Kar

Kar – Orhan Pamuk

Tür:Roman
Yazar:Orhan Pamuk
Yayınlanma Tarihi:2002
Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları
Karakterler

Ka: Romanın ana karakteridir. Almanya’dan ülkesine bir söyleyişi için döner ve Kars’taki intihar vakalarını incelemeye başlar. Turgut Bey’in kızı İpek’e ilgi duyar.

Turgut Bey: Karpalas Oteli sahibi ve İpek ile Kadife’nin babalarıdır.

İpek: Onu gören erkekleri etkileyen, onları kendisine aşık eden bir kadındır. Üniversite arkadaşı Muhtar ile evlenip eşinden dolayı Kars’a yerleşir. Eşinin muhafazakar biri olmasından ötürü anlaşamazlar ve boşanırlar.

Kadife: Turgut Bey’in başörtülü kızıdır. Üniversiteye başörtüleri sebep gösterilerek alınmayan kızlardan biridir. Kendi kararlarını veren iradeli zeki bir kızdır.

Konusu

Bir gazeteci olarak Ka’nın Kars’taki kadın intiharlarını araştırması ve olayların siyasi bir yöne kayması sonucu ortaya çıkan gerginlikler romanın konusu olmuştur.

Kar Özeti

On İki yıl, Almanya’da sürgünde olan Ka Türkiye’ye döndükten dört gün sonra intihar eden genç kızların ve kadınların neden bu yola başvurduklarını öğrenmek, bunları gazetedeki köşesinde yayınlamak ve yapabilirse halka intiharın kötülüklerinden bahsedip halkı bu yönden uzaklaştırmak için Kars’a Gelir. Geldikten sonra üniversite yıllarından tanıdığı arkadaşlarını bulur hatta üniversiteden tanıdığı ve boşandığını duyduğu eski aşkı sayılabilecek olan İpek’in sahibi olduğu otele yerleşir. Bütün olanlar boyunca bu otelde kalır.

Yoğun ve durmak bilmeyen kar altında, sokak sokak, dükkan, mağaza bu hüzünlü ve güzel şehri ve insanlarını tanımaya çalışır. Kars’ta işsizlerle dolu çayhaneler, dışarıdan gelip karda sıkışmış gezici bir tiyatro topluluğu, intihar edip başörtüsü direnişi yapan kızlar, çeşitli siyasi gruplar, söylentiler, Karpalas Oteli ve sahibi Turgut Bey ve kızları İpek, Kadife ve Ka için Sevgi ve mutluluk vaadi vardır.

Kısa Bilgiler
  • Orhan Pamuk’un Kar “Sonsözü” bölümünde kitabın Kars şehrinin bir varyantını anlatan Türkiye, siyasi minyatürler olarak hayal ettiğini anlatmaktadır.
  • Kitapta siyasal İslamcılık, Türk milliyetçiliği, Kürt milliyetçiliği, sol hareketler ve başörtüsü tartışması gibi konulardan bahsedilmiştir.

Kar – Kitap Açıklaması

Kar

Nobel ödüllü Türk yazar Orhan Pamuk, 2002 yılında yayımladığı Kar adlı eserinde siyasi ve toplumsal konuları roman penceresinden ele alıyor. Yazarın “ilk ve son siyasi romanım” olarak tanımladığı eser, Kars şehrini merkeze alarak Türkiye’de cehalet ve yobazlık sorunlarını konu ediniyor. Roman, toplumun en hassas konularından olan kadın meselesini irdelemesi bakımından, aynı zamanda kitlesel bir eleştiri niteliği taşıyor.

Postmodernist Yazarın Klasik Eseri

Türkiye’de teknik romancılığın ve postmodernist roman akımının en güçlü temsilcilerinden olan Orhan Pamuk, Kar romanında uyguladığı klasik teknik ile yazarlık kariyerine farklı bir çizgi ekliyor. Romanlarında heyecan ve gerilim unsurlarına çok fazla yer vermeyen yazar, bu eserinde de derin konuları gündelik yaşamın akışı üzerinden okurlarına aktarıyor. 43 bölümden oluşan Kar, böylece okurlarının yaşamına da yeni bir sayfa ekliyor.

Kar ile Başlayan Yolculuk

Kar, Almanya’dan Kars’a doğru yola çıkan sürgün bir köşe yazarı ve şairin yaşadıklarını ele alıyor. Kitap, başkahramanı olan Kerim Alakuşoğlu’nun Erzurum’dan Kars’a yaptığı otobüs yolculuğu ile başlıyor. Yolda karın yağışını izleyen başkahraman, çocukluk günlerini hatırlayarak kar ile masumiyeti özdeşleştiriyor. Ve kendisiyle konuştuğu bu sürede, adını sevmediği için kendisine “Ka” denmesini tercih ettiğini de okurlara açıklıyor.

Ka, sıkça gündeme gelen Kars’taki kadın intiharlarını araştırmak için yola çıkıyor. Şehre adım attığı anda ise belediye tarafından binalara asılmış “İnsan Allah’ın bir şaheseridir ve intihar bir küfürdür.” yazılı posterler dikkatini çekiyor. Ka, burada geçirdiği süre boyunca, şehirdeki insanları ve dini faaliyetleri gözlemleme şansına sahip oluyor. Pamuk’un fikirlerinin de çokça hissedildiği Kar, bu yönüyle aslında yazarın Kars’a olan hayali yolculuğu olarak dikkat çekiyor.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,118TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
54AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular