Ana SayfaRomanSabırsız Yürek

Sabırsız Yürek

Sabırsız Yürek – Stefan Zweig

Tür:Roman
Yazar:Stefan Zweig
Yayınlanma Tarihi:1939
Yayınevi:Can Yayınları
Karakterler

Anton Hofmiller: Uzun boylu ve son derece yakışıklı genç bir adamdır. Mızraklı süvari teğmenidir. Hikayenin sonuna doğru yaşlanmakta ve askerlikten ayrılmaktadır.

Herr Von Kekesfalva: Asıl adı Leopold Kanitz’dir. Yahudi ve fakir bir meyhanecinin oğludur. Siyah ceket, beyaz gömlek ve altın çerçeveli bir gözlük kullandığından bilim adamı havası yaratmaktadır.

Edith Keskesfalva: 5 yıldız bacakları felçlidir. Herr Von’un kızıdır.

Dr. Condor: Herr Von ve kızının doktorudur. Kısa boylu, kel kafalı, şişman, genellikle karışık kıyafetler giyen ve miyop olan keyfine düşkün bir adamdır.

Konusu

Teğmen Anton Hofmiller yeni yaşamaya başladığı kasabanın ileri gelen soylularından bir tanesi olan Kekesfalvarlar’ın evinde düzenlenen bir baloya gider. Ancak dansa davet ettiği kızın bacakları felçlidir. Bu durumda onun çok büyük bir gafa adım atmasına sebep olur. Ortaya çıkarttığı üzüntüyü azaltmak için teğmen sık sık onun yanına gitmeye başlar. Daha sonrasında istem dışı gelişen olaylar onun için şaşırtıcı bir son hazırlamaktadır.

Sabırsız Yürek Özeti

Anton Hofmiller kasabada bir garnizonda görevlidir. Aynı zamanda kendisi Avusturya – Macaristan ordusunun süvari teğmenidir. Bir gün son derece zengin olan Keskefalva’nın yeğeni ile tanışmıştır ve arkadaşları aracığılı ile Herr Layos Von Keskefalva’nın evinde verilen bir baloya davet edilir. Yemek sırasında Herr Von’un kızı ile tanışır. İçkiye ve bu güzel ortama pekte alışık değildir. Anton gece boyunca dans ederek eğlenir. Tam balodan çıkacağı zaman ev sahibinin kızları olduğunu ve onunla dans etmesi gerektiğini düşünür. Bu düşünce ile Edith’in oturduğu masaya gider ve genç kızı dansa kaldırmak ister. Ancak bu sırada genç kız hıçkırarak ağlamaya başlar.  Teğmen kızın neden ağladığını bilmemektedir. Fakat durumu öğrenince yaptığı yanlışı fark eder. Anton kızın bacakları yüzünden dans edemeyeceğini görmemiştir. Tüm bu kargaşa duygularını iyice karıştırmıştır.

Bir sonraki gün özür dilemek için çiçek göndermiş ve bunu takip eden her gün kızı ziyaret etmeye başlamıştır. Edith ise her gün Anton’u özlemeye başlamıştır. Anton Dr. Condor’dan kızın hiçbir zaman iyileşemeyeceğini öğrenir. Ancak Keskefalva ailesini üzmemek için zararsız görünen farklı yalanlar söylemeye başlar. Bu konuda kızın umutlanmasına dahi sebep olmaktadır. Hatta bu yalanlar iyi olamayacağını bilmesine rağmen bir tedavi yöntemi olduğunda dair söylemlere kadar uzar. Zaman içerisinde kendisine aşık olan Edith’e Anton’da aşkını ilan eder. Duyduğu acıma duygusu giderek Anton’u daha da çok etkisi altına almaktadır ve bu durum hayatını dönüşü olmayan bir yola sokar.

Anton aslında Edith’e karşı hiçbir şey hissetmemektedir. Bir sabah çok erkenden kalkarak ilk treni yakalamak için buradan ayrılır. Fakat vicdanı peşini bırakmaz. Yaptıklarından dolayı derin bir suçluluk hissetmektedir. Edith’e onu affederse sonsuza kadar onunla kalacağını telgraf ile yazar. Ancak telgraf kimsenin eline ulaşmaz. Olayların dedikodusu yayılır ve Edith bunlara dayanamayarak intihar eder. Herr Von’da bu durumun acısına ancak birkaç gün dayanabilir. Anton yaşadığı vicdan azabı ile savaşa katılır. Kaybedecek hiçbir şeyi olmadığını düşünmektedir. Bu duygular ile girdiği her mücadelen zafer ile döner. Savaş bitiminde askerlikten istifa eder.

Kısa Bilgiler
  • Stefan Zweignın tek romanı olarak bilinen eserdir.
  • Aslında yazar birçok farklı eser ele almıştır. Ancak bu eserleri romandan çok öykü olarak nitelendirilmektedir.
  • Bu kitabında da birbirinden karmaşık karakterleri ve son derece farklı olayları ele almaktadır.
  • Eser Le Monde tarafından yüz yılın yüz kitabı listesine eklenmiştir. Yazar bu eser ile tüm dünyada tanınmaya başlamış ve meşhur olmuştur.

Sabırsız Yürek – Kitap Açıklaması

Sabırsız Yürek, özellikle düşsel ve tarihsel karakterler üstüne yazdığı yaşamöyküleriyle tanıdığımız Stefan Zweig’in tek romanıdır. Freudun öğretisine derin bir ilgi duyan Zweig’in bu psikolojik romanı, acıma duygusunun nelere yol açabileceğini, insanı nasıl çatışmadan çatışmaya sürükleyebileceğini anlatan bir başyapıttır. İki tür acıma duygusundan söz eder yazar:

“Birincisi, duygusal ve zayıf olanı, başka birinin yaşadığı felaketlerden kaynaklanan acı ve hüzünden olabildiğince çabuk kurtulmak için çırpınan bir yüreğin sabırsızlığıdır. Diğeri, tek gerçek acıma duygusu ise duygusal olmayan, ama yaratıcı olan, ne istediğini bilen; sabırla, gücü yettiğince, hatta gücünün bile ötesinde katlanmaya ve dayanmaya kararlı olunan acıma duygusudur.”

20. yüzyılın kült kitaplarından biri olan Sabırsız Yürek, insanca duyguların savaşın dehşeti karşısında allak bullak oluşunun romanıdır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,570TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular