Ana SayfaRomanGölgesizler

Gölgesizler

Gölgesizler – Hasan Ali Toptaş

Tür:Roman
Yazar:Hasan Ali Toptaş
Yayınlanma Tarihi:2021
Yayınevi:Everest Yayınları
Karakterler

Cıngıl Nuri: Yıllar önce ortadan kaybolan, köyün berberidir.

Güvercin: Köyün en güzel kızıdır.

Muhtar: Tek silahlı adamı bekçi ile olayları çözmek için köylüleri sorguya çeken kişidir.

Cennet’in oğlu: Güvercin’in kaybolma nedeni olarak, sorguya çekilip işkence görür ve bundan ötürü de aklını kaybeder ve ölür.

Aynalı Fatma: Kadın, Kurtuluş Savaşı zamanında yolu bu köyden geçen bütün asker kaçaklarını bedeniyle tatmin etmiş biridir.

Konusu

Roman, düş ile gerçeğin iç içe geçtiği postmodern bir yapıya sahiptir. Varlık-yokluk problemleri, zaman, mekân ilişkisi tartışılır. Romandaki olaylar iki farklı zamanda, biri köyde, diğeri şehirde olmak üzere iki farklı yerde geçmektedir. Köydeki olaylar, şehirdeki olaylardan yıllar öncedir. Roman, hem şehirde hem de köyde geçmiş zaman kipinde yaşarlar. Ana karakterlerden Cıngıllı Nuri’nin şehirdeki berber dükkânından ruhunun boğulduğunu söylemesiyle başlayan olaylar, başka kayıplarla devam etti ve bir gazetede genç bir kızın bir ayı tarafından kaçırılması haberiyle son buldu. Neredeyse şiirsel bir melodik üslup kullanılmıştır.

Gölgesizler Özeti

İstanbul’da çalışan bir berber “hem burada hem de uzaklarda” olmak ister. Ve bir gün aniden başı döner ve uzaklara gider. Uzaklarda bir hiç olarak yeni bir hayata başlamak istiyor. Hedefi uzak bir köydür. Köyün berberi Cıngıl Nuri yıllar önce ortadan kaybolmuştur. Berber dükkânını kiralar ve işletmeye başlar.

Köyde tuhaf olaylar yaşanır; insanlar kaybolur ve muhtar bu kaybolmaları aydınlatmaya çalışır. Köyün en güzel kızı Güvercin, iz bırakmadan ortadan kaybolur. Muhtar, tek tetikçisi Bekçi ile köydeki herkesi sorguya çeker. Şüphelerinin odak noktası, ruhlu bir şair olan Cennet’in oğludur. Genç adam, sorgulama sırasında dövülerek öldürülür ve dövüldükten sonra aklını kaybeder. Muhtar ve korucu köye korku salar. Ancak Güvercin bulunamaz. Cıngil Nuri’nin ortaya çıkması ve karısının ortadan kaybolması gibi yeni tuhaf olaylar gelişir.

Güvercin bulmaya yönelik bir aşk büyüsü geri teper ve bir gencin ölümüne neden olur. Köylüler kayıp ve ölüm karşısında dehşete düşer. Köyün sorunlarına çare bulmak için kasabaya giden muhtar bir daha geri dönmez. O da kayıp olur. Berber olayları uzaktan izler ve bir gün köyü terk eder.

Ödüller
  • Yunus Nadi Roman Ödülü’nü layık görülmüştür.

Gölgesizler – Kitap Açıklaması

Gölgesizler, bir kayboluşlar anlatısı; aniden kaybolmaların, beklenmedik dönüşlerin, ölümlü büyülerin, devlet nezdine düşen gölgelerimizin aynası. Tekrarların tekrarını okumamızı sağlayan karakalem bir güvercin; bir garip cinayet ve doğum hikâyesi.

Ve kokusu burnumuzda tüten, cevabından korktuğumuz

Bir soru cümlesi: “Kaar nedeen yağaar, kaaarrr?”

“Sadece Hasan Ali Toptaş okumak için bile Türkçe öğrenmeye değer.”

STEFAN WEIDNER, Frankfurter Allgemeine Zeitung

“Aynı yolda yürümekten başka çaresi olmayan tuhaf birer yaratıktı insanlar; tekrarın tekrarlananın örtüsü olduğunu anlayamadan, aynı el sallayışların, aynı gülüşlerin, aynı yürüyüşlerin ya da aynı oturuşların içinden geçe geçe damaklarına bulaşan uzak bir serüven tadıyla dönüp dolaşıp aynı noktada yaşıyorlardı.”

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,485TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular