Ana SayfaRomanAbdullah Efendinin Rüyaları

Abdullah Efendinin Rüyaları

Abdullah Efendinin Rüyaları – Ahmet Hamdi Tanpınar

Tür:Hikayeler
Yazar:Ahmet Hamdi Tanpınar
Yayınlanma Tarihi:1996
Yayınevi:Dergah Yayınları
Konusu

Abdullah Efendi’nin Rüyaları aynı zamanda kitabın ilk öyküsünün adıdır. Bu hikâyede madde, ruh, gerçeklik, hayal ikileminde yaşayan, sürrealist unsurlarla bezenmiş bir adamın rüyası, sembollerle dolu bir dille anlatılır.

Abdullah Efendi’nin Rüyaları Özeti

Kitap 5 uzun hikâyeden oluşmaktadır.

  1. Abdullah Efendi’nin Rüyaları
  2. Geçmiş Zaman Elbiseleri
  3. Bir Yol
  4. Erzurumlu Tahsin
  5. Evin Sahibi
Abdullah Efendi’nin Rüyaları

Kitaba adını veren ilk öykü olan Abdullah Efendi’nin Düşleri’nde, yaşlı annesiyle birlikte yaşayan ve kırk yaşını dolduran Abdullah Efendi, kontrol edemediği ikinci kişiliğinin yalnızlığına girer ve kendisini bir kadının içine kaptırır. Küçük bir lokantada içki masasında gülüp konuşan beş arkadaş arasında yan masalardan biri; Üç yıl önceki bir rüyanın etkisiyle kendine ve çevreye yabancılaşır. Arkadaşlarıyla gittiği genelevlerde yeni hayaller ve gerçeküstü karşıtlıklar arasında bocalar. Sanki ilk varlığı da yanmıştı, gördüğü meyhane de yanıyordu.

Geçmiş Zaman Elbiseleri

Ankara’da bir arkadaşıyla gittiği Keçiören’de karanlık bir yolda kaza yapmış, tek başına dönerken çok kazanmış, sonra içki ve kumarda çok kaybetmiş; Tanımadığı bir eve götürülür. Orada tanıştığı akıl hastası genç bir kadın ile yaşlı bir adamın gerçek kimlikleri, hayatının sırlarından biri olarak kalacaktır.

Bir Yol

İstanbullu bir adamın ağzından anlatılır: Bunca yıldır eşi ve çocukları ile mutlu bir aile içinde yaşayan adam, İstanbul’dan sık sık ayrıldığında İzmit’ten sonra bir yerlerde gördüğü küçük bir yolun özlemiyle doludur: Bu yol ona her seferinde aynı mutluluk hissini veriyor, aynı mutluluk hissini verir. Kendini içeri çeker ve ona trenden hemen orada inmesi ve tecritinde kaybolması gerektiğini söyler. Ama adam bunu yapamayacağını çok iyi bilir.

Tahsin

Varlıklı bir ailenin oğlu olmasına ve İstanbul’da hukuk okumasına rağmen bir anda dünyayı terk eder. Çılgın bir hayat yaşar. Hikâyeci onu son kez 1942 sonbaharında, bölgeyi Kars’a çeviren bir deprem gecesi görür ve onunla bir süre konuşur.

Evin Sahibi

Hastanede yaptığı gözlemlerini birinci ağızdan yazıya çeviren; Hastanede tutulan notların toplamıdır. Tanpınar, kendi hayatından sık sık kesitler verdiği ve masallardan da yararlandığı öyküsünde; akrabaların, yabancıların, tanıdığı hastaların, gördüğü ölümlerin yorumunu ve felsefesini yapar. Kanaatimizce Tanpınar, estetiğinin ve üslubunun en güzel örneğini bu hikâyede vermektedir. Ruh diyarlarında gezintiler ve gözlemler olarak özetlenebilecek bu beş hikâyede yazar, bir şair sezgisi ve bir aydının dikkati ile hikâyeciden ziyade özlü bir denemeci kişiliği göstermektedir.

Abdullah Efendi’nin Rüyaları – Kitap Açıklaması

Elinizdeki kitap Ahmet Hamdi Tanpınar’ın daha önce yayımlanmış olan Yaz yağmuru ve Abdullah Efendi’nin rüyaları isimli hikaye kitapları ile dergilerde yayımlanmış fakat kitaplarına girmemiş iki hikayesinden oluşmaktadır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,256TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular