Ortadirek

Ortadirek – Yaşar Kemal

TürYazarYayınlanma Tarihi
RomanYaşar Kemal1960
Karakterler

Uzun Ali: Hırsız İbrahim’in oğlu Ali iyi niyetli biridir. Annesini atla Çukurova’ya götürmek ister ve yolda yaşlı Koca Halil’i ata bindirir. Köydeki en cesur adam olarak bilinir. Muhtara tüm gerçekleri anlatabilen kişidir. Ayrıca yasak bir ilişkisi vardır.

Meryemce: Uzun Ali’nin annesidir. Kocası Halil’den nefret ediyor. Romanda başladıkları yolda Koca Halil’e söylene söylene giderler.

Elif: Uzun Ali’nin karısıdır. Kocasını seven ve kayınvalidesi Meryemce’ye saygı duyan iyi kalpli bir kadındır.

Koca Halil: 80 yaşında bir adam. Koca Halil, köyde pamuk toplama zamanının geldiğini bildiren kişidir. Ağzı bozuk küfürler saçan bir karakterdir.

Taşbaşoğlu: Köyde Uzun Ali’den sonra Muhtar’a karşı çıkabilecek cesur bir karakterdir.

Konusu

On sekiz bölümden oluşan  Roman, Toros Dağları’nın bir yakasında yaşayan köylülerin Çukurova’ya inerken karşılaştıkları zorlukları ve insanların doğa ile mücadelesini ele alınmıştır.

Ortadirek Özeti

Köylüler, yaz aylarında pamuk toplamak için Çukurova’ya göç ederler. Bu iş köylülerin tek geçim kaynağı haline gelmiştir. Yalak’tan Çukurova’ya yolculuk, köylülerin yaşam şartları nedeniyle yaya olarak gerçekleşiyor. Bu gidiş, göçmenlik bürosunun konaklama yeri dahil on beş güne kadar sürer. Çukurova’da Yalak köylülerinin çalışma süresi bir ila bir buçuk aydır. Köylülerden dikenine bakan Koca Halil ovaya inme zamanını belirler. Halil yaşlandığı için köylüleri at sırtında takip edip, ovaya inebilir. Meryemce Ana, köyün tek atına sahip kişidir. Koca Halil ile Meryemce arasında sorunlar vardır. Muhtar Sefer ise ağanın tarafını tutarak köylünün tarafını tutmaz, dolayısıyla en verimsiz, en az geliri olan arazi Yalak köylülerine kalır. O yıl kervan yola çıkar. Uzunca Ali çok dertlidir. Annesi Meryemce ata binmiş, eşi Elif, çocukları Hasan, Ümmühan ve kendisi yürüyor. Atları ise çok yaşlıdır. Grup gece seyahat eder ve gündüz dinlenir. Ali, Halil’i annesinin terkisine bindirince Koca Halil’in kesildiğini gören Meryemce buna çok kızar. Bir gün yoldayken şiddetli bir yağmur yağar. Köylü yürüyüşü hızlandırarak ormana sığınır. Meryemce ve Halil at sırtında geride kalır. At yere yığılır ve ayağa kalkamaz. Koca Halil konvoya gelir ve durumu anlatır. Köylüler yollarına devam ederken Ali çocukları ve eşini geri alır ve annesini bulur. Annesini bulduktan sonra köylüye yetişmek için yola koyulurlar, ancak at ölür. Meryemce, Halil’i ona giydirdikleri için atın öldüğünü söyler ve oğluyla yüzleşir. Ali annesine destek verir. Yorgun olarak yollarına devam ediyorlar, onları birer birer sırtında taşımaya başlar. Muhtar Sefer köylülerini tekrar kandırmış ve onları kozasız verimsiz bir pamuk tarlasına getirmiştir.

Ortadirek – Kısa Bilgiler

  • Yaşar Kemal’in Dağın Öte Yüzü üçlemesinin ilk romanıdır.
  • 1959’da Cumhuriyet’te tefrika edildikten bir yıl sonra, 1960 yılında, yayımlanmıştır.
  • Romanın olayları yaşanmış olaylara dayanmaktadır. Örneğin Ali’nin annesi Meryemce’yi sırtında taşıması yazarın 1946’da Çukurova’da anasını sırtında taşıyan bir adamı görmesinden gelmektedir.
  • Yaşar Kemal, Ortadirek’in alegorik bir roman olduğunu belirtmiştir.
  • Ortadirek, birçok kez tiyatroya uyarlanmıştır.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 5 Ortalama: 4]
Önceki KonuTeneke
Sonraki KonuYer Demir Gök Bakır
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular