Kar

Kar – Orhan Pamuk

TürYazarYayınlanma Tarihi
RomanOrhan Pamuk2002
Karakterler

Ka: Romanın ana karakteridir. Almanya’dan ülkesine bir söyleyişi için döner ve Kars’taki intihar vakalarını incelemeye başlar. Turgut Bey’in kızı İpek’e ilgi duyar.

Turgut Bey: Karpalas Oteli sahibi ve İpek ile Kadife’nin babalarıdır.

İpek: Onu gören erkekleri etkileyen, onları kendisine aşık eden bir kadındır. Üniversite arkadaşı Muhtar ile evlenip eşinden dolayı Kars’a yerleşir. Eşinin muhafazakar biri olmasından ötürü anlaşamazlar ve boşanırlar.

Kadife: Turgut Bey’in başörtülü kızıdır. Üniversiteye başörtüleri sebep gösterilerek alınmayan kızlardan biridir. Kendi kararlarını veren iradeli zeki bir kızdır.

Konusu

Bir gazeteci olarak Ka’nın Kars’taki kadın intiharlarını araştırması ve olayların siyasi bir yöne kayması sonucu ortaya çıkan gerginlikler romanın konusu olmuştur.

Kar Özeti

On İki yıl, Almanya’da sürgünde olan Ka Türkiye’ye döndükten dört gün sonra intihar eden genç kızların ve kadınların neden bu yola başvurduklarını öğrenmek, bunları gazetedeki köşesinde yayınlamak ve yapabilirse halka intiharın kötülüklerinden bahsedip halkı bu yönden uzaklaştırmak için Kars’a Gelir. Geldikten sonra üniversite yıllarından tanıdığı arkadaşlarını bulur hatta üniversiteden tanıdığı ve boşandığını duyduğu eski aşkı sayılabilecek olan İpek’in sahibi olduğu otele yerleşir. Bütün olanlar boyunca bu otelde kalır.

Yoğun ve durmak bilmeyen kar altında, sokak sokak, dükkan, mağaza bu hüzünlü ve güzel şehri ve insanlarını tanımaya çalışır. Kars’ta işsizlerle dolu çayhaneler, dışarıdan gelip karda sıkışmış gezici bir tiyatro topluluğu, intihar edip başörtüsü direnişi yapan kızlar, çeşitli siyasi gruplar, söylentiler, Karpalas Oteli ve sahibi Turgut Bey ve kızları İpek, Kadife ve Ka için Sevgi ve mutluluk vaadi vardır.

Kar – Kısa Bilgiler

  • Orhan Pamuk’un Kar “Sonsözü” bölümünde kitabın Kars şehrinin bir varyantını anlatan Türkiye, siyasi minyatürler olarak hayal ettiğini anlatmaktadır.
  • Kitapta siyasal İslamcılık, Türk milliyetçiliği, Kürt milliyetçiliği, sol hareketler ve başörtüsü tartışması gibi konulardan bahsedilmiştir.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 8 Ortalama: 4]
Önceki KonuYeni Hayat
Sonraki KonuBabamın Bavulu
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular