Ana SayfaRomanSiyah Gözler

Siyah Gözler

Siyah Gözler – Cemil Süleyman

Tür:Roman
Yazar:Cemil Süleyman
Yayınlanma Tarihi:1911
Yayınevi:Ayrıntı Yayınları
Karakterler

Dul Kadın: Beykoz’daki evinde otuz yaşını geçmiş dul bir kadındır. On yıldır hizmetçisi ve aşçısıyla yalnız ve mutsuz yaşamaktadır.

Delikanlı: Yirmi iki yaşında siyah gözlü genç bir adamdır.

Konusu

Dul olan bu kadın daha önce evlenmiştir ancak kadının kocasının ihanetiyle sarsılan hayatı, psikolojik sorunlarla yaşamasına neden olmuştur. Kadın yeni bir umutla kendisinden 10 yaş küçük erkek çocukla ilişkiye başlar. Ancak bu ilişki kadının evliliğinde travmaların ortaya çıkmasına neden olur ve bu durum kadını daha da şüphelendirir. Bu travmalar, kadınların dışarıdan gelen her söz ve davranışı bir tehdit ya da aşağılama olarak algılamasına neden olur. Bir rakibe ve hayal gücünde yarattığı topluluğa karşı düşmanca tavırlar gösterir. Bilinmeyenlerden gelen sesleri duyunca, gencin kendisine ihanet ettiğini düşünmeye başlar. Bu düşünceler sayesinde kesin olarak kandırılacağından emindir ve aynı şeyleri bir daha yaşamak istemediği için dizinde yatan genci boğar.

Siyah Gözler Özeti

Beykoz’da hizmetçisi ve aşçısıyla birlikte yaşayan otuz yaşını geçmiş dul bir kadın, on yıldır mutsuz hayatını tek başına yaşamaktadır. Akşamları hava almak için dışarı çıktığı çayırda peşinden koşan yirmi iki yaşındaki bir çocuğun siyah gözlerine vurulur. Aralarındaki yaş farkı onlar için bir boşluk yani ilişki başlarsa; Evlilikle sona erecek mutlu bir sonuca ulaşmanın mümkün olmadığının farkındadırlar. Dul kadın, yılların yalnızlığı nedeniyle hala duygularını bastıramamakta ve başta uzak durmaya çalışsa da başarılı olamamaktadır. Bir bakış ve birkaç mektupla başlayan ilişkileri, mehtaplı bir gecede karanlık koruda buluşmak için arabada bir kır turuna çıkma yolunda ilerler.

Aslında ilişkileri genç adamın gece gizlice eve götürülmesine kadar uzar. Yaş farkı kendini hissettirmeye başlar. Aşırı kıskançlık krizleri, gencin son umudunu kaybetme korkusu dul kadının ruhunu rahatsız eder. Genç adam bir genç kıza ilgi duyup onu daha az aramaya başlayınca bu denge tamamen bozulur. Bir gece genç adamla evde buluştuğunda aklını yitiren Dul, başkasına kaptırmaktan korktuğu genç sevgilisine bir aptallık yapar ve onu boğarak öldürür.

Siyah Gözler – Kitap Açıklaması

“Oh, bu ne iyi bir şeydi!… Bunu düşündükçe, kalbi bir hazz-ı itmînânla doluyor ve bundan bir zevk-i hayvanî duyarak, mest oluyordu. Heyecanından titriyor; muhakemâtını zapt eden bir ihtirâs-ı cinnetle adalâtı geriliyordu. Birden, heyecanlarının galeyân-ı tehevvürüyle kendini kaybetti. Ve ne yaptığını idrak edemeyen mütehevvir bir kaplan savletiyle delikanlının üzerine kapandı. Artık hiçbir şey düşünmüyordu…”

Türkçe edebiyat tarihinin canlı dönemlerinden Fecr-i Ati’nin sesini en çok yükselten yazarlarından birinin, Cemil Süleyman’ın hayli ses getiren eseri Siyah Gözler, adı belirtilmeyen dul bir kadının bakış açısıyla yazılan; son derece sarsıcı, yer yer dehşet verici, psikolojik tahlillerin ve kıskançlık/haz/pişmanlık/tutku/hırs gibi birden fazla duygu durumunun insan bünyesindeki karşılığının güçlü bir şekilde yansıtıldığı bir roman. Kendisinden oldukça genç bir delikanlıya âşık olan; bir yandan bu aşkın ruhunda yarattığı duygu çatışmalarıyla bir yandan da hissettiği yoğun kıskançlıkla boğuşan genç kadının zihninden geçenler, okura döneminin aşk camialarını, aşka ve bedene bakışı, toplum önyargılarının insan ruhunda yaratabileceği gelgitleri de gösteriyor.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,489TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular