Şık

Şık – Hüseyin Rahmi Gürpınar

TürYazarYayınlanma Tarihi
RomanHüseyin Rahmi Gürpınar2014
Karakterler

Şatırzâde Şöhret Bey: Romanın Ana karakteridir. Giyim kuşamına ve görünüme önem veren, bir asilzade olduğu sanılan, lüks düşkünü bir karakterdir.

Madam Potiş: Şöhret Bey’in metresi olan Fransız bir kadındır. Kadınlığını kullanarak Şöhret Bey’i avucuna almaya çalışan bir karakterdir.

Maşuk Bey: Şöhret Bey’in yakın arkadaşıdır. Kendisi gibi alafrangalık özentisi içinde olan bir adamdır.

Madam Adel: Maşuk Bey’in beraber olduğu yabancı bir kadındır. Emeğini alın teri ile kazanmaya çalışan bir karakterdir.

Konusu

Gösterişli ve lükse düşkün, Avrupai bir özenti yaşamı sürdürmek isteyen, “zarif” giyinen Şatırzâde Şöhret Bey’in yaşamı konu edinmiştir.

Şık Özeti

Gösterişli, Avrupa tarzına düşkün, “zarif” giyinen Şatırzâde Şöhret Bey’in Madam Potiş adında bir kadınla ilişkisi vardır. Ancak parasını metresine dayandırmadığı için annesinin elmaslarını çalmaya başlar. Şöhret Bey, metresi ve Drol adlı köpekleriyle sokaklarda dolaşırken sokakta bulduğu köpeği Drol, bir lokantada tabaklara saldırıp etrafa dağılınca Şöhret Bey lokantada dövülür ve metresi tarafından terk edilir.

Şöhret Bey, yakın arkadaşı Müştak Bey’in evine sığınır. Bu evde bir gece eğlencesi sırasında çeşitli etkinlikler gerçekleşir. Şöhret Bey, genç olduğunu düşündüğü yaşlı bir kadına yaklaşmaya çalışır. Gece olunca kadın Şöhret Bey’in odasına gelir ve ortalığı dağıtır. Bunun üzerine Şöhret Bey sokağa atılır. Ancak evdeki kişilere ait bazı eşyaların kaybolduğu görülünce, ertesi gün bu olaylara neden olduğu düşünülen Şöhret Bey ve metresi tutuklanır.

Şık – Kısa Bilgiler

  • İlk adı Ayna olan eser, Ahmet Mithat Efendi’nin teklifiyle Şık adıyla ilk olarak 1889 yılında basılmıştır.
  • Hüseyin Rahmi’nin 18 yaşında kaleme aldığı ilk eseri olması bakımından önem arz eden roman, Felatun Bey ve Rakım Efendi’nin etkisiyle yazılmıştır.

Şık – Kitap Açıklaması

Hüseyin Rahmi, Şıpsevdi romanının kaynağı olan Şık’ta, bizlere Tanzimat romanının gözde tiplerinden bir örnek sunuyor. Hem acınacak hem de gülünecek bir tip bu.

(Tanıtım Bülteninden)

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 12 Ortalama: 5]
Önceki KonuJ. K. Rowling Sözleri
Sonraki KonuKalp Ağrısı
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular