Sokaktaki Adam

Sokaktaki Adam – Attilâ İlhan

TürYazarYayınlanma Tarihi
RomanAttilâ İlhan1953
Karakterler

Hasan: Bir başına karanlıkların içinde sokakta yaşayan bir adamdır. Ruhunu ve kimliğini kaybetmiş farklı kişiliklere bürünen, ne istediğini bilmeyen ama hep güçlü duran bir delikanlıdır. Arkadaşı Kamarot Yakup ile beraber kürk işindedirler.

Yakup: Saf, duygusal, ürkek, kimliğini Hasan’la bütünleyerek var olan bir karakterdir. Hasan’la beraber kaçak kürk işi yaparlar.

Meryem: Hasan’ı seven ona değer veren ve hasanın sığınmasına giren bir hayat kadınıdır.

Konusu

Hasan zihninde olmaya çalıştığı mı yoksa kaçmaya mı çalıştığı kişiliklerini anlatımı ile konu edinen bir roman, bazen sokak aralarında lambaların altında gezen bir dilenci, bazense çocuklarını almaya giden bir babayı konu edinmiştir.

Sokaktaki Adam Özeti

Dertlerini denizde atmak isteyen, ne istemediğini bilen ama ne istediğini bilmeyen Hasan konuşuyor. Yakup ve Hasan, kaçak kürk getirip satarlar. Bu gelişte yakalanmadan karaya ulaşırlar. Beyoğlu’na gidip içip farklı lezzetler tatmaya çalışırlar. Romanın üçüncü bölümünde Sokaktaki Adam onun kim olduğunu açıklamaya başlar. Roman bu üç kişinin anlatımıyla devam eder. Romandaki bir diğer kişi de dünyayı görecelik açısından değerlendiren, Hasan’ı anlayan ve seven Meryem’dir. Romandaki bir diğer kişi ise kürkçü olarak çalışan ve onu polis olarak gören şüpheli bir Yahudi olan Leon’dur. Leon’un tek hayali İsrail’de olmaktır ve sonunda bu hayalini gerçekleştirecektir. Roman, Hasan ve Yakup’un İskenderun seferine çıkacakları gece Tophane’de bir kavgaya karışan Hasan’ın on beş günlük bir aradan sonra öldürülmesiyle biter. Romanda Sokak Adamı ve Hasan, güneş ve gölge gibi gerçekleri ve hayalleri ile biri diğerinin devamı niteliğindeki birbirine bağlı kişilikler olarak karşımıza çıkar.

Sokaktaki Adam – Kısa Bilgiler

  • Sokaktaki Adam Attilâ İlhan’ın yayınladığı ilk romanıdır. Eserin yayın tarihi 1953’tür. Roman, Attila İlhan’ın Zenciler Birbirine Benzemez ve Kurtlar Sofrası eserleriyle birlikte bir üçlemeyi oluşturur.
  • Roman, Attila İlhan’ın eski eşi Biket İlhan tarafından 1995 yılında filme çekilmiştir.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 4 Ortalama: 4]
Önceki KonuHayata Dön
Sonraki KonuSarah Jio Sözleri
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Ana

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular