Kılavuz

Kılavuz – Bilge Karasu

Tür:Roman
Yazar:Bilge Karasu
Yayınlanma Tarihi:2016
Yayınevi:Metis Yayıncılık
Karakterler

Uğur: Romanın ana karakteridir. Eser onun gözünden anlatılır. Uğur’un anlatımı romana yön veriyor, şüpheci yaklaşımları ve fantastik düşünceleri kitabı sürükleyici kılıyor.

Yılmaz Bey: Geziye çıktığı için amcasına arkadaş olacak bir arkadaş arar ve bunun için gazeteye ilan verir.

Gümüş (Kedi ): Romanda sürekli gümüşten bahsedilir. Uğur için başka şeyler de ifade ediyor; Gümüş, tüm evin kapı ve penceresinin kapanması ve Uğur’un fantastik yorumları ile romanda farklı bir yer edinir.

Mümtaz Bey: Yılmaz Bey’in amcasıdır. Gazetedeki ekteki ilan onun için verilir. Uğur, Mümtaz Bey’in yol arkadaşıdır.

İhsan: Romanda sık sık çağrılan güvenilir bir taksicidir.

Konusu

On beş gün bir sahil kasabasında tatil yapan Uğur isimli karakterin, bir diğer karakter olan Mümtaz’ın tatilde geçirdiği günlerde yaptığı duyuru sonucunda kendisine eşlik etmesi, olağanüstü olayları ve insan ilişkilerini konu almaktadır.

Roman, Uğur’un Mümtaz’ın evindeki ilk günü, on üçüncü günü ve son iki günü olmak üzere üç farklı bölümden oluşuyor.

Kılavuz Özeti

Yılmaz Bey seyahate çıktığı için amcasına arkadaş arar ve gazeteye ilan verir. İlanı gören Uğur; Yılmaz Bey’i arar ve onu karşılamaya giderler. Biraz sohbet ederler ve Yılmaz hemen Uğur’a güvenerek evi ona emanet eder ve geziye çıkar. Ertesi gün Mümtaz Bey gelir ve Uğur ile tanışırlar. İki hafta boyunca birbirleriyle arkadaş olurlar. Bu sırada taksici İhsan ile tanışıp sohbet eden Uğur, iyi anlaşmıştır. Mümtaz Bey, Uğur ve İhsan üç iyi arkadaş olurlar, tanışıp sohbet ederler ve keyifli vakit geçirirler. Uğur bazen karalamalarını Mümtaz Bey’e gösterir ve derin bir sohbete girerler.

Yılmaz Bey’in seyahat dönüşü gizemli davranışı onları üzer. Uğur’un arkadaşlığı çoktan bitmiştir. Aslında olaylar şöyle gelişir ama Uğur’un gözünden anlatılan eser; Şu günlerde yaşanan fantastik olaylar olur.

Gümüş’ün eve girip çıkması, Uğur’un çekmecedeki notlarının yerlerinin değişmesi, videokasetlerin bir anda ortadan kaybolması vs. şeyler Uğur’un gerçeklik duygusunu sorgulatmaya başlar.

Kılavuz – Kitap Açıklaması

“Yazmasaydım unutup gidecektim belki, çığunu… Oysa şimdi geviş getdirip duruyorum. Şu ‘aracı olmka’, ‘araç olmak’, ‘bir odyunun taşı, yada taşları olmak’…… İşin tümü bir oyun belki, ama bu oyundaki taşlardan biri, yalnız bsiri, ben, neyi oynadığımı bilmiyorum. Oyundaki yerimi bilmek şöyle dursun, birilerinin beni oynatıp oynatmadığını da kestiremiyorum. Ölümden de kaygılandırıcı olan, dönülmez olan durum, bu muydu acaba?”

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

791BeğenenlerBeğen
4,261TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
56AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular