakışları ve kusursuz elbisesiyle 74 yaşındaki Elsa Corti ile karşılaşır. Yaşlı kadın, 50 yıl önce yaşadığı bu evi görme isteğine karşı koyamasa da, bunun yaratacağı rahatsızlıktan da korkuyor. Kadının durumundan etkilenen ve merakına yenik düşen Sergio, bu sürpriz konuğu içeri davet ediyor. Giovanna, kadına iki yıl önce bu evi satan Adele Conforti’yi anlattığında Elsa, gözlerinde pişmanlıkla aslında ablasını aradığını itiraf eder. Çiftin, kocasını kaybettikten sonra kendisine çok büyük gelen bu evi satan ve oğluna yakın olmak için Roma’dan uzak bir kasabaya yerleşen evin eski sahibinin telefon numarasını sakladığını öğrenen Elsa, Giovanna’dan kız kardeşini aramasını ister. Bu arada içinde bulundukları bu esrarengiz durumun sonucunu öğrenmek için gelen konuklar dinler. Giovanna, Adele Conforti’ye kardeşinin yanlarında olduğunu ve sürekli mutfak penceresinden dışarıyı huzursuz ve dalgın bir şekilde izlediğini açıklayınca alarma geçen Adele, bir buçuk saat sonra orada olacağını söyleyerek telefonu kapatır. Grup, içinde bulundukları gergin ortamı yumuşatmak için öne sürdüğü dedikoduyla dikkatleri üzerine çeken Elena’ya kısa sürede katılır ve kısa süre sonra Elsa Corti’nin öldüğünü anlar. Cesedi almak için gelen sağlık ekipleri ve polisin ardından oraya gelen ablasına bu kötü haberi vermeyi taahhüt eden Sergio, delicesine tutkulu olduğu Leonardo’yu gözden uzak bir şekilde öperek sakinleştirir. Aniden zilin çalmasından kurtulan Sergio, Adele Conforti’yi karısının umursamaz bakışlarıyla karşılaşıyor. Duyduğu haberle şoke olan kadın, kardeşi ile arasındaki ayrılığın nedenini sormaya cesaret eden Annamaria ve diğerlerine hikâyesini anlatmaya başlar:

Sorunlu aile hayatları nedeniyle birbirlerine çok bağlı olan Elsa ve Adele, gençlik yıllarında katıldıkları partilerden birinde avukat Vittorio De Pascale ile tanışırlar. Kısa bir süre sonra, Adele otuz bir yaşındaki bu çekici ama tehlikeli adamla evlenir ve Viterbo’yu Roma, Tescaccio’ya yerleşmek üzere terk eder. Kendini mutlu sonla biten bir aşk hikâyesinin kahramanı olarak gören genç kadın, bir sabah alışveriş için çıktığı markete giderken kocasını Elsa ile bir kafede otururken görür. Durumu tuhaf olsa da Vittorio’nun sakinleştirici tavrı sayesinde manik depresif anneleriyle kavga ettiğini düşündüğü kız kardeşini belli bir süre yanlarında kalmaya ikna eder. Çok geçmeden bu üçlü hayat, Adele’in Vittorio’nun kız kardeşiyle ilişkisi olduğunu öğrendiğinde her an patlamaya hazır bir bombaya dönüşür. İki kardeşi tahrik etmeye çalışırken hareketsizliğe ve görmezden gelinmeye daha fazla tahammül edemeyen Vittiorio, henüz çitle çevrilmemiş mutfak balkonundan bir anlık dikkatsizlik sonucu düşerek can verdi. Olaydan iki ay sonra Elsa kimseye haber vermeden İstanbul’a gider. Burada İtalyan Konsolosluğu kültür ataşesi olan Dario ile iletişim kurar ve bir çevre edinir. Çok zengin ve nüfuzlu bir adam olan Ender ile iki yıl evli kaldıktan sonra Sultan Aynalı Hamamı satın alarak iş hayatına atıldı. Uzun bir süre burayı işlettikten sonra sağlığının bozulacağını ve ömrünü tamamladığını fark ederek ablasını son kez görmek için İtalya’ya dönmeye karar verir. Adele ise olayın ardından mutfak balkonunu iptal ederek aynı evde yaşamaya devam eder. Daha sonra evlenir ve eşini kaybedene kadar sakin ve huzurlu bir hayat sürer.

Bir Nefes Gibi – Kitap Açıklaması

… hayat bir nefes gibi akıp gidiyor. Ve geride yalnızca, isteyip de yapamadıklarımızın özlemiyle, bizi biz yapan tüm yaşanmışlıkların farkındalığı kalıyor.

Sergio ile Giovanna, güneşli bir pazar günü evlerinde bir dostlar sofrası kurma hazırlığındayken ansızın karşılarında davetsiz bir misafir bulurlar: Kapılarını çalan yorgun görünümlü yaşlı kadın Elsa Corti’dir ve uzaklardan, İstanbul’dan gelmiştir. Yaklaşık yarım asrı bulan sürgün yıllarının ardından ülkesine dönen Elsa Corti’nin evinin yeni sahiplerine anlatacakları, ama daha önemlisi, yıllardır görmediği ablasına, hayatının aşkıyla ilgili söyleyecekleri vardır…

Ferzan Özpetek, okurlarını Roma ile İstanbul, şimdi ile geçmiş arasında, iç içe geçen yaşamların ve yazgıların hükmettiği gizemli bir yolculuğa çıkarıyor. Et ve tırnak gibiyken yıllar önce meydana gelen bir olayla yollarını ayıran iki kız kardeşin karanlık sırları etrafında örülen Bir Nefes Gibi, tutkularına esir düşenleri, kadere meydan okuyanları, sevgiyi, ihaneti ve her şeye rağmen yılların tüketemediği umudu anlatıyor…

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular