Suat’ın Mektubu

Suat’ın Mektubu – Ahmet Hamdi Tanpınar

TürYazarYayınlanma Tarihi
RomanAhmet Hamdi Tanpınar2018
Karakterler
Konusu

Huzur romanının karakterlerinden Suat’ı Mümtaz’a yazdığı bir mektubu geride bırakarak intihar eder. Huzur’da bir paragrafı olan bu mektupta, Suat’ın Mümtaz ve Suat’ın kendisine dönüşerek kendini açıklamasını anlatması ilginçtir. Huzur romanıyla doğrudan ilişkisinden kaynaklanmaktadır.

Suat’ın Mektubu Özeti

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın ölümsüz eseri “Huzur” un finalinde intihar eden Suat’ın kayıp mektupları 68 yıl sonra ortaya çıkar. Yıllardır aranılan ancak bulunmayan ve hiç yazılmadığı düşünülen romanda adı geçen ancak yer almayan sayfalar, romandaki karakterlerin kaderi ve Tanpınar’ın edebiyatı hakkında önemli detaylar içermektedir.

Suat Mektubunu kitapta üç farklı şekilde göreceksiniz. Birinci bölümde Tanpınar’ın çizdiği kelime ve satırlar metinden çıkarılmış, gerektiğinde sayfaları birbirine bağlamak için kısa notlar eklenmiştir. Bu şekilde yazarın metnine yapıştırılarak bir kurgu yapılmıştır. İkinci bölümde, aynı sıraya bağlı kalınmasına rağmen bu sefer hiçbir seçim yapılmamış, üstü çizili tüm kelimeler ve iptal edilmiş paragraflar korunmuştur. Bu bölüm ayrıca arşivdeki sayfaların resimlerini de içerir.

Suat’ın Mektubu – Kısa Bilgiler

Tanpınar, Huzur’u yayımladıktan sonra yaptığı bir söyleşide kendisine yöneltilen, “Huzur devam edecek diyordunuz?” sorusuna “Edecek, tabii edecek. Mümtaz ölmemiştir. Hâlâ yaşıyor ve yeni bir insan olarak doğmak için beni zorluyor” cevabını verir ve şunu ekler: “Fakat daha evvel Huzur’un öbür kısmını neşredeceğim, yani Suat’ın Mektubu’nu. Küçük bir eser, okuyucu orada Mümtaz’ın meselelerini daha başka bir planda görecektir.”

İstanbul Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü’nde bulunan Tanpınar Arşivi, Prof. Dr. Handan İnci’nin çabalarıyla Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve İÜ Türkiyat Enstitüsü’nün işbirliğiyle dijitalleştirilmiştir. MSGSÜ bünyesinde kurulan “Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Araştırmaları ve Uygulama Merkezi” tarafından arşiv üzerinde çalışmalar devam ettirilmektedir. Suat’ın Mektubu, bu çalışmaların ilk ürünüdür.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 6 Ortalama: 4.3]
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular