Ana SayfaRomanKazanan Yalnızdır

Kazanan Yalnızdır

Kazanan Yalnızdır – Paulo Coelho

Tür:Roman
Yazar:Paulo Coelho
Yayınlanma Tarihi:2008
Yayınevi:Can Yayınları
Karakterler

İgor: Eski bir Sovyet askeri ve milyoner bir karakterdir.

Eva: İgor’un eski eşidir.

Hamid: Eva’nın sevgilisidir.

Komiser Savoy:

Gabriel: Manken

Jasmin: Aktris adayı

Konusu

Paulo Coelho’nun Simyacı, on bir dakika, Zahir gibi önemli kitapların ardından farklı temalarda karşımıza çıkan insanların modern dünyada ne kadar ahmakla sevebileceğini ve başarıya olan zaafının aslında kalbimizin sesinden ne kadar uzak olduğundan bahsediyor yazar ve kendi deyimiyle süper sınıfın hayaller ve gerçekler arasındaki bir dünyaya bizi götürüyor. Coelho, Cannes Film Festivali’nin perde arkasını ve bu ışıltılı dünyada süper sınıf adını verdiği karakterlerin iç dünyasına bir yolculuğa sürüklüyor.

Kazananlar Yalnızdır Özeti

Paolo Coelho, kazananlar yalnızdır kitabında aslında parıltılı hayatların arkasında ünlülerin ya da ünlü olmaya çalışan insanların hüzünlü hayat hikâyelerinden dem vuruyor.

Bu dünyada paraya güce ve şöhrete verilen değerin yanında başarı sahibi olmuş insanların zirveden inmekten duyduğu korkuları ve iç çekişmelerin perde arkasına ışık tutuyor. Her ne kadar ünlü, zengin ve başarılı insanları ekran karşısında sürekli gülerken görsek de, bazen bu özellikler normal bir insanın dahi mutlu olamayacağı kadar hüzünleri beraber getirebilir. Başarı uğruna nelerden vazgeçebiliriz? Ya da başarı bizi insanlığımızdan ne kadar uzaklaştırabilir?

Bu kitap günümüzün dünyasının sadece bir gün içerisinde yaşanmış küçük bir özetidir aslında. Romandaki kahramanlar şov dünyasının önemli simaları ve bu dünyanın önemli festivalleri arasında yer alan Cannes Film Festivali mekânında yaşatılıyor. Ünlü isimler, başarılı iş insanları ve ün sahibi olmaya çalışan insanların garip hayatları…

Eski bir asker olan Rus Telekomünikasyon zengini İgor kendisini terk eden Eva’nın yeni sevgilisi olan orta doğulu modacısı Hamid, Amerikalı aktris adayı Gabriel, Fransız Komiser Savoy ve güzel manken Jasmin ön plana çıkmaktadır.

İgor kendisini terk eden karısının tekrar eve dönmesi için 2 yılın ardından Cannes Film Festivaline gider ve onun dikkatini çekmek için burada işlediği cinayetleri konu alınır. Bir dizi tesadüfün ardından önemli bir fırsat yakalayan yönetmen, bir manken ve bir aktris İgor’un cinayetlerinden bir şekilde etkilenir.

Önemli bir fırsatı kaybeden İgor’un Eski karısına duyduğu zaafı işlediği cinayetlerin sonunda yitirerek yeni sevgilisi Hamid’i kendisini öldürdükten sonra istediği cinayetlerin tanrının isteği olarak yorumlamasıyla son bulur.

Yazar okuyucusuna İgor’un gözünden insanoğlunun aşka ve onu kutlamasının sonunda nasıl kaybettiğine dair izlenimler sunuyor.  Ve sonunda aşkı ne kadar kutsarsak kutsayalım dünyadaki başarılar ve kariyer için yeni sonun da en sevdiğimizi kişiyi bile öldürebileceğinizi sert bir şekilde yüzümüze vuruyor.

Giderek en sevdiğimiz insanlara dahi zaman ayıramayacağımız hallere düşebileceğimizi vurgulanırken,  bu eski Sovyet askerinin kariyer hırsı hiçbir zaman durduramaması ve dünyevi isteklerin hepimizin kimi zaman içine düştüğümüz bir durumundan bahseder.  Yazar insanların yetinmeyi bilmediğini başarının farklı bahaneler ardına sığınılmak adına bizi nasıl farklı bir kişiye dönüştürerek değişebileceğimizi çarpıcı bir şekilde vurguluyor.

Yazar genel anlamda herkesin imrendiği bu şov dünyasında olan biten sadece dış vitrinin görünen aslında hiç de öyle olmayan ünlülerden ya da kendisine göre süper sınıf olarak adlandırdığı kuklalardan önemli izlenimler sunuyor. süper sınıf adı verilen dünyada olanı bitimi kontrol eden perde arkasında yer alan fakat kendisini göstermeyen bir kesimden bahsediyor. İnsanların farklı hayaller kurarak girmeye çalıştığı bu yıldızlı dünyanın aslında karanlık kapısını ve yaşanan kirli olaylara kısa bir göz atmamızı sağlıyor.  Aslında ne ünlüler, ne şov dünyasının ünlü simaları, ne başarılı kişiler ve hatta bu kuklaları yöneten insanlar hep aynıdır.

Kısa Bilgiler
  • Kazanan Yalnız Kalır, Brezilyalı yazar Paulo Coelho’nun ilk kez 2008’de Portekizce başlığı O Vencedor está Só altında yayınlanan bir romanıdır.
  • Hikâye Cannes Film Festivali’nde geçiyor ve kabaca yazarın The Superclass dediği şeyin artan yükselişine dayanıyor.
  • Financial Times’daki eleştirmen, kitabın arka planının iyi araştırıldığını kabul ederken, kurgusunun zayıf olduğundan ve yazının aşırı müsamahakar olduğundan şikayet etti: “Coelho tüm bariz klişelere bayılıyor… ve onları aşırı uzunlukta tekrarlıyor”.

Kazanan Yalnızdır – Kitap Açıklaması

Kazanan Yalnızdır’da Paulo Coelho, On Bir Dakika ve Zâhir’de öne çıkan temalara geri dönüyor. İçinde yaşadığımız dünyada, lükse ve ne pahasına olursa olsun başarıya olan bağımlılığımızın, yüreğimizin sesine kulak vermemizi engellediğini anlatıyor bize.

Coelho okuru bu defa, kendi deyimiyle Sü­persınıf’ın -hayallerin gerçeğe dönüştüğü sinema ve moda dünyasına girebilenlerin- toplandığı Cannes Film Festivali’ne götürüyor. Bu ayrıcalıklı sınıfın bazı üyeleri zirveye ulaşmıştır ve konumlarını yitirmekten korkarlar: para, güç ve ün tehlikededir: çoğu insanın, bedeli ne olursa olsun, uğruna her şeyi yapmaya hazır olduğu değerler.

Kitabın kahramanları bu modern gösteriş dünyasında buluşur: Rus milyoner İgor, Ortadoğulu moda devi Hamid, başrol peşinde Amerikalı aktris Gabriela, hayatının vakasını çözmeyi uman dedektif Savoy ve başarılı bir mankenlik kariyerinin eşiğindeki Jasmine. Dayatılan türlü hayalin yarattığı kargaşada, kendi kişisel hayalini belirlemeyi ve gerçeğe dönüştürmeyi kim başaracak?

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,534TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular